אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייסבוק מקימה זרוע הון סיכון שתשקיע בסטארט-אפים תמונה: CNN

פייסבוק מקימה זרוע הון סיכון שתשקיע בסטארט-אפים

הגוף החדש יפעל תחת קבוצת ה-New Product Experimentation שאמונה על פיתוח מוצרים חדשים לרשת החברתית; במהלך זה מעוניינת פיסבוק לזהות סטארט-אפים עם מוצרים ייעודיים ולקחת אותם תחת חסותה במקום שיגדלו למתחרות כמו סנאפצ'ט וטיקטוק; לכלכליסט נודע שניר בלומברגר, אחד הישראלים הבכירים בפייסבוק, יהיה חבר בצוות

11.06.2020, 16:49 | רפאל קאהאן

פייסבוק מקימה זרוע הון סיכון עצמאית והחלה בגיוס מומחי הון סיכון עבורה. על פי דיווח של אתר Axios היום (ה'), הגוף החדש יפעל תחת קבוצת ה-New Product Experimentation שאמונה על פיתוח מוצרים חדשים לרשת החברתית. היוזמה אינה מיועדת להשקעות כלליות, אלא תתמקד בסטארט-אפים שהפיתוחים שלהם מיועדים לתחום הפעילות של פייסבוק. במילים אחרות, פייסבוק מעוניינת לזהות סטארט-אפים עם מוצרים ייעודיים ולקחת אותם תחת חסותה במקום שיגדלו והפכו לסנאפצ'ט או לטיקטוק הבאה.

לכלכליסט נודע שניר בלומברגר, אחד הישראלים הבכירים בפייסבוק, יהיה חבר בצוות של זרוע ההון סיכון החדשה. בלומברגר משמש כיום כראש הפיתוח הארגוני לאיזור EMEA. הוא כיהן בעבר בקרן ההון סיכון אקסל וכן שימש בתפקיד ראש פיתוח עסקי בתחום המיזוגים והרכישות בפייסבוק.

קראו עוד בכלכליסט

היוזמה תאפשר לפייסבוק לעקוף את חקירות ההגבלים העסקיים שבהן היא מסובכת כיום בארה"ב ואירופה. הטענה העיקרית נגדה היא שהחברה נוהגת לקנות או לרמוס כל מתחרה פוטנציאלי לעסקיה. זיהוי מקדים יאפשר לה לרכוש אותן לפני הזמן או לפחות לקבל שליטה חלקית על הטכנולוגיה או המוצר שלהן. בפייסבוק גם ביקשו להדגיש שהישות החדשה אינה קרן הון סיכון מסורתית ושתפקיד הצוות שהוקם לא יתמקד רק בהשקעת הון אלא גם בסיוע באמצעים נוספים, אם כי בחברה לא פירטו אילו הם.

ניר בלומברגר ניר בלומברגר ניר בלומברגר

פייסבוק פרסמה מודעת דרושים בה היא מתארת את פרופיל המועמד שיוביל את היוזמה. החברה מחפשת "מנהל תחום השקעות", אידיאלית כזה שלו כ-10 שנות ניסיון בתחום. עוד נכתב שהוא יהיה אחראי לניהול קרן השקעות בהיקף מיליוני דולרים שתשקיע בחברות פרטיות לצד קרנות הון סיכון מובילות ואנג'לים. פייסבוק אישרה את פרסום המודעה ואף צירפה לצוות את שאביח ריזבי, איש השקעות ותיק שלו ניסיון רב בקליינר פרקינס, גוגל וכן Gradient ונצ'רס, אחת מזרועות ההון סיכון של אלפבית, בעלת הבית של גוגל.  

פייסבוק פייסבוק פייסבוק

עם זאת בחברה סירבו לנקוב בשם האיש שנשכר לראשות המיזם החדש או לנקוב בהיקף הכספי של הקרן. הפעילות שלה מיועדת להשאיר את פייסבוק עם אצבע על הדופק בדומה לפעילויות שהחברה ערכה עם מאיצי סטארט-אפים והאקתונים.

צוות המוצרים הניסיוניים החדש של פייסבוק הוקם בקיץ שעבר ועומד בראשו איימי ארצ'יבונג. היוזמה של פייסבוק אינה יוצאת דופן. חברות טכנולוגיה רבות מחזיקות בזרוע או אפילו מספר זרועות שמיועדות להשקעה בסטארט-אפים. כך למשל לגוגל יש את גוגל ונצ'רס, לאינטל את אינטל ונצ'רס, וכך גם לסיסקו, מיקרוסופט וקוואלקום למשל.

פייסבוק עצמה הקימה עד כה רק קרן אחת קטנה בשם fbFund שהוקמה ב-2007 עם אקסל וקרן פאונדרס ושהיקפה עמד בזמנו על כ-10 מיליון דולר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות