אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש המחוזי: מסעדת אלבאבור באום אל פאחם תיסגר בשל עבירות בנייה צילום: אלעד גרשגורן

ביהמ"ש המחוזי: מסעדת אלבאבור באום אל פאחם תיסגר בשל עבירות בנייה

המסעדה המפורסמת בניהולו של חוסאם עבאס פעלה במשך שנים במבנה היסטורי בניגוד לחוק. צווי איסור שימוש והריסת תוספות הבנייה הלא חוקיות שהוצאו כבר ב-2018 לא בוצעו, וכעת המחוזי בחיפה קבע כי לא יינתן עוד עיכוב לביצועם; עורך הדין של אלבאבור: "אנו פועלים לעמוד בתנאים שהציבה לנו הוועדה המחוזית על מנת להוציא למבנה היתר שימוש חורג, שיאפשר למסעדה להמשיך לפעול כחוק"

16.06.2020, 15:09 | עמיר קורץ

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע כי צו איסור השימוש שהוצא נגד הסניף הראשון  של מסעדת "אלבאבור" באום אל פאחם ייכנס לתוקף מיידית, והמשמעות היא למעשה סגירת המסעדה. זאת מאחר והיא פעלה במשך שנים בניגוד לחוק במבנה היסטורי מוכרז לשימור. מדובר במבנה שחלקו נבנה במאה ה-19 ושימש בעבר כטחנת קמח.

קראו עוד בכלכליסט

בארץ פועלים כמה סניפים של מסעדת הבשרים אלבאבור. המסעדה באום אל פאחם, על כביש 65, הפכה לנקודת עצירה לרבים שנסעו צפונה.

הפרקליטות הגישה לפני 4 שנים כתב אישום נגד המסעדה ובעליה ומנהליה, בראשם חוסאם עבאס, בשל עבירות תכנון ובניה ובהן שימוש אסור במבנה ואי קיום צו שיפוטי שהוטל עליהם עוד קודם לכן.

חוסאם עבאס בעלי אלבאבור באום אל פאחם, צילום: אלעד גרשגורן חוסאם עבאס בעלי אלבאבור באום אל פאחם | צילום: אלעד גרשגורן חוסאם עבאס בעלי אלבאבור באום אל פאחם, צילום: אלעד גרשגורן

כבר בסוף 2018 הרשיע בית משפט השלום בחדרה את הנאשמים בעבירות ונתן צווים להריסת תוספת למבנה המסעדה וצו המורה לחדול מהשימוש החורג במבנה ההיסטורי, שתוקפו היה סוף דצמבר 2018. גזר הדין כלל גם הטלת קנסות כספיים על הנאשמים.

מאז ניסו עבאס והמסעדה להילחם ברוע הגזרה ולעכב את ביצוע הצווים על ידי כמה בקשות להארכת מועד כניסת צו איסור השימוש במבנה לתוקף, ואכן ניתנו למסעדה ובעליה ארכות שונות.

"מנסים למצוא מקום חלופי למסעדה"

בקשתם הרביעית לעכב את ביצוע הצווים בטענה כי הם מנסים למצוא מקום חלופי למסעדה ואף להכשיר את המבנה ואת השימוש בו, נדחתה על ידי בית משפט השלום בחיפה בחודש מרץ האחרון, ובעקבותיה הם הגישו בקשת רשות ערעור למחוזי בחיפה.

בבקשה זו הם טענו כי חלה התקדמות משמעותית בבקשה שהם הגישו לועדת המשנה לתכנון ובנייה לקבלת היתר לשימוש חורג למבנה וכי ההיתר "מצוי בהישג ידם". עוד נטען כי כל האלמנטים שהוועדה הורתה על הריסתם נהרסו זה מכבר, וכי שכרו אדריכל שימור, אשר הכין תיק שימור אשר הוגש לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. בנוסף הם טענו כי יש לעכב את ביצוע הצווים מאחר ולא קיימת סכנה לביטחון ושלום הציבור.

מסעדת אלבאבור באום אל פאחם , צילום: אלעד גרשגורן מסעדת אלבאבור באום אל פאחם | צילום: אלעד גרשגורן מסעדת אלבאבור באום אל פאחם , צילום: אלעד גרשגורן

מנגד, המדינה, שיוצגה בהליך בידי עו"ד שגיא סיון (המחלקה להנחיית התובעים מוסמכי היועץ המשפטי לממשלה בפרקליטות המדינה), טענה כי אין לעכב את ביצוע הצווים מאחר ולא מתקיימות כאן נסיבות חריגות ויוצאות דופן.

עוד טענה המדינה כי מאז שנת 2014 טוענים המסעדה ובעליה כי "ההיתר מצוי בהישג יד", ועמדה על כך שלא נהרסו במקום האלמנטים שנבנו שלא כדין ואף הוספו עבודות בנייה ללא היתר, וכי צו איסור השימוש שניתן בעבר על ידי בית משפט השלום בחדרה "עומד על כנו ומעולם לא קויים".

לאחר דיונים שהתקיימו בתיק דחה בית המשפט המחוזי את בקשת רשות הערעור של עבאס והמסעדה, בין השאר לאחר שנוכח לגלות שהמסעדה ובעליה לא קיימו את התנאים שקבעה להם ועדת המשנה לתכנון ובנייה וביניהם הריסת בנייה לא חוקית.

השופט נאסר ג'השאן כתב בהחלטתו, כי לא מצא עילה לעיכוב נוסף בביצוע הצווים: "למבקשים ניתנו מספר ארכות, וחרף הצהרותיהם כי קיימו תנאים מקדימים הסתבר שלא עשו כן וחוששני שהמבקשים ניצלו אורכות אלה לרעה שכן פעם אחר פעם אינם מקיימים את התנאים המקדימים שיאפשרו דיון בבקשה לשימוש חורג".  

עו"ד מוחמד ג'בארין, שייצג את מסעדת אלבאבור ואת הבעלים עבאס טען בשיחה עם "כלכליסט" כי המסעדה קיבלה היתר שימוש חורג מהוועדה המחוזית בכפוף לעמידה בתנאים שונים, וכעת המסעדה פועלת לעמידה בתנאים אלה, על מנת לקבל את ההיתר ולאפשר פתיחתה כחוק.

לדבריו, "המסעדה פועלת מזה שנים רבות במבנה היסטורי שהוא מבנה לשימור בהיתר שימוש חורג שפג תוקפו לפני יותר מחמש שנים. בעקבות כך נקטה היחידה הארצית לאכיפת דיני מקרקעין בהליך של הגשת כתב אישום על שימוש חורג בלא היתר ועל תוספות שנעשו במבנה ההיסטורי, וניתן פסק דין לפיו חוייבו בעלי המסעדה להרוס תוך פרק זמן מסויים את התוספות והם חוייבו גם להוציא היתר בניה לשימוש החורג במבנה. אולם הניסיונות של בעלי המסעדה להכשיר את השימוש לא הצליחו עד לאחרונה".

אולם, עו"ד ג'אברין טוען כי "ועדת המשנה קיימה ישיבה בתקופת החירום של הקורונה, ב-7.5.20 דרך אפליקציית הזום, ואחרי דיון ארוך ובחינת מכלול הדברים, החליטה הוועדה המחוזית לתת אישור שימוש חורג למסעדה לתקופה של עוד חמש שנים. כמובן שאישור זה מאפשר את השימוש של המסעדה במבנה. עם זאת, כדי להוציא את ההיתר נדרש מבעלי המסעדה לקיים מספר תנאים יחסית פשוטים – כמו הצבת אלמנט שישתלב עם המבנה ההיסטורי, הריסת גדר במקום ותיקונים קוסמטיים - ואנחנו נעמוד בתנאים האלה ונסדיר הכל כך שנוכל לפתוח את המסעדה מחדש כחוק".

הוא הוסיף כי "בית המשפט המחוזי קבע בהחלטתו כי אין לו סמכות להאריך את עיכוב צו איסור השימוש מעבר לשנה מאז שניתן, ועל כן פסק מה שפסק. אולם, ההחלטה של ועדת התכנון המחוזית, שפועלת בנפרד מהיחידה שאוכפת את פסקי הדין, כן אפשרה את השימוש החורג במבנה, וכעת על בעלי המסעדה לעמוד בתנאי ההחלטה הזו – ולאחר מכן הם יוכלו לקבל את ההיתר. משמעות קבלת ההיתר תהיה ביטול צו איסור השימוש שניתן על ידי בית המשפט. כרגע המסעדה נמצאת בהליך הכנה אחרי תקופה ארוכה שהייתה סגורה בגלל מצב החירום והיא מתאימה את עצמה לאישור העקרוני שנתנה לנו הוועדה המחוזית. ברגע שהמסעדה תקבל את ההיתר היא תחזור לפעילותה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות