אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק הקורונה אושר, יועלה להצבעה במליאה ביום שני הקרוב צילום: מרק ישראל סיילם - גרוזלם פוסט, תומריקו

חוק הקורונה אושר, יועלה להצבעה במליאה ביום שני הקרוב

הטיוטה שאושרה כוללת שורה של שינויים, וביניהם: הקמת מנגנון פיקוח של הכנסת על כל פעולות הממשלה הנוגעות לחוק ושמירה על זכות ההפגנה; ועדת השרים גם האריכה ב-45 יום את תוקפן של תקנות שעת החירום המתייחסות לכללי הבידוד ואכיפתם. החוק הנורבגי אושר להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, עלותו נאמדת ב-110 מיליון שקל

09.06.2020, 13:27 | צבי זרחיה

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ג') את טיוטת חוק סמכויות מיוחדות - חוק הקורונה - הכוללת שורה של התאמות שהוביל שר המשפטים אבי ניסנקורן, בתיאום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה החליפי בני גנץ ושר הבריאות יולי אדלשטיין.

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו וניסנקורן, צילום: מרק ישראל סיילם - גרוזלם פוסט, תומריקו נתניהו וניסנקורן | צילום: מרק ישראל סיילם - גרוזלם פוסט, תומריקו נתניהו וניסנקורן, צילום: מרק ישראל סיילם - גרוזלם פוסט, תומריקו

החוק יועלה להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ביום שני הקרוב. בין השינויים שנוספו: מנגנון פיקוח של הכנסת על כל פעולות הממשלה הנוגעות לחוק, הבטחת פעילות הכנסת ובתי המשפט בשעת חירום, שמירה על זכות ההפגנה וכן הטלת חובה על הממשלה לבחון את ההשלכות הכלכליות של כל צעד אשר יינקט במהלך תקופת החירום.

עוד אישרו חברי הוועדה את טיוטת חוק הסמכת שירות הביטחון הכללי (חוק איכוני השב"כ), אולם בהמשך להמלצת קבינט הקורונה הוחלט כי חוק זה לא יונח על שולחנה של הכנסת.

ועדת השרים הארכיה ב-45 יום את תוקפן של תקנות שעת החירום המתייחסות לכללי הבידוד ואכיפתם, על מנת לאפשר לכנסת להשלים את הליך החקיקה של חוק הקורונה. ועדת החוקה תהיה רשאית להאריך את תוקף התקנות האמורות ב-45 יום נוספים.

החוק הנורבגי אושר להצבעה בקריאה שנייה ושלישית

ועדת החוקה אישרה היום גם את העלאתו להצבעה בקריאה השנייה והשלישית של החוק הנורבגי, המאפשר לשרים ולסגני שרים מהקואליציה להתפטר מהכנסת, על מנת שבמקומם יושבעו חברי כנסת אחרים מסיעותיהם. החוק אושר ברוב של 8 ח"כים תומכים, מול 5 מתנגדים. באופוזיציה דרשו לקיים הצבעה חוזרת על אישור החוק בוועדה, אך גם במקרה כזה הקואליציה צפויה להשיג רוב. החוק יועלה להצבעה בקריאה השנייה והשלישית רק בשבוע הבא.

ראש הממשלה החליפי בני גנץ, צילום: רויטרס ראש הממשלה החליפי בני גנץ | צילום: רויטרס ראש הממשלה החליפי בני גנץ, צילום: רויטרס

מטרת החוק היא לאפשר את השבעתם של 12 חברי כנסת חדשים מהקואליציה, במקום אלו המכהנים כשרים וסגני שרים: 5 מכחול לבן, 3 מש"ס, 2 מיהדות התורה, ו-2 מהליכוד. עלות החוק נאמדת ב-92 מיליון שקל: 1.7 מיליון שקל עלות לשכת ח"כ בשנה, למשך 4.5 שנים. בניית 18 לשכות חדשות צפויה לעלות 18 מיליון שקל נוספים. סגן שר שיתפטר מהכנסת ימשיך לקבל ממנה תקציב שנתי של 54 אלף שקל ליצירת קשר עם הציבור; שר מתפטר יקבל תקציב שנתי של 5,100 שקל מהכנסת ליצירת קשר עם הציבור.

על-פי הוראת השעה שנחקקה בכנסת ה-20, המודל הנורבגי הוחל רק על ח"כ אחד מכל רשימת מועמדים. בניגוד לכך, על-פי ההסדר המוצע כעת, בכל סיעה יוכלו להפסיק את כהונתם לפי ההסדר בין 1 ל-5 חברי כנסת, כאשר המפתח לכל סיעה מושפע מגודל הסיעה וממספר חברי הכנסת שאינם שרים או סגני שרים. בנוסף, כדי למנוע שימוש לרעה בהסדר, מוצע כי אם נפסקה חברותו של חבר כנסת לפי ההסדר, והתחדשה חברותו בכנסת משום שחדל לכהן כשר או סגן שר, אותו ח"כ לא יהיה רשאי להשתמש שוב בהסדר ולהפסיק כהונתו עד סוף כהונת הכנסת.

יצוין כי חבר הכנסת החדש שנכנס אינו נחשב "מחליפו" של חבר הכנסת שהתפטר. בכל מקרה, אם חבר הכנסת שהתפטר במסגרת "החוק הנורבגי" חוזר לכהן בכנסת, תיפסק חברותו של האחרון שנהיה לחבר הכנסת מתוך רשימת המועמדים, גם אם אין זה אותו חבר כנסת שנכנס במקומו של השר או סגן השר שהתפטר מהכנסת לפי החוק הנורבגי (כך למשל, במקרה שחבר כנסת נוסף מהרשימה עזב בינתיים).

כדי לשמור על מעמדם ועצמאותם של חברי הכנסת שנכנסו לכנסת במסגרת המודל הנורבגי, חבר הכנסת שהתפטר יכול לשוב לכנסת רק אם התקיימו נסיבות חיצוניות המחייבות זאת – אם הוא חדל להיות שר או סגן שר בשל התפטרותו או פיטוריו מהממשלה, או אם התמנה לראש הממשלה (כולל ממלא מקום וראש ממשלה בפועל).

עם התפטרותו של חבר הכנסת שהתמנה לשר או סגן שר, ייכנס במקומו לכנסת חבר הכנסת הבא מתוך רשימת המועמדים שנבחרה עמו לכנסת. חבר כנסת שנכנס לכנסת לאחר שרשימת המועמדים שלפיה נבחר לכנסת התפלגה על בסיס 1/3 מחברי הסיעה או בעקבות מיזוג עם סיעה אחרת, יהיה רשאי להודיע תוך 24 שעות מעת היותו לחבר כנסת לאיזו סיעה הוא מבקש להשתייך. במצב שבו ההתפלגות היא של סיעה שהיא צירוף מפלגות מלכתחילה ונעשתה רק בהתאם למפתח המפלגתי, אז יראו אותו כמשתייך לסיעה שמייצגת את המפלגה שאליה הוא שויך במקור ברשימת המועמדים, אלא אם ניתנה הסכמה של המפלגה המקורית שלו ושל המפלגה שאליה הוא מבקש להצטרף שיעבור מפלגות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות