אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב מפסיקה את המו''מ עם אירופה על מיסוי ענקיות הטכנולוגיה

ארה"ב מפסיקה את המו''מ עם אירופה על מיסוי ענקיות הטכנולוגיה

המהלך מעמיד את מדינות אירופה במבוכה לאחר שניסו בשנה שעברה להגיע להסכם שיאפשר לקיים מדיניות מיסוי אחידה על הפעילות של חברות כגון אמזון, גוגל, אפל ופייסבוק. אנליסטים ומומחים בתחום סבורים שמדובר בניסיון של ארה"ב לשפר עמדות מול החברות וכי המו"מ יחזור לסדרו

18.06.2020, 11:45 | רפאל קאהאן

ארה"ב החליטה להפסיק באורך חד צדדי את שיחותיה עם מדינות אירופה שמטרתן היתה הסכם בינלאומי למיסוי ענקיות הטכנולוגיה. על פי דיווח אתר CNBC היום (ה') הפסקת השיחות בוצעה על ידי סטיבן מנוצ'ין, שר האוצר האמריקאי, ששלח מכתב על החלטת הבית הלבן לשרי האוצר של צרפת, בריטניה, ספרד ואיטליה.

קראו עוד בכלכליסט

המהלך מעמיד את אירופה במבוכה. מדינות היבשת ניסו בשנה שעברה להגיע להסכם פן-אירופי שיאפשר לקיים מדיניות מיסוי אחידה על הפעילות של חברות כגון אמזון, גוגל, אפל ופייסבוק באירופה. הבעיה כיום היא שחברות אלה משלמות מס בארה"ב ברוב המקרים או במיקומים אחרים כגון אירלנד, שם מס החברות נמוך מאוד.

מצד אחר הפעילות באירופה שווה עשרות מיליארד דולרים בהכנסות לחברות אלה, כמו למשל אפל, שחשפה במחקר שפרסמה השבוע שפעילות מכירת האפליקציות והשירותים הדיגיטליים שלה הכניסה למפתחים ולה כ-57 מיליארד דולר בשנה באירופה בלבד. סביר להניח שהכנסות כל החברות מייצגות מספר שגדול פי כמה וכמה כך שמבחינת מיסוי מדובר בהפסד עצום למדינות האירופיות.

ענקיות הטכנולוגיה ענקיות הטכנולוגיה ענקיות הטכנולוגיה

מנגד בארה"ב מעוניינים כמובן לשמור את המיסוי ככל שניתן באמריקה. המהלכים שהביאו למשבר הנוכחי החלו בשיחות שנוהלו בסוף שנה שעברה בארגון ה-OECD. ואולם בזמן השיחות ניסו מספר מדינות אירופיות להקים מס דיגיטלי באופן עצמאי. כך בצרפת, שהיוזמה שלה בתחום התקבלה בעין רעה מאוד בוושינגטון. עד כדי כך שהציתה מלחמת מכסים שבמסגרתה איימו בבית הלבן למסות מוצרים צרפתיים מובילים כגון יין, גבינות ומוצרי יוקרה.
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: גטי אימג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: גטי אימג'ס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: גטי אימג

הסכסוך מול צרפת הביא לחזרה של המדינות למו''מ במסגרת ה-OECD. עם זאת בינתיים גם בריטניה, איטליה וספרד החלו בהכנות להשתת מס דיגיטלי אם השיחות בארגון מול ארה"ב ייכשלו. אלה היו אמורות להימשך השנה אך משבר הקורונה שיבש אותן. בנוסף מתברר שהמהלכים שמתבצעים כיום אגרסיביים מאוד בעיקר בגלל שאין שופט חיצוני שיחזיר את הצדדים לסדר. כך למשל ה-WTO, ארגון הסחר העולמי, שלא מונה לו עדיין מנכ''ל לאחר פרישת האחרון ושמתקשה לתפקד.

לדברי אנליסטים ומומחים בתחום מדובר במהלכי "ריאל פוליטיק", זאת אומרת ניסיון לשפר עמדות מיקוח עד שהמו''מ יחזור לסדרו. המטרה של האמריקאים היא גם להזהיר מדינות נוספות שינסו להקים מס מקומי על פעילות חברות האינטרנט. בין המדינות על הכוונת של ארה"ב: ברזיל, אוסטריה, צ'כיה, הודו, אינדונזיה, טורקיה ואפילו האיחוד האירופי כגוף מדיני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות