אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכשול נוסף לעסקת בעלי העניין של אלשטיין בלאס וגאס: אנטרופי מתנגדת צילום: איתן שגב

בלעדי לכלכליסט

מכשול נוסף לעסקת בעלי העניין של אלשטיין בלאס וגאס: אנטרופי מתנגדת

חברת הייעוץ לגופים מוסדיים צפויה להמליץ לא לאשר את העסקה שבמסגרתה נכסים ובניין תרכוש את חלקה של אי.די.בי בחברת IDBG; הסיבות: העסקה מיטיבה בעיקר עם אי.די.בי שזקוקה למזומנים

16.06.2020, 08:21 | נעמי צורף

מכשול נוסף ניצב בפני עסקת בעלי העניין של אדוארדו אלשטיין בלאס וגאס. ל"כלכליסט" נודע כי חברת הייעוץ לגופים מוסדיים אנטרופי צפויה להמליץ ללקוחותיה להתנגד לעסקה, שבמסגרתה נכסים ובניין שבשליטתו של אלשטיין אמורה לרכוש את האחזקות של אי.די.בי פתוח, שבשליטתו של אלשטיין גם כן, בחברת IDBG.

קראו עוד בכלכליסט

חברת IDBG מחזיקה בנדל"ן בעיר ההימורים האמריקאית, ונכסים ובניין אמורה לרכוש את חלקה של אי.די.בי (25.8%) בתמורה ל־27.8 מיליון דולר ובכך לעלות לאחזקה של 100% בחברה.

אדוארדו אלשטיין, צילום: סיוון פרג אדוארדו אלשטיין | צילום: סיוון פרג' אדוארדו אלשטיין, צילום: סיוון פרג

מכיוון שמדובר בעסקת בעלי עניין, היא צריכה לזכות ברוב מבין בעלי מניות המיעוט של נכסים ובניין. בעל מניות המיעוט הגדול ביותר הוא בית ההשקעות פסגות שמחזיק בכ־5% ממניות החברה.

באופן עקרוני, אנטרופי מתנגדת לעסקאות בעלי עניין, ומשום כך היא ממליצה לגופים המוסדיים לתמוך בהן רק אם הוכח שהן מיטיבות גם עם בעלי מניות המיעוט. עסקת בעלי העניין שעל הפרק נעשית על רקע הצורך הבהול של אי.די.בי, שנושאת על גבה חוב של כ־1.8 מיליארד שקל ושקופתה ריקה כמעט לחלוטין, להצטייד במזומנים, ולכן היא מיטיבה בעיקר עם אלשטיין.

מנגד, נכסים ובניין טוענת שמצבה הקשה של אי.די.בי הוא סיבה טובה לביצוע העסקה – יצירת מרחק בינה ובין חברה במצב פיננסי קשה. כמו כן, המחיר שסוכם בין החברות מהווה הנחה של 32% ביחס לממוצע של שלוש הערכות השווי הבלתי־תלויות שביצעו הצדדים – הנחה שמשקפת את ירידת הערך של הנכס בשל משבר הקורונה, וכן את הקושי של אי.די.בי למצוא למניות המיעוט, שאינן סחירות, קונה בשוק.

אנטרופי מצדה סירבה להסתמך על הערכות השווי שהוצגו ודרשה למנות מעריך שווי מטעם בעלי מניות המיעוט, וזאת במטרה לקבל הערכת שווי נטולת אינטרסים. עד כה, נכסים ובניין טרם נענתה לבקשתה של אנטרופי, מה שמחזק את התנגדותה של האחרונה לעסקה.

ישנן עסקאות בעלי עניין שבהן עמדתה של אנטרופי מכריעה את הכף, אולם במקרה הנוכחי נדמה שבעלי מניות המיעוט לא יושבים על הגדר. כפי שנחשף ב"כלכליסט", בפגישות שהתקיימו בין נציגי נכסים ובניין לגורמים בגופים המוסדיים, האחרונים הפנו כתף קרה לעסקה. כפי שאחד מהם אמר: "התהליך שביצעה נכסים ובניין, שביקשה שלוש הערכות שווי, היה נכון והוגן, אבל לנו יש את הבדיקות שלנו, והן מצביעות על שווי של פחות מחצי מהשווי המדובר. במחיר הזה לא נאשר את העסקה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות