אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נפלה הצעת החוק לתחבורה ציבורית בשבת: מי הבטיח שיצביע בעד - והתקפל? צילום: יובל חן

נפלה הצעת החוק לתחבורה ציבורית בשבת: מי הבטיח שיצביע בעד - והתקפל?

תמר זנדברג, יו"ר סיעת מרצ, יוזמת ההצעה:" לא ייתכן שאזרחי ישראל יהיו בעוצר יום בשבוע, תחבורה ציבורית היא זכות יסוד בסיסית. כחול לבן צריכים לגדל עמוד שדרה״. זנדברג תקפה את שרת התחבורה: "זה כמו ששר הבריאות יתנגד לבניית בית חולים"

17.06.2020, 19:01 | צבי זרחיה
ברוב של 53 מול 26 הפילה היום מליאת הכנסת את הצעת החוק של יו״ר סיעת מרצ, ח״כ תמר זנדברג, לתחבורה ציבורית בשבת. בין המתנגדים 11 ח"כים מכחול לבן שהבטיחו בבחירות להנהיג תחבורה ציבורית בשבת.

ח״כ זנדברג אמרה בדיון: "תחבורה ציבורית בשבת היא צורך בסיסי וחיוני. זה צודק מבחינה סביבתית, מבחינה חברתית, מבחינה כלכלית ומציל חיי אדם. זה יפחית את הפקקים ואת תאונות הדרכים, זה ייתן מענה למי שידו אינה משגת. לא ייתכן שרק בגלל כפייה דתית וצביעות אזרחי המדינה יהיו בעוצר יום בשבוע".

ח״כ זנדברג תקפה את כחול לבן: ״אתם יודעים שכל מה שאני אומרת נכון. עובדה, זו הייתה אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלכם. הבטחתם להשפיע מבפנים, תגדלו עמוד שדרה״.

זנדברג תקפה גם את שרת התחבורה: "תחבורה ציבורית היא דבר חיוני. לא ייתכן ששרת התחבורה תתנגד לתחבורה ציבורית, זה כמו שר בריאות שיתנגד לבניית בית חולים".

מירי רגב שרת התחבורה, צילום: אוהד צויגנברג מירי רגב שרת התחבורה | צילום: אוהד צויגנברג מירי רגב שרת התחבורה, צילום: אוהד צויגנברג

סגן שר התחבורה והבטיחות בדרכים ח"כ אורי מקלב הציג במליאת הכנסת את עמדת הממשלה נגד הצעת החוק ואמר כי "המדינה לא תפעיל תחבורה ציבורית בשבת, אנחנו עומדים כעת להחיל דין רציפות דחייה על הצעת החוק הזו, היא עלתה בכל הכנסות האחרונות ונדחתה, ההצעה הזו באה לפגוע בסטאטוס קוו הקיים עשרות שנים, לא היה תקדים כזה ואנחנו מתחייב לא יהיה תקדים כזה. רואים גם את השינוי שנעשה בשנים האחרונות, הרוב בארץ רוצה לשמור שבת, רוצה יהדות, אתם מיעוט צעקני אתם הולכים וקטנים.

 זנדברג, צילום: אוהד צויגנברג זנדברג | צילום: אוהד צויגנברג  זנדברג, צילום: אוהד צויגנברג

"בהצעה זו אתם פוגעים בזכויות האזרח, כבר היום לא מקבלים אלפי עובדים לעבודה בגלל שרוצים שיעבדו בשבת, אני מצר על הפעלת תחנות הדלק בשבת, ההצעה הזו מנסה לחייב את מדינת ישראל לעבוד בשבת, לא רק שהצעת החוק הזו לא עומדת בקריטריונים משפטיים בסיסים אלא גם בג"ץ דחה אותה לא פעם וקבע כי השר חייב להתחשב במסורת ישראל, במה אנחנו מדינה יהודית? מה הקשר שלנו לארץ ישראל מאכילת פלאפל? זה הזהות היהודית שלנו. הערכים הם לפני הבילויים, מדינה יהודית והזכות לשמירת המסורת חייבת להשמר, ההצעה הזו היא עקירה של הסטאטוס קוו על זכות הקיום שלנו בארץ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות