אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים מעודדת שימוש בקרוואנים: תאריך את הטבות המס בשנתיים נוספות צילום: שאטרסטוק

רשות המסים מעודדת שימוש בקרוואנים: תאריך את הטבות המס בשנתיים נוספות

הצו להפחתת המס על רכישת קרוואנים נגררים ומעונועים אמור לפוג בסוף החודש ורשות המסים תאריך אותו בשנתיים נוספות. התנאי שמציבה הרשות הוא שהמעונוע ישמש להשכרה ולא לשימוש פרטי. השפעת המהלך על הכנסות המדינה - זניחה

19.06.2020, 09:31 | תומר הדר

רשות המסים תצא בקרוב במהלך המיועד להמשיך ולעודד את השימוש בהשכרת קרוואנים ניידים למטרות נופש ופנאי, כך נודע ל"כלכליסט". במהלך השנים האחרונות הפך השימוש במעונועים וקרוואנים לנפוץ בישראל.  

קראו עוד בכלכליסט

מעונוע הוא רכב מסחרי שבמקום לשמש לנשיאת מטען או נוסעים, הוסב להפוך לבית על גלגלים, הכולל אזור לינה ואזור בישול.

מעונוע מפואר. המס ירד, צילום: eBay מעונוע מפואר. המס ירד | צילום: eBay מעונוע מפואר. המס ירד, צילום: eBay

בישראל המס אשר מוטל על רכבים שאינם חשמליים או היברידיים הוא 83%, סכום שממנו מנוכים עד 17 אלף שקל בהתאם לרמת הזיהום של הרכב. אך במקרה של מעונועים נקבע על ידי רשות המיסים בשנת 2018 כי שיעור מס הקניה על אלה יעמוד על 60% (מהם מנוכים עד 17 אלף שקל בהתאם לרמת הזיהום של הרכב), כאמצעי לעידוד של תיירות.

הפחתת המס עוגנה באמצעות צו, אלא שהצו אמור לפוג בסוף החודש הנוכחי. כעת מתכננת רשות המיסים להאריך את תוקפו של הצו בשנתיים נוספות כך שיפקע רק ביוני 2022. התנאי שמציבה רשות המיסים הוא שהמעונוע ישמש להשכרה ולא לשימוש פרטי. הצו יוארך בתיאום עם משרד התיירות והשפעתו על הכנסות המדינה ממסים זניחה.

במקביל תודיע רשות המסים על הארכה נוספת של פטור ממס קניה על קרוואנים נגררים. בדומה למעונוע, גם קרוואנים משמשים כבתים ניידים, אך בניגוד למעונוע קרוואן אינו חלק מהרכב ומיועד לגרירה. מס הקניה על קרוואן הוא 40% אך בשנת 2017 בוטל לחלוטין מס הקניה על קרוואנים כדי לעודד תיירות פנים. כעת מבקשת רשות המיסים להאריך את צו הפטור בשנתיים נוספות.

במקרה של הקרוואנים, מדינת ישראל אינה מעמידה תנאים כלשהם לגבי שימוש להשכרה, כלומר כל ישראלי יוכל לרכוש את הקרוואנים עד יוני 2022 בלי לשלם את 40% מס הקניה. מחירו של קרוואן נגרר נגרר נע בין כ-90 אלף שקל לכרבע מיליון שקל, בהתאם ליצרן הקרוואן ולרמת האבזור.

במקרים מסוימים יכול המחיר לזנק לחצי מיליון שקל עבור קרוואן מאובזר הכולל מקלחת, מערכת חשמל עצמאית ומטבח מאובזר. לפי נתוני היבוא של מדינת ישראל, היקף יבוא הקרוואנים עומד על כ-500 יחידות בשנה, ואולם במהלך החודש האחרון יובאו ארצה עשרות קרוואנים כדי להימנע מעליית מס הקניה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות