אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
16% מהנדבקים בקורונה בשבועיים האחרונים הם מת"א, 13% מירושלים צילום: איי אף פי

משבר הקורונה

16% מהנדבקים בקורונה בשבועיים האחרונים הם מת"א, 13% מירושלים

רק 6% מהנדבקים הם מבני ברק; קצב ההדבקה של הנגיף גבוה בהרבה מקצב ההחלמה ממנו. עם זאת, שיעור ההחלמה בישראל עדיין מאוד גבוה ועומד על יותר מ-80%

14.06.2020, 12:15 | דורון ברויטמן

מאז 28 במאי, אנו עדים לעלייה הדרגתית במספר הנדבקים היומי בנגיף הקורונה שנעה בין בין 59 ל-226 נדבקים חדשים ביום. מכיוון שהתסמינים של חולי הקורונה מופיעים בדרך כלל בין 10 ל-14 ימים מרגע ההדבקה, הרי שעלייה זו אינה מנותקת מההקלות שאפשרה הממשלה כמה ימים קודם לכן. ניתן גם להניח בוודאות גבוהה למדי שככל שיינתנו יותר הקלות כך מספר הנדבקים צפוי לעלות.

קראו עוד בכלכליסט

שינוי יומי במספר הנדבקים

 

ההתפשטות המחודשת של הנגיף בישראל באה לידי ביטוי גם במספר הערים שבהם התגלו נדבקים חדשים. אם ב-29.5 מספר הערים שהתגלו בהם נדבקים בשלושת הימים שקדמו לפרסום הנתונים עמד על 33, ב-4.6 הוא עמד על 56 וב-13.6 הוא עמד כבר על 78 ערים, עלייה של 136% מאז סוף מאי.

בולטת מעל כולם היא תל אביב, מרכז הבילויים והתרבות בישראל, שבה מספר הנדבקים מאז סוף מאי עלה ב-337, כ-16% מכלל הנדבקים החדשים שנמצאו בתקופה זו. לשם השוואה. בירושלים העיר עם מספר הנדבקים הגבוה ביותר בישראל עד כה מספר הנדבקים מסוף מאי עלה ב-274 שהם כ-13% מכלל הנדבקים החדשים בתקופה זו. בבני ברק, העיר השנייה בישראל במספר הנדבקים מהקורונה עלה מספר הנדבקים בתקופה זו ב-129 שהם 6% מכלל הנדבקים החדשים שהתגלו בתקופה זו.

חולים פעילים מול מחלימים

 

 

קצב ההדבקה של הנגיף גבוה בהרבה מקצב ההחלמה ממנו שלעיתים יכול להמשך גם מספר שבועות. מאז תחילת ההקלות ניתן לראות פער ההולך וגדל בין מספר הנדבקים היומי לבין מספר המחלימים היומי. בסוף השבוע הוא כבר הגיע ל-160. המשמעות היא שמספר החולים הפעילים הולך וגדל.

שיעור ההחלמה בישראל עדיין מאוד גבוה ועומד על 81% נכון לאתמול. אולם החשש הגדול של מערכת הבריאות וקובעי המדיניות הוא ממצב שבו הפער הזה יהיה כל כך גדול עד שמערכת הבריאות לא תוכל להכיל אותו.

ירושלים, צילום: עמית שאבי ירושלים | צילום: עמית שאבי ירושלים, צילום: עמית שאבי

פער יומי בין מספר החולים החדשים לבין מספר המחלימים

 

 

 

ההקלות הן הכרחיות להבראת המשק והימנעות ממשבר כלכלי, אך אליה וקוץ בה. יותר מדי הקלות בשלב הזה משמעותן עלייה במספר הנדבקים. מספר הנדבקים החדשים היומי כבר חצה את רף ה-100 חולים שהוגדר על ידי הממשלה כקו אדום. זהו ריקוד עדין בין הצרכים הכלכליים לצרכים הבריאותיים של אזרחי ישראל. פנייה חדה מידי לאחד הכיוונים משמעותה משבר חדש.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות