אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחלוקת על המגרש: האם ה-NBA תחזור לפעילות בגלל ההפגנות בארה"ב צילום: AP

מחלוקת על המגרש: האם ה-NBA תחזור לפעילות בגלל ההפגנות בארה"ב

בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד והמחאה שהתעוררה בעקבותיו, מתפתח דיון בין שחקני NBA - רובם שחורים - על התפקיד החברתי של הכדורסל. האם הוא חלק מתעשיית הבידור, והאם העובדה ש-29 מ-30 בעלי קבוצות הם לבנים, היא בעייתית

15.06.2020, 11:53 | אוריאל דסקל
בסוף השבוע שעבר קיירי אירווינג, הרכז של ברוקלין נטס, הכריז שהוא לא חושב שצריך לחזור לשחק כדורסל בזמן שארה"ב בוערת עם הפגנות נגד האלימות המשטרתית והגזענות המוסדית נגד השחורים. לפי אירווינג "המשחקים יפנו את תשומת הלב מהמאבק לכדורסל".

קראו עוד בכלכליסט

אירווינג מייצג מה שנראה כעמדת מיעוט בקרב שחקנים לקראת החזרה של הליגה בסוף יולי למשחקים בוורלד דיסני, אורלנדו. לברון ג'יימס וכוכבים אחרים, שהיו אחראים למשא ומתן בין איגוד השחקנים לליגה בהקשר של החזרה לאורלנדו למשחקים, עדיין לא הגיבו רשמית לטענות של קיירי ושחקנים כגון דווייט הווארד. אבל בליגה הודיעו שהם "יעשו הכל" כדי להרגיע את דאגות השחקנים. הדאגות הבריאותיות והדאגות החברתיות.

לברון ג לברון ג'יימס. מסייע לקהילות שחורות להתמודד עם דיכוי | צילום: גטי אימג'ס לברון ג

אבל יש כאן עניין עקרוני באמת. דיון מתפתח בין שחקנים - רובם שחורים - על התפקיד החברתי של הכדורסל. האם הוא חלק מתעשיית הבידור? האם העובדה ש-29 מ-30 בעלי קבוצות הם לבנים, היא בעייתית?

במיוחד כשאותם בעלים הגיעו למסקנה שהדרך היחידה להתחיל את הליגה מחדש היא על ידי סגירת השחקנים של 22 קבוצות - כולן עם רוב של שחקנים שחורים - למספר חודשים ב"בועה"? האם שיתוף פעולה עם אותם לבנים הוא פגיעה במסרי ההפגנות?

לברון ג'יימס תמיד האמין ש"צריך לשמור את הדבר המרכזי כדבר המרכזי"... כלומר כדורסל. למרות שלברון תורם לקהילות השחורות ומוחלשות ומגדיר עצמו כ"יותר מספורטאי" - הוא המקצוע שהפך אותו לבעל השפעה.

לברון אף התחיל לאחרונה ביוזמה שמטרתה לסייע לקהילות שחורות להתמודד עם דיכוי הצבעה מוסדי - וזה משהו שהוא רוצה לקדם בזמן המשחקים שעבורו צפויים להסתיים באוקטובר, חודש לפני הבחירות לנשיאות.

הפגנות ענק בארה"ב. בעקבות מותו של ג הפגנות ענק בארה"ב. בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד | צילום: איי אף פי הפגנות ענק בארה"ב. בעקבות מותו של ג
לברון, כאמור, מייצג את השחקנים שרוצים לחזור לשחק ולהביע את דעתם על הנעשה במגרש ובראיונות. מייצג את הדמויות שרואות את המשחקים באורלנדו כפלטפורמה מושלמת. הם יהיו אירוע הספורט הגדול ביותר בארה"ב - אם יבחרו לשחק - להצגת האג'נדה שלהם ולקדם את אג'נדת BLM (כלומר Black Lives Matter).

קיירי אירווינג. "אנחנו לא כלים במשחק שלכם", צילום: רויטרס קיירי אירווינג. "אנחנו לא כלים במשחק שלכם" | צילום: רויטרס קיירי אירווינג. "אנחנו לא כלים במשחק שלכם", צילום: רויטרס
קיירי והווארד מייצגים עמדה קיצונית יותר: "אנחנו לא כלים במשחק שלכם". קיירי אף ציין שהוא מוכן להקריב הרבה מאוד כסף כדי לקדם את הצורך ברפורמות במשטרה ובחברה האמריקאית.

וכן, יש כאן גם עניין כלכלי מאוד ברור. ללא המשחק באורלנדו הפגיעה הכלכלית ב-NBA תהיה גדולה יותר מ-1.2 מיליארד דולר. אם הליגה חוזרת למשחקים בוורלד דיסני, היא תחזיר לעצמה כ-900 מיליון דולר מהאובדן הפוטנציאלי הזה. המשמעות עבור השחקנים היא אובדן 40% מההכנסות שלהם לעונה או אובדן 10% מההכנסות שלהם העונה.

כמו כן, אם העונה תבוטל הליגה יכולה להפעיל את סעיף "הפורס מז'ור" ולבטל את הסכם העבודה הקיבוצי של השחקנים, שמבטיח להם יותר מ-50% מההכנסות של הקבוצה. ההסכם הקיבוצי הטוב ביותר לשחקנים בספורט האמריקאי. הסכם קולקטיבי לפיו הכדורסלנים של ה-NBA מרוויחים, בממוצע, יותר מכל ספורטאי אחר בארה"ב ובעולם. אובדן העונה הזו עשויה להשפיע בצורה דרמטית גם על העונה הבאה, שאולי לא תשוחק כלל - מה שיוביל לקריסת הכנסות ואולי הליגה כולה.

אז מה יקרה, האם יבטלו את החזרת הליגה בגלל המצב החברתי והרפואי בארה"ב? בימים האחרונים, כאמור, התפתח דיון. הדיון הזה חשוב. ואם מותר לנחש, הדיון הזה יסתיים בכך שהשחקנים יחליטו שצריך לחזור לשחק כדורסל ולהמשיך להעביר - על המגרש ובראיונות אחרי משחקים - את המסרים החשובים לשוויון חברתי. זה מה שהליגה עשתה מאז ימים הרבה יותר קשים בהיסטוריה האמריקאית.

בליגה שיחקו ביום של רצח מרטין לות'ר קינג והמשיכו לשחק ולהעביר מסרים למיינסטרים גם אחרי אירועים אלימות נגד שחורים. ב-1963 כאשר אדגר אוורס, פעיל זכויות האדם השחור, נרצח במיסיסיפי, ביל ראסל - הכוכב של בוסטון סלטיקס והשחקן החשוב ביותר בליגה - התקשר למשפחתו של אדגר ופעילים אחרים ושאל איך הוא יכול עזור.

התשובה היתה להרים מחנה כדורסל משותף לילדים לבנים ושחורים בלב ליבה של הגזענות הדרומית. ראסל עשה זאת בזמן שבצד השני של הרחוב עמדו הקו קלוקס קלאן ואיימו על המשתתפים ואפילו על ראסל עצמו. האבטחה היתה צ'ארלס אוורס, אחיו של אגדר ופוליטיקאי בפני עצמו, שישב מול הדלת של אולם הכדורסל עם רובה.

עבור כדורסלנים אמריקאים רבים התשובה לגזענות תמיד היתה להצטיין בכדורסל, ללמד כדורסל ולא להפסיק לרגע בהעברת המסר החשוב של שיתוף פעולה מלא בין לבנים לשחורים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות