אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכסות הביצים לא יוגדלו השנה, והמחסור יוותר בעינו צילום: עמית שעל

מכסות הביצים לא יוגדלו השנה, והמחסור יוותר בעינו

ועדת הכלכלה קיבלה את בקשת שר החקלאות החדש, אלון שוסטר, ללמוד את הנושא, ולא לשנות עד סוף השנה את המכסות בהיקף של 2.33 מיליארד ביצים, כמות פחותה מהגידול הטבעי באוכלוסייה

15.06.2020, 18:52 | נורית קדוש

על רקע המחסור בביצים בתקופת הקורונה, התכנסה היום (ב') ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, ואישרה את תקנות המועצה לענף הלול, הקובעות את הכללים בדבר מכסות לייצור ביצי מאכל לשיווק בשנת 2020, שהגיש משרד החקלאות.

קראו עוד בכלכליסט

אלא שלמרות המחסור שנרשם השנה בביצים, ביקש משרד החקלאות לאמץ את התקנות שאושרו לשנת 2018 לחצי השנה הקרובה, כך שיהיו בתוקף עד סוף השנה ולא להגדיל את הכמות.

מדובר בשנה השנייה ברציפות, שבה המדינה לא מגדילה את מכסות הביצים, אף לא בשיעור הצמיחה הטבעית באוכלוסייה ויוצרת מחסור במוצר הבסיסי.

בשנה שעברה, אמנם אושרה הגדלת המכסות, אולם על רקע מחלוקות בין המגדלים למנכ״ל משרד החקלאות, התקנות לא נחתמו, מה שהוביל למחסור הכבד בביצי מאכל, שהגיע כאמור לשיא בתקופת חג הפסח ועל רקע משבר הקורונה.

שר החקלאות אלון שוסטר, צילום: גדי קבלו  שר החקלאות אלון שוסטר | צילום: גדי קבלו שר החקלאות אלון שוסטר, צילום: גדי קבלו

סמנכ"ל גורמי ייצור במשרד החקלאות, אסף לוי, אישר כי לשנה הנוכחית המליצה מועצת הלול על תוספת של 5%, ולמרות זאת השר הנכנס אלון שוסטר ביקש בשלב הזה לאשר את המכסה בהתאם לתקנות שאושרו ב-2018, ללא תוספת. לדבריו, ההנהלה הקודמת במשרד לא רצתה לתת תוספת מכסה ללולים ישנים והמנכ"ל החדש ילמד את הנושא.

המתכונת של 2018 קובעת כי המכסה השנתית השנה תעמוד על 2.33 מיליארד ביצים, כמות פחותה מהצורך הקיים, בהתאם לעלייה הטבעית באוכלוסייה בכל שנה.

יו״ר הוועדה ח"כ מרגי, קיבל את עמדת השר החדש, שביקש זמן ללמוד את הנושא וקבע כי בחודשיים הקרובים תדון הוועדה בהסדרה כוללת של הענף ובכלל זה קביעת התוספת למכסה. "לא נרפה מכך ובחודשיים הקרובים נקיים דיונים בנושא. לצערי עד היום משרד החקלאות גרר רגליים. אני מאמין שהשר ייקח סוגיית הרפורמה לידיים ויביא מתווה", אמר מרגי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות