אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי מרוויח מההקלות: טקסים דתיים כן, כל השאר לא צילום: Youtube

פרשנות

מי מרוויח מההקלות: טקסים דתיים כן, כל השאר לא

כשבוחנים את סדרי העדיפויות מבינים מיד כי התרת האירועים הדתיים זהה למתן קצבאות ילדים מוגדלות ערב חג הפסח: מי שיזם את המהלך היו המפלגות החרדיות, וזה לא משנה שגם לחילונים יש ילדים

14.06.2020, 23:22 | אדריאן פילוט
ממשלת ישראל החליטה כי החל מהיום ניתן לקיים באולמות אירועים "חתונות או אירועים לציון טקס דתי, ובכלל זה בת ובר מצווה ואירוע לציון הולדת בת או בן", לשון ההחלטה, שבה הוגבלו אירועים אלה ל־250 משתתפים. אין ספק שזו בשורה של ממש עבור ענף האירועים, שנפגע קשה במיוחד ממשבר הקורונה ופעילותו נמחקה כלא היתה. לפי נתונים מהתאחדות האולמות, הענף מעסיק כ־100 אלף עובדים - רובם סטודנטים, צעירים ועובדים זרים. לכן, זו לא רק בשורה כלכלית של ממש, אלא גם חברתית, משום שרוב עובדי הענף מהעבודה יתקשו למצוא מקום עבודה חלופי ולשרוד תקופות ארוכות ללא פרנסה, שכן עם הכנסה נמוכה קשה לחסוך.

קראו עוד בכלכליסט

חתונות כן, צילום: מיטל בריל חתונות כן | צילום: מיטל בריל חתונות כן, צילום: מיטל בריל

לצד הבשורה המשמחת, יש שאלה שחייבת להישאל: מדוע מותר להזמין 250 אנשים לבת מצווה, אך אסור לקיים כנס מקצועי עם 250 איש? במה שונים 250 אורחי טקס דתי מ־250 מבקרים בתערוכת אמנות – עוד ענף שנפגע אנושות בקורונה. הנגיף לא יודע להבחין בין מהות לאירוע כזה לאחר. אם נשא קורונה יגיע לאירוע דתי או לאירוע עסקי או אמנותי, ההסתברות להדבקה תהיה זהה.

התשובה לכאורה פשוטה: הממשלה לא רוצה לשחרר לגמרי את הרסן בבת אחת ומגבילה את מספר האירועים באמצעות חלוקה לסוגים. ועדיין, יש מי שבוחר אילו אירועים מקבלים עדיפות, וכשבוחנים את סדרי העדיפויות מבינים מיד כי התרת האירועים הדתיים זהה למתן קצבאות ילדים מוגדלות ערב חג הפסח: מי שיזם את המהלך היו המפלגות החרדיות, וזה לא משנה שגם לחילונים יש ילדים וגם הם נהנו מהמענק. בהתאם, גם חילונים מתחתנים וחוגגים בר מצווה, אולם הצעד מיטיב בעיקר עם חרדים.

מעבר להעדפה של ציבור אחד על פני השני, יש עניין של שכל ישר: המוני ישראלים כבר פוקדים חופים, ברים, רחובות מרכזיים וקניונים. כשזה המצב, צריך להמשיך למנוע התקהלויות המוניות, ואין שום סיבה שההגבלה הזאת תחול רק על אירועים מסוג מסוים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות