אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נדחה בשבועיים הדיון בהצעת החוק האוסרת על חברות האשראי להיכנס לתחום הביטוח צילום: אבי מועלם

נדחה בשבועיים הדיון בהצעת החוק האוסרת על חברות האשראי להיכנס לתחום הביטוח

שר האוצר הודיע הבוקר בחשבון הטוויטר שלו על התנגדותו לחוק - וצידד למעשה בעמדת הרגולטור הנמצא תחת אחריותו, מנהל רשות שוק ההון משה ברקת. זוהר בתגובה: "טוב יהיה ששר בכיר בממשלה יעשה שיעורי בית לפני שהוא מצייץ"

14.06.2020, 16:20 | צבי זרחיה ועירית אבישר

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה בצהריים לדחות בשבועיים את הדיון בהצעת החוק שהגיש ח"כ מיקי זוהר שתאסור על חברות כרטיסי האשראי לפעול בתחום הביטוח. הוועדה קיבלה את החלטתה מבלי שדנה בכלל בהצעת החוק. המשמעות היא קבירתה בשלב זה של הצעת החוק לנוכח התנגדויות של שר האוצר ובכירים בכחול לבן.

מוקדם יותר היום (א') הודיע שר האוצר ישראל כץ על התנגדותו להצעת החוק.

כץ צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "בכוונתי לקדם תחרות במשק כאמצעי חשוב להגברת הצמיחה והורדת יוקר המחיה. הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר למנוע מחברות כרטיסי אשראי לפעול בשוק הביטוח, מהווה ניסיון לחסום תחרות ולסייע לחברות הביטוח על חשבון הציבור הרחב, ודינה להידחות".

בתגובה לדבריו של כץ צייץ מיקי זוהר: "היה מצופה משר האוצר להיאבק למען אלפי סוכני הביטוח כמו שנאבק למען ענף המוניות במלחמתו באובר. ההחלטה לאפשר לחברות האשראי להיכנס לשוק הביטוח יכולה היתה להיות נכונה אם היו הופכים אותן לחברות ביטוח. כשמצ'פרים בשביל רפורמת בכר והופכים את חברות האשראי לסוכני ביטוח, מחסלים ענף שלם. האזרח לא מרוויח אגורה. טוב יהיה ששר בכיר בממשלה יעשה שיעורי בית לפני שהוא מצייץ".

קראו עוד בכלכליסט

מיקי זוהר, צילום: עומר מסינגר מיקי זוהר | צילום: עומר מסינגר מיקי זוהר, צילום: עומר מסינגר

בשבוע שעבר פורסם כיכל הרגולטורים הרלוונטיים מתנגדים להצעת החוק של זוהר: בנק ישראל, אגף התקציבים באוצר, רשות התחרות ורשות שוק ההון.

זוהר ביקש להעלות היום את הצעת החוק לאישורה של ועדת השרים לענייני חקיקה. ואולם, הצעת החוק לא תועלה להצבעה הן בשל התנגדותו של כץ והן בשל דרישה שהועלתה בכחול לבן לדחות את ההצבעה. 

ישראל כץ, צילום: אוהד צויגנברג ישראל כץ | צילום: אוהד צויגנברג ישראל כץ, צילום: אוהד צויגנברג

זוהר הודיע על קידומה של הצעת החוק השבוע לאחר שמנהל רשות שוק ההון באוצר משה ברקת העניק בשבוע שעבר רישיון לחברת כרטיסי האשראי מקס לפעול כסוכני ביטוח. זוהר אף טען בשבוע שעבר כי השר כץ יתמוך בהצעתו, אולם נראה כי כץ מצדד בעמדת הרגולטור הנמצא תחת אחריותו.

בשנה האחרונה התפקדו כ-1,000 סוכני ביטוח לליכוד, והם הפעילו לחצים על חברי הכנסת לקדם את הצעת החוק. בדיון שנערך לפני כמה חודשים בועדת הכספים בעניין תבעו 12 חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה שלא לאפשר לחברות כרטיסי האשראי להיכנס לתחום הביטוח.

השרה לעניינים אסטרטגיים אורית פרקש הכהן, היחידה שהביעה בפומבי את התנגדותה להצעת החוק, שיגרה ביום חמישי מכתב אל יו"ר ועדת השרים לחקיקה אבי ניסנקורן שבו תבעה להסיר את הצעת החוק מסדר יומה של ועדת השרים לחקיקה, או שהוועדה תתנגד לקידומה. "הצעה זו מנתחת בצורה שגויה את היתרונות של הכנסת תחרות לשוק ועלולה להביא לפגיעה בצרכן הישראלי", טענה.

מלשכת סוכני הביטוח נמסר: "מתחילת המאבק ציינו כי מדובר במלחמה למען הציבור שיהפוך אזוק ושבוי בידי חברות האשראי השולטות ברמת מידע כמעט בלתי נתפסת למול האזרחים. יתרה מכך חברות האשראי ינצלו את התלות של הציבור ויתנו בקשת הלוואה בביטוח או הגדלת מסגרת אשראי בביטוח. הבוקר התברר כי חברות האשראי לא בוחלות באמצעים כאשר הן רוצות להשיג מטרה ובקמפיין חשאי, עתיר אמצעים וממון ניהלו קרב תקשורתי המשקף מה יתרחש כאן באם חלילה לא נצליח במאבק. כל זאת בניגוד לדעת מובילי דעה, אנשי כלכלה, חברי כנסת ומרבית החברים בוועדת השרים לענייני חקיקה. אנו מאמינים בצדקת דרכינו, נלחם להעביר את החוק במקביל לערוץ המשפטי. מדובר במאבק למען הציבור, והמילה האחרונה טרם נאמרה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות