אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חמש חברות פינטק נבחרו לתוכנית של רשות החדשנות והרשות לניירות ערך צילום: ענבל מרמרי

חמש חברות פינטק נבחרו לתוכנית של רשות החדשנות והרשות לניירות ערך

התכנית Data Sandbox נועדה לקדם את פעילותן של חברות פינטק בישראל, כחלק מיישום האסטרטגיה שמובילה רשות ניירות ערך לפיתוח שוק הון לציבור המשקיעים

09.06.2020, 11:33 | מאיר אורבך
רשות ניירות ערך ורשות החדשנות בחרו חמש חברות פינטק להשתתף בתכנית "Data Sandbox", במסגרת מסלול הפיילוטים. התכנית נועדה לקדם את פעילותן של חברות פינטק בישראל, כחלק מיישום האסטרטגיה שמובילה רשות ניירות ערך לפיתוח שוק הון לציבור המשקיעים.

קראו עוד בכלכליסט

בסיומו של תהליך שהחל לפני כחצי שנה, עם פרסום הקול הקורא, נבחרו חמש חברות המציעות פתרונות בתחומי פעילות שונים ומגוונים, כגון :עשיית שוק, כלים לזיהוי ואימות דיגיטליים, זיהוי אנומליות במסחר ופתרונות למנהלי השקעות ועוד. תחומים אלו נותנים מענה לאתגרים רבים של הרשות ושל שוק ההון, דוגמת הגברת הנזילות בבורסה, שיפור יכולת הציות והפחתת עלויות הציות, הנגשת מידע למפוקחים ועוד.

תכנית ה"Data Sandbox" מייצרת ממשק ישיר בין גופי הרגולציה וגופים מפוקחים לבין חברות צמיחה בתחום הפינטק. החברות המשתתפות בתכנית יחשפו למאגרי המידע של רשות ניירות ערך ושל הבורסה לניירות ערך ובכך יקבלו ערך מוסף משמעותי בפיתוח טכנולוגיות מתקדמות בתחום הפיננסי. מסלול הפיילוטים הוא שיתוף פעולה ראשון מסוגו בין רשות ניירות ערך והבורסה לבין רשות החדשנות, אשר יצא לפועל הודות לתמיכה ולגיבוי של משרד האוצר.

החברות שנבחרו הן: זירה. קו בע"מ - תרגום מידע אלטרנטיבי (שאינו פיננסי) לאות של סיכוי או סיכון בהשקעה, תוך שימוש בבינה מלאכותית. זירה. קו בע"מ יבצעו התאמות במודל דירוג ייחודי ככלי תומך החלטת השקעה. הפיילוט יתבצע בשיתוף פעולה עם בית ההשקעות אלטשולר-שחם. סקנובייט תפעל להקמתו של (Identity Provider) IDP בענן (SAAS) עבור לקוחות ענף ההשקעות בישראל. הפיילוט יבוצע עם בית ההשקעות אלטשולר שחם ובמסגרתו יבוצע זיהוי דיגיטלי המחליף את הזיהוי הפיזי במגוון תהליכים עסקיים, באופן שיקדם את ענף ההשקעות בישראל .קורלייט קפיטל מתעתדת להפעיל מערכת עשיית שוק, פרי פיתוח עצמי, בעלת יתרונות טכנולוגיים ויתרונות תחרותיים משמעותיים ביחס לפתרונות הקיימים כיום בשוק.

בנוסף, כחלק מפעילות האכיפה מנטרת רשות ניירות ערך באופן שוטף את פעילות המסחר בבורסה. ההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום זה עשויות לסייע לרשות במימוש היעד לקידום שוק הון הוגן. בהתאם לכך, נבחרו לתכנית שתי חברות, אשר יבצעו פיילוט עם הרשות תוך שימוש בנתוני המסחר שיקבלו מהבורסה לניירות ערך בתל אביב. פינטיקה איי.איי בע"מ תפעל באמצעות בינה מלאכותית וויזסופט (ישראל) בע"מ, המספקת פתרונות ERP ומפעילה מערכות ללמידת מכונה וכריית נתונים, תפעיל במסגרת הפיילוט אלגוריתמים. שיתוף הפעולה עם שתי החברות נועד לחדש ולשפר את היכולות הקיימות ברשות בתחום של זיהוי אנומליות וחריגים במסחר.
ענת גואטה, יו"ר הרשות לניירות ערך, צילום: אוראל כהן ענת גואטה, יו"ר הרשות לניירות ערך | צילום: אוראל כהן ענת גואטה, יו"ר הרשות לניירות ערך, צילום: אוראל כהן

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך: "מסלול הפיילוטים שיחל בקרוב הינו חלק מהאסטרטגיה של הרשות לקדם, לפתח ולשכלל את שוק ההון הישראלי ולעודד את הגופים המפוקחים על ידה לשתף פעולה עם חברות פינטק על מנת שהצרכן הפיננסי הישראלי יוכל ליהנות מפתרונות טכנולוגים מתקדמים. כפי שחקרה ולמדת הרשות, הדרך להשיג מטרה זו הינה בראש ובראשונה באמצעות שיתוף הידע והמידע החשוב שנצבר אצלה, ואצל גופי רגולציה נוספים, עם חברות הפינטק המציעות פתרונות טכנולוגיים לשוק ההון וללוות את תהליך הפיילוט תוך מתן מענה לסוגיות רגולטוריות".

אהרון אהרון מנכ"ל רשות החדשנות, צילום: אוראל כהן אהרון אהרון מנכ"ל רשות החדשנות | צילום: אוראל כהן אהרון אהרון מנכ"ל רשות החדשנות, צילום: אוראל כהן

אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות: " מטרת תוכנית הפיילוטים עם הרשות לני"ע הייתה לאפשר לחברות ההי-טק המקומיות להטמיע את הטכנולוגיה שלהם לטובת הבורסה ושוק ההון הישראלי ובדרך זו לשפר את מוכנות מוצריהן למסחור וחדירה לשוק לצד מתן מענה לאתגרי השוק הישראלי. הביקוש הגבוה למסלול ומגוון הפתרונות השונים שהוגשו וזכו בתמיכה הוכיח את חשיבות המהלך והשת"פ בין רשות החדשנות לרשות לניירות ערך ולכן גם החלטנו לפתוח בקול קורא נוסף שכבר פתוח להגשה ואשר אמור להסתיים עוד במהלך שנה זו

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות