אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריבית המשכנתאות בארה"ב נפלה לשפל של כל הזמנים צילום: גטי אימג'ס

ריבית המשכנתאות בארה"ב נפלה לשפל של כל הזמנים

הריבית הקבועה ל-30 שנה ירדה לשיעור ממוצע של 3.13%. כלכלנים: "חדשות רעות בקשר לקורונה יובילו לירידות בריבית, אולם היא יכולה באותה הקלות לעלות - במיוחד אם יהיה שיפור בנתונים הכלכליים המרכזיים או יימצאו טיפולים רפואיים לקורונה"

18.06.2020, 17:57 | שירות כלכליסט
הריבית על המשכנתאות בארה"ב נפלה לשפל, זו הפעם הרביעית השנה. על פי הנתונים שפרסם בנק המשכנתאות פרדי מאק, הריבית הקבועה על המשכנתאות ל-30 שנה עמדה על ממוצע של 3.13% בשבוע שהסתיים ב-18 ביוני, ירידה של 8 נקודות הבסיס לעומת שבוע קודם לכן. הרמה הנמוכה ביותר עד כה הייתה 3.15% שנרשמה בסוף מאי. בתקופה המקבילה אשתקד, הריבית הממוצעת להלוואה על בתים עמדה על 3.84%.

קראו עוד בכלכליסט

במקביל, הריבית הקבועה על משכנתא ל-15 שנים ירדה ב-4 נקודות הבסיס לשיעור ממוצע של 2.58%. "הריבית על משכנתאות נפלה לשפל נוסף בשל הירידה בלחצים האינפלציוניים, כך שרוכשי בתים רבים נכנסו למצב רוח של קניות", הגיב על הנתונים סם קאטר, הכלכלן הראשי של פרדי מאק.

סיאטל, ארה"ב, צילום: גטי אימג סיאטל, ארה"ב | צילום: גטי אימג'ס סיאטל, ארה"ב, צילום: גטי אימג

שיעורי הריבית על משכנתאות לרוב מקבילים למגמה של התשואות על אג"ח ארוכות טווח, כולל אג"ח אמריקאיות לפירעון בעוד עשר שנים. האג"ח הללו חוו תנודות חדות בשבוע האחרון בתגובה לחולשה בשוק המניות הנובעת מהחשש מהעלייה במקרי היהדבקות בקורונה ברחבי המדינה.

"העלייה במקרי הקורונה ברחבי המדינה הותירה את השחקנים בשוק סקפטים לגבי היציבות של ההתאוששות הכלכלית", אמר מתיו ספיקמן, כלכלן בחברת Zillow. "זה הוביל לירידות במניות ובהלה לנכסים הנחשבים מקלט בטוח כמו אג"ח, מהלכים שלרוב מובילים לירידה בשיעורי הריבית של המשכנתאות". אולם, לדבריו כיום שוק המשכנתאות נמצא לפני נקודת מפנה, כך שהכול תלוי במה שיקרה עם התפשטות הקורונה.

"חדשות רעות בקשר לקורונה קרוב לוודאי שיובילו לירידות בריבית, ייתכן לשפל חדש", הוסיף. "אולם הריבית יכולה באותה הקלות להתחיל לעלות, במיוחד אם יהיה שיפור בנתונים הכלכליים המרכזיים או יימצאו טיפולים רפואיים לקורונה".

עם זאת, הריבית הנמוכה בשילוב עם העלייה בביקוש לאחר תקופת הסגר בבית, עוזרת לשוק הנדל"ן בארה"ב להתאושש, כך שעלייה בריבית תפגע במגמה הזו. בכל מקרה, היצע נמוך של בתים עלול להגביל את כמות הפעילות העתידיות בשוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות