אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המבחן של כחול לבן: סוכני הביטוח או הציבור

המבחן של כחול לבן: סוכני הביטוח או הציבור

רק השרה אורית פרקש־הכהן מתנגדת להצעת החוק של יו"ר הקואליציה מיקי זוהר שתימנע מחברות כרטיסי האשראי לשווק לציבור מוצרי ביטוח

11.06.2020, 12:22 | צבי זרחיה

מפלגת כחול לבן, תכריע בקרוב אם ענף הביטוח יפתח לתחרות שתגרום להוזלת התעריפים ולשיפור השירות לצרכן, או שתסגור את השוק ותגן על סוכני הביטוח.

קראו עוד בכלכליסט

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק של יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) שמונעת מחברות כרטיסי האשראי לשווק מוצרי ביטוח. קודם לכן יתכנס פורום "שרינו" של כחול לבן והעבודה ויקבע את עמדתו.  

אורית פרקש הכהן אורית פרקש הכהן אורית פרקש הכהן

זוהר הזדרז להעלות את הצעת החוק שלו לדיון הראשון של ועדת השרים לחקיקה בהצעות חוק פרטיות בכנסת ה־23, בעקבות החלטתו, שלשום, של הממונה על שוק ההון משה ברקת, להעניק לחברת כרטיסי האשראי מקס רישיון לשיווק מוצרי ביטוח.

ועדת השרים לחקיקה מונה 14 חברי כנסת: 7 שרים מגוש הימין: ליכוד, ש"ס, יהדות התורה, והבית היהודי, ו־7 מכחול לבן והעבודה. ההסכם הקואליציוני בין כחול לבן לליכוד מאפשר לכל אחד מהצדדים להטיל וטו על הצעות חוק פרטיות שמועלות בכנסת. כחול לבן יכולה להטיל וטו על הצעת החוק של זוהר ולמנוע את קידומה, אלא שזוהר כבר סיכם עם יו"ר ועדת הכנסת ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן) את העלאת הצעת החוק לוועדת השרים לחקיקה.

"כלכליסט" פנה אל 14 חברי הוועדה, וביקש לקבל את עמדתם. למעט השרה לעניינים אסטרטגיים אורית פרקש הכהן (כחול לבן) שהודיעה על התנגדותה, לא התקבלו תשובות ענייניות (ראו תרשים).

פרקש הכהן אמרה לכלכליסט כי "מבחינת הציבור הרחב תחרות זאת הדרך הטובה ביותר להילחם ביוקר המחיה, להוריד את המחירים ולשפר את השירות. ההצעה להגביל באופן גורף כניסה של כל מנפיק לתחום הביטוח עושה בדיוק את ההפך - מונעת תחרות, ואין שום סיבה להניח שהגבלות מהסוג הזה ייטיבו עם הציבור".

העמדה של שרי גוש כחול לבן והעבודה לגבי הצעות החוק שמועלות בוועדת השרים לחקיקה ובכנסת, נקבעת על ידי יו"ר ועדת השרים לחקיקה ושר המשפטים אבי ניסנקורן (כחול לבן). נכון לכתיבת שורות אלה ניסנקורן לא הודיע מה עמדתו. אחד השרים אמר ל"כלכליסט" כי הוא לא רוצה לצאת בפומבי נגד הצעת החוק הזו מאחר שזוהר הוא יו"ר הקואליציה, אחד התפקידים הכי חזקים בכנסת, ועל כן, הוא (השר) יזדקק לו במהלך הקדנציה להעברת חוקים, וצווים בכנסת. "אכבד כל החלטה שיקבל ניסנקורן", הסביר.
שתיקת חברי ועדת השרים לחקיקה שתיקת חברי ועדת השרים לחקיקה שתיקת חברי ועדת השרים לחקיקה

לכלכליסט נודע שישראכרט שיגרה אתמול מכתב אל ניסנקורן שבו טענה כי "בחודשים האחרונים אנו עדים למכבש לחצים חסר תקדים על מנהל רשות שוק ההון מצד לשכת סוכני הביטוח במטרה למנוע את פתיחתו של השוק לתחרות. החברה ביקשה מניסנקורן למנוע פגיעה בסמכויותיו של ברקת מתוך אינטרסים פוליטיים המנוגדים לאינטרס הציבור וביקשה ממנו לקדם התחרות בשוק הביטוח למען טובת הצרכנים בישראל והוזלת יוקר המחייה".

לשכת סוכני הביטוח היא גוף חזק, בראשותו של ליאור רוזנפלד. כ־1,000 סוכני ביטוח התפקדו בשנה האחרונה לליכוד ולפיכך יש להם כוח פוליטי רב בקרב חברי הכנסת של המפלגה. גם במפלגות אחרות זוכים הסוכנים לאוזן קשבת מצד הח"כים.

זוהר אמר לכלכליסט כי "ברור לי שיטענו שאני מקדם את החוק בגלל ההתפקדות של הסוכנים. אלא שמאז שנבחרתי לכנסת אני מחזיק באותה תפיסה ומהיום הראשון שלי בכנסת אני פועל למען סוכני הביטוח. אם הם החליטו להצטרף ליכוד או לא זה לא דבר שיכול להוות שיקול במערכת קבלת ההחלטות שלי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות