אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יזם ההייטק ישי גרין נעצר בהפגנת האמנים: "הממשלה הזו לא אוהבת ביקורת" צילום: פרי מנדלבוים

ראיון כלכליסט

יזם ההייטק ישי גרין נעצר בהפגנת האמנים: "הממשלה הזו לא אוהבת ביקורת"

גרין, המוכר לציבור הרחב מסדרת הדוקו-ריאליטי "מחוברים" ובקהילת ההייטק הודות לחברות אוניגמה וסולוטו אותן שייסד ומכר עם שותפים, מספר כי הלך להפגין לאות סולידריות עם האמנים, וגם כצרכן ומפיק. "אני אמנם איש הייטק אבל גם מפיק בתיאטרון מעל ל-15 שנה. אנשי התעשייה הזו עדיין מובטלים, אין להם כלום"

16.06.2020, 19:52 | דיאנה בחור ניר

יזם ההייטק ישי גרין (41), המוכר לציבור הרחב מסדרת הדוקו-ריאליטי "מחוברים" ובקהילת ההייטק הודות לחברות "אוניגמה" ו"סולוטו" שנמכרו ולייסודן הוא היה שותף, ו"ספוט איי אם" שמכר את חלקו בה בשנה החולפת – נלקח למעצר לאחר שהשתתף אתמול (ב') בהפגנת האמנים מול משרד האוצר בירושלים. ההפגנה התקיימה תחת הקריאה לשחרר את ענף התרבות מן המגבלות שהוטלו עליו בתקופת הקורונה, ולתמוך באמנים ובאנשי התעשייה האחרים שפרנסתם נפגעה.

קראו עוד בכלכליסט

גרין בהפגנה למען התרבות, צילום: פרי מנדלבוים גרין בהפגנה למען התרבות | צילום: פרי מנדלבוים גרין בהפגנה למען התרבות, צילום: פרי מנדלבוים

"הלכתי להפגין לאות סולידריות עם אמנים וגם כצרכן אמנות. נעצרתי ונלקחתי לתחנת המשטרה, אזוק רוב הזמן בידיים וברגליים, והייתי עד חצות בתחנת מוריה", אומר גרין לכלכליסט.

נשמע כמו חוויה מאוד רעה.

"אני לא מרגיש מאויים על ידי אף אחד. הם התעסקו הפעם עם יזם הייטק. אי אפשר לאיים על הכלכלה שלי, והבסיס הוא שלא עשיתי שום פשע. יש שיטה לדכא את ההמון שרוצה להפגין - באים למפגין כריזמתי, שולפים אותו החוצה, מפחידים אותו וכך גם את הסובבים. בתחנת המשטרה מצאתי שוטרים נחמדים. הם עושים אחלה עבודה, ובסך הכל אני מרגיש בטוח הודות להם. אבל לעצור אותי בטענה שתקפתי שוטר? למזלי יש את הכול מצולם בווידאו".

מה הקשר שלך לעולם הזה?

אני ואשתי דפנה רובינשטיין (בימאית ומחזאית, ד.ב.נ) יוצרים עצמאיים. אני בעצם מפיק את ההצגות האלה ואחראי על השיווק שלהן. את ההצגה הנוכחית, 'הדה' מאת הנריק איבסן, התכוונו להעלות בקמארי 4, שכרנו את האולם ל-150 איש, חתמנו על חוזה בתעריף קורונה – אבל אי אפשר להעלות אותה וכולנו באי ודאות. אני אפתח את ההצגה גם אם ההושבה תהיה במרווחים, גם אם רק בשביל 80 איש. אמנות היא לא עסק רווחי, בניגוד לבידור".

מה הביא אותך להפגנה?

"אני אמנם איש הייטק אבל גם מפיק בתיאטרון מעל ל-15 שנה, הפקתי כבר 8 הצגות. הגעתי לתמוך באמנים שנדפקו פעמים: כעצמאי, וכי תעשיית התרבות היא האחרונה להיפתח. אנשי התעשייה הזו עדיין מובטלים. אין להם הצגות, אין להם כלום, שלא לדבר על התאורנים ועובדים נלווים. המדינה לא תומכת בהם, הממשלה הזאת לא אוהבת ביקורת".

למה נעצרת?

"עמדתי עם מיקרופון לעודד את הנואמים. עולה ישראל קטורזה אז אני צועק עם מגפון 'ישראל', 'ישראל', זה כל מה שאני עושה. אחד השוטרים הגיע לתלוש אותי מהקהל. אני בעד משטרה, בלעדיה יהיה פה ברדק גדול. אבל צולמתי, הכל מתועד, לא תקפתי אף שוטר. לדעתי הוא הרגיש שאני גאה מידי, לא מספיק משפיל את ראשי מולו". 

משתתפים בהפגנה, צילום: פרי מנדלבוים משתתפים בהפגנה | צילום: פרי מנדלבוים משתתפים בהפגנה, צילום: פרי מנדלבוים

אתה אישית נמצא במקום שבע. אתה לא כמו האומנים שרעבים באמת.

"הזמרים הגדולים שמרוויחים מלא כסף ישרדו. קטורזה שמצחיק וקומיקאים כמוהו ישרדו. הבידור ישרוד. אני מדבר בשם האמנים, חברים שלי, שהגיעו לפת לחם. אני בא מעולם ההייטק הקפיטליסטי. בלי תרבות אני הופך לריקני, שטחי, מטומטם. האנשים האלה מייצרים עבורי תוכן, אני ניזון ממנו. לי זה חשוב".

מה אתה חושב על שחקנים שהתחילו לעבוד כמלקטים בסופר, בחנות ירקות?

"עבור הרבה אנשים עוני זה דבר תיאורטי, שקורה בטלויזיה. כשאתה כבר עני אין מי שידבר בשבילך. אני עשיתי אקזיטים, מכרתי מניות, אבל הם אכלו אותה מכל כיוון. כואב לי שאמן מוכשר כמו יונתן מילר שהיה בהצגה שלנו 'פנסיה מוקדמת' לא היה יכול לחיות בארץ ועבר לברלין. אין לי שום כוונות פוליטיות נסתרות. אני רואה בהשתתפות בהפגנה תרומה לחברה, לא בכסף, בעשייה".

הממשלה לא הזמינה את הקורונה כדי להרוס לאומנים את הפרנסה.

"אפשר לתת פתרונות כמו העסקת אמנים, רקדנים, שחקנים כחלק מהרחבת לימודי אמנות. לדעתי האישית צריך לתמוך כספית ישירות במי שפרנסתו נפגעה עד שהכל ייפתח. מדובר על אנשים שהגיעו למשבר בלי שומנים. לא מתוך עצלנות. שעובדים עבודה קשה, בשעות לא נעימות, שמשולמות תמיד במינימום. האמנות בחרה בהם. והמדינה היתה צריכה לתמוך בהם כבר לפני חודשיים".

מה אתה עושה היום?

"אני אחד ממייסדי upstay שנדב פתאל (בנו של בעלי רשת מלונות פתאל, ד.ב.נ) הוא המשקיע העיקרי בה. מערכת שמאפשרת אפגריידינג טיילור מייד לחדרים תמורת תשלום. היא מתחברת למערכת של המלון, שולחת למי שהזמין חדר מייל שמאפשר לכל המרבה במחיר שדרוג נבחר (גודל, נוף לים, קומה). המוצר מוטמע ברשת מלונות פתאל, התחיל לעשות כסף – ואז הגיעה הקורונה. כשנחזור לשגרה אני מאמין שהמערכת הזו תהיה שווה הון. בינתיים אני ממשיך לחפש רעיון טוב לסטארטאפ ולעזור לסטארטאפים בכל מיני חברות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות