אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שירות התעסוקה: שיעור החזרה לעבודה נמוך במיוחד בקרב בני 55 ומעלה וערבים צילום: צביקה טישלר

שירות התעסוקה: שיעור החזרה לעבודה נמוך במיוחד בקרב בני 55 ומעלה וערבים

על פי הדו"ח, ישנם פערים גדולים בחזרה לעבודה בין גברים לנשים ובין יהודים לערבים. השירות מזהיר מפני תופעה שהולכת ומתרחבת של עובדים המועסקים בתנאים נמוכים מהכישורים שלהם

16.06.2020, 15:30 | שחר אילן

שיעור החזרה לעבודה נמוך במיוחד בקרב מבוגרים בני 55 ומעלה (15%) ערבים (9%), מקבלי הבטחת הכנסה (5%) ומובטלים ותיקים מהתקופה שלפני הקורונה (3.5%). זאת לעומת שעור חזרה לעבודה כללי בסוף חודש מאי של 18%. כך עולה מהדו"ח החודשי "דופק שוק התעסוקה" לחודש מאי שמפרסם היום שירות התעסוקה.

קראו עוד בכלכליסט

לאורך חודש מאי היו רשומים בשירות התעסוקה בסך הכל 1.165 מיליון מובטלים. מתוכם 207 אלף דיווחו על חזרה למעגל העבודה עד סוף החודש. בסוף מאי עמד מספר המובטלים הרשומים בשירות על כ-960 אלף. כתוצאה מכך שעור המובטלים ירד מ-27.5% בסוף אפריל ל-23.5% בסוף מאי.

עם זאת, יש לציין כי במהלך יוני דיווחו עוד כ-130 אלף איש על חזרה לעבודה ולכן שיעור האבטלה עומד היום על כ-20%. הערכת שירות התעסוקה היא שיש תופעה של דיווח חסר ומספר החוזרים בפועל לעבודה גבוה יותר. לשם השוואה, בחודש פברואר עמד שיעור דורשי העבודה על 3.9%, שהם 163 אלף איש ואישה. 

לשכת התעסוקה בתל אביב, צילום: צביקה טישלר לשכת התעסוקה בתל אביב | צילום: צביקה טישלר לשכת התעסוקה בתל אביב, צילום: צביקה טישלר

בחודש מאי 2020 עמד מספר המובטלים החדשים על 35 אלף איש ואישה. זו ירידה של 81% ביחס לחודש אפריל 2020 שמלמדת אולי שגל האבטלה מתקרב למיצוי. עם זאת, אחוז המפוטרים בין המובטלים החדשים יותר מהכפיל את עצמו מ-10% באפריל ל-23% במאי. נראה שהדבר נובע בעיקר מכך שאמצעי החל"ת הולך וממצה את עצמו.

מנתוני הלמ"ס שפורסמו היום עולה שמספר המשרות הפנויות במשק ירד מ-90 אלף בפברואר ל-43 אלף במאי, ירידה של יותר מ-50%. לאור זאת, קובע דו"ח שירות התעסוקה כי "על כל משרה פנויה יתמודדו דורשי עבודה רבים יותר. המציאות החדשה תוביל לירידה בתנאי העבודה ובשכר". שירות התעסוקה מתריע כי "העלייה בתת-התעסוקה של קבוצות רבות במשק הישראלי ובראשן מרוויחי שכר נמוך היא בלתי נמנעת". תת תעסוקה הוא מצב בו אנשים עובדים בתנאים ובשכר נמוכים ממה שמתאים לכישוריהם. 

שיעור נמוך במיוחד של חזרה לעבודה בצפון

השרות ביצע ניתוח ראשון של הרכב החוזרים לעבודה ואיתר 4 קבוצות ששיעור השבים ביניהן נמוך במיוחד: מובטלים ותיקים מלפני המשבר, תובעי הבטחת הכנסה, מובטלים מבוגרים וערבים. מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק, ב-19 באפריל ועד סוף מאי, כ-18% מכלל הרשומים בשירות התעסוקה דיווחו על חזרה לעבודה. שעור נמוך של חזרה לעבודה נרשם בקרב בני 55 ומעלה - 15%. רק 9% מהערבים דיווחו על חזרה עבודה לעומת 20% מהיהודים. המחוז שבו נרשם שעור החזרה הנמוך ביותר לעבודה, 15%, הוא מחוז הצפון שבו אוכלוסייה ערבית גדולה.

 

גם שיעור נמוך במיוחד של תובעי הבטחת הכנסה דיווחו על חזרה לעבודה (5%). שירות התעסוקה מעריך כי מספר תובעי הבטחת ההכנסה עתיד לגדול ככל שיעבור זמן. במאי עמד מספר תובעי הבטחת הכנסה על 100 אלף, עליה של 8% יחסית לאפריל.

עוד ציבור שהמצב בו מדאיג במיוחד הוא המובטלים הוותיקים מהתקופה שלפני משבר הקורונה. רק שיעור אפסי של 3.5% מתוכם חזר לעבודה. "המשמעות", מציין השירות, "היא כי הקושי של אנשים שהיו באבטלה לפני המשבר לחזור לעבודה, החל לבוא לידי ביטוי. ללא מענה מתאים, הדבר עלול לגרום להם להיכנס למעגל הקצבאות".

21% מהנשים המובטלות דיווחו על חזרה לעבודה לעומת 14% בלבד מהגברים. סביר שהדבר נובע מפתיחת מערכת החינוך. עם זאת, גם בסוף מאי, מספרן של הנשים המובטלות היה גבוה ממספרם של הגברים, כ-507 אלף נשים לעומת 445 אלף גברים.

שיעור גבוה של חזרה לעבודה במקצועות רפואה, חשבונאות והוראה

שיעור גבוה של חזרה לעבודה היה במקצועות רפואה ובריאות (26%), חשבונאות וכספים (25%), חוק ומשפט (25%) והוראה וחינוך (25%). המקצועות עם שיעור החזרה לעבודה הנמוכים ביותר היו המקצועות שטרם נפתחו או נפתחו חלקית: תיירות (7%), תוכן מדיה ובידור (9%) ותעופה וימאות (9%).

שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ מצוטט בהודעת שרות התעסוקה כשר האחראי למרות שהשרות טרם עבר למשרדו. המהלך צפוי כנראה בימים הקרובים. פרץ אמר ש"קצב החוזרים למעגל העבודה עדיין אינו משביע רצו. אנו פועלים למתווה רחב, מקיף ומגוון להכשרת עובדים, כדי להפוך משבר להזדמנות".

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור אמר ש"אנו מודאגים מהקצב האיטי של חזרה למעגל העבודה, וכן מהממצאים שעולים מדו"ח זה ולפיהם, דווקא הקבוצות החלשות יותר באוכלוסייה סופגות את הפגיעה הקשה ביותר במשבר, ועלולות להיקלע למצב של תת-תעסוקה לאורך זמן. אסור להשלים עם אפקט-קורונה כזה". גראור קרא לממשלה לתקצב את תוכנית החרום הלאומית שגיבש השירות, הכוללת מערך רחב של הכשרות מקצועיות.

השרה לשוויון חברתי וגימלאים מירב כהן אמרה שדו"ח שירות התעסוקה מוכיח את הצורך השקיע ועכשיו בתמריצים שיעודדו מעסיקים לקלוט בחזרה מבוגרים לעבודה. "אם לא נעשה את זה, זה יעלה לנו בריבית דה ריבית כי נקבל את האוכלוסייה החשובה הזו כנתמכים במערכות הרווחה והבריאות. במקום שאותם אנשים ימשיכו לתרום לכלכלת ישראל ולשמור על החיוניות שלהם, הם עלולים להדרדר כלכלית, בריאותית ונפשית".

בעקבות פרסום דוח שירות התעסוקה, עמותת יוזמות אברהם, המקדמת שוויון לאזרחים הערבים, קוראת לממשלה לטפל במצוקה הכלכלית של החברה הערבית, שהייתה ענייה במיוחד עוד לפני המשבר. "הנתונים מוכיחים את מה שאנחנו רואים בשטח: התמוטטות כלכלית של החברה הערבית, שהיא ענייה ומוחלשת. בשיא המשבר ראינו נתוני אבטלה של 40% בחברה הערבית, וכעת אנו רואים כי ההתאוששות איטית ביותר. אסור לתת לקורונה להעמיק את הפערים העמוקים ממילא, והממשלה חייבת לפתח מענה ייעודי לחברה הערבית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות