אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר המדע החדש יזהר שי, אישר את מינוי יעל אמיתי לקרן ישראל-גרמניה לשת"פ מדעי צילום: דנה קופל

שר המדע החדש יזהר שי, אישר את מינוי יעל אמיתי לקרן ישראל-גרמניה לשת"פ מדעי

שר המדע הקודם אופיר אקוניס סירב לאשר את המינוי בטענה שאמיתי חתמה על עצומת תמיכה בסרבנות. השר שי: "בדמוקרטיה נלחמים על הזכות להביע דעות מרגיזות"

14.06.2020, 10:33 | שחר אילן

שר המדע והטכנולוגיה החדש, ח״כ יזהר שי מכחול לבן הודיע הבוקר (א') לבג"ץ על אישור מינוייה של פרופ' יעל אמיתי לנגידה במועצת הנגידים של קרן גרמניה-ישראל למחקר ולפיתוח מדעי (GIF).  

קראו עוד בכלכליסט

בכך הסתיימה המחלוקת על סירובו של השר הקודם, אופיר אקוניס מהליכוד, לאשר את המינוי, משום שאמיתי חתמה על עצומה הקוראת לסרבנות, מאבק שמתנהל כבר שנתיים בבג"ץ. העצומה קראה לאוניברסיטאות להעניק לחיילים שסירבו לשרת בשטחים תמיכה והקלות שקולות לאלו הניתנות לחיילים קרביים.

ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) עתר ב-2018 לבג"ץ נגד החלטת אקוניס בטענה שהתקבלה מסיבות פוליטיות. העתירה הוגשה לאחר שאקוניס לא קיבל את המלצת המשנה יועץ המשפטי לממשלה עו"ד דינה זילבר לחזור בו מהחלטתו.

יזהר שי, שר המדע והטכנולוגיה, צילום: עמית שעל יזהר שי, שר המדע והטכנולוגיה | צילום: עמית שעל יזהר שי, שר המדע והטכנולוגיה, צילום: עמית שעל

בג"ץ קיבל את העתירה אך איפשר לאקוניס לשקול מחדש את המינוי. אקוניס שקל מחדש ודבק בהחלטתו. עם כניסתו לתפקיד ביקש השר יזהר שי ארכה של שלושה שבועות כדי ללמוד את הנושא, והבוקר הגיש כאמור את תשובתו לבית המשפט.

השר שי מסר ש"עד כמה שקשה לי עם הדעה המובעת בעצומה, החלטתי שלא לערב שיקולים זרים בעבודה המקצועית שלשמה נבחרה פרופסור אמיתי. בדמוקרטיה אנחנו נלחמים על זכותם של אחרים להביע דעות אחרות משלנו, לפעמים אלו גם דעות מרגיזות ומקוממות. נשלחתי לכנסת ולממשלה גם כדי להגן בכל דרך אפשרית על הדמוקרטיה הישראלית".

פרופ פרופ' יעל אמיתי | צילום: דנה קופל פרופ

אקוניס אמר שמדובר ב"החלטה מצערת ושגויה שנותנת לגיטימציה לסרבנות ופוגעת בערכים הבסיסיים ביותר של החברה הישראלית. פרופ׳ אמיתי שלא חזרה בה משידולה לסרבנות. מצער אך לא מפתיע ששר המדע הנכנס לא עמד על עקרון כל כך יסודי וקונצנזואלי״.

מוועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) נמסר: "אנו שמחים שהשר החדש יזהר שי שם את טובת המדינה לפני שיקולים פוליטיים צרים. נציגי אקדמיה ישראלים, הפועלים בקרנות מחקר בינ"ל כדוגמת פרופ' אמיתי, מובילים ומחזקים את תדמיתה של ישראל בעולם כמדינה המובילה במדע פורץ דרך וחופשי מכל פוליטיזציה - וזה האינטרס של כולנו".

אופיר אקוניס, צילום: גיא אסיאג אופיר אקוניס | צילום: גיא אסיאג אופיר אקוניס, צילום: גיא אסיאג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות