אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבינט הקורונה ידון בהגברת האכיפה; מנכ"ל  משרד הבריאות: "לא חושב שנדרש סגר" צילום מסך: לע"מ

דיווח שוטף

קבינט הקורונה ידון בהגברת האכיפה; מנכ"ל משרד הבריאות: "לא חושב שנדרש סגר"

על סדר היום - העברת הנחיה למשרד המשפטים לבחון העלאת הקנסות, ואכיפה מסיבית של התקהלויות שיחרגו מההגבלות; אחרי שראש הממשלה הזהיר מחזרה להגבלות והסגר אם לא תהיה הקפדה על הנחיות הקורונה, פרופ' חזי לוי אמר כי הדבר לא נידון בינתיים. לוי הבהיר כי לא צפוי חיסון נגד הנגיף בחורף הקרוב וקרא לכל מי שלא חש בטוב ללכת להיבדק; עוד 25 נדבקו במוסדות חינוך

21.06.2020, 23:23 | כלכליסט ו-ynet

משבר הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

23:20 - קבינט הקורונה ידון בהגברת האכיפה

קבינט הקורונה יתכנס מחר (שני) לדון בהתמודדות עם ההתפרצות המחודשת של מגפת הקורונה, כשעל סדר היום יעמדו כמה נושאים, בהם הגברת האכיפה של ההנחיות, כולל העברת הנחיה למשרד המשפטים לבחון העלאת הקנסות, ואכיפה מסיבית של התקהלויות שיחרגו מההגבלות.

הדיון ייערך על רקע ירידה חדה במספר המאובחנים החדשים: 145 ביממה האחרונה, ממוצאי שבת עד יום ראשון בערב. לפי הנתונים המעודכנים, מחצות נערכו 6,598 בדיקות. 209 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים השונים. 40 חולים נמצאים במצב קשה, מהם 28 מונשמים.

נושא נוסף שבו ידונו חברי הקבינט יהיה תוספת תקציב ומשאבים לטובת חיזוק מיידי של יכולות הקטיעה המהירה של שרשראות ההדבקה, כולל צירוף נציגי משרדים רלוונטיים לתגובה מהירה. לגבי האמצעים הדיגיטליים למעקב אחרי נדבקים, יידרש משרד הבריאות לגבש את עמדתו לאחר ניתוח תועלת השימוש בכלים מסוג זה. הדיון יעסוק גם באפליקציה אזרחית.

רכבת ישראל, צילום: עופר צור רכבת ישראל | צילום: עופר צור רכבת ישראל, צילום: עופר צור

פעילות הרכבת אמורה להתחדש בבוקר, אולם הקבינט ידון גם בנושא זה כדי להציג את היתרון שבוויסות העומסים בתחבורה הציבורית אל מול סכנת ההדבקה. אחת האפשרויות שתעלה לדיון היא הצבת פקח בכל קרון שיוודא שמירת ההנחיות. בצה"ל רעננו את ההנחיה שאוסרת על החיילים לעלות על רכבות, והדגישו כי ההסעות לבסיסים ייערכו על בסיס אוטובוסים שיוקצו על-ידי הצבא. בצמרת הצבא עדיין שוקלים אם להטיל עוצר יציאות בעקבות ההתפרצות המחודשת.

יו"ר ועדת החוץ וביטחון, צבי האוזר, הודיע כי הוועדה "תקיים עוד השבוע דיון חירום לבחינת החלופות לאיכון טלפונים בידי שב"כ. אם לא תוצג חלופה אזרחית זמינה עד סוף החודש, כפי שהתחייב משרד הבריאות, אפעל לחוקק חוק המסדיר את השימוש באיכוני השב"כ חרף הבעייתיות בעניין. זה לא זמן ללקיחת סיכונים. חובה להציל חיי אדם ולמנוע קריסה כלכלית של המשק".

(מורן אזולאי, ynet)

 

22:50 - משרד הבריאות: 126 בני אדם נדבקו בקורונה מאז חצות

משרד הבריאות עדכן הערב את נתוני התחלואה בקורונה. לפי המשרד, עד כה מאז פרוץ המגפה אובחנו בישראל 20,778 חולי קורונה, מתוכם כיום יש 4,778 חולים פעילים. ביממה האחרונה (מאז חצות שבין שבת לראשון) נדבקו 126 בני אדם והחלימו 30 - כך שנוספו עוד 96 חולים פעילים. נכון לעכשיו יש 28 חולים מונשמים. עד כה מתו מהנגיף 306 חולים בישראל - ללא שינוי ביממה האחרונה. עד כה החלימו בסך הכול  15,694 חולים. ביממה האחרונה נערכו 6,598 בדיקות, לעומת 6,012 אתמול.

בדיקת קורונה, צילום: שאול גולן בדיקת קורונה | צילום: שאול גולן בדיקת קורונה, צילום: שאול גולן

22:30 - איכון הטלפונים בידי שב"כ: ועדת החוץ והביטחון תקיים דיון בחלופות

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת תקיים השבוע דיון לבחינת החלופות לאיכון טלפונים בידי שב"כ. כך הודיע יו"ר הוועדה ח"כ צבי האוזר, שמסר: "אם לא תוצג חלופה אזרחית זמינה עד סוף החודש, כפי שהתחייב משרד הבריאות, אפעל לחוקק חוק המסדיר את השימוש באיכוני השב"כ חרף הבעייתיות". קודם ציין שר הבריאות יולי אדלשטיין כי "חוק האיכון חשוב, עדיף שהמידע יהיה בידי שירות הביטחון הכללי מאשר בידי חברה פרטית שהשד יודע מהם האינטרסים שלה".

(מורן אזולאי)

22:00 - משרד החינוך: עוד 25 אובחנו בקורונה במוסדות הלימוד, 739 נדבקו עד כה

משרד החינוך הודיע כי עוד 25 תלמידים ועובדי הוראה נמצאו חיוביים לקורונה, ובכך עלה ל-739 מספר המאובחנים במוסדות הלימוד ברחבי הארץ. בנוסף, עוד שבעה בתי ספר וגני ילדים נסגרו - מה שמעלה את מספר המוסדות הסגורים ל-222. לפי נתוני המשרד, 23,870 תלמידים ועובדים שוהים בבידוד, כלומר 2,315 יותר מהנתון שעליו דווח הבוקר.

(תמר טרבלסי חדד)

21:30 - שר הבריאות: "חוק האיכון חשוב מאוד, עדיף שהמידע יהיה בידי שב"כ"

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין קיים הערכת מצב עם בכירי משרדו עקב העלייה בתחלואה בקורונה, ואמר: "אנחנו נמצאים בימים קריטיים, חוק האיכון חשוב מאוד". לדבריו, "עדיף שהמידע יהיה בידי שב"כ מאשר בידי חברה פרטית שהשד יודע מהם האינטרסים שלה".

 

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין, צילום: לע"מ שר הבריאות יולי אדלשטיין | צילום: לע"מ שר הבריאות יולי אדלשטיין, צילום: לע"מ

 

19:25 -  שופטת ביהמ"ש השלום בתל אביב אובחנה כחולת קורונה; 4 שופטים נוספים נשלחו לבידוד

שופטת בית המשפט השלום בתל אביב, עידית קצבוי, אובחנה היום כחולה בקורונה. כך מסרה דוברת בתי המשפט. היום האחרון שבו נכחה השופטת בבית המשפט היה יום רביעי שעבר, 17 ביוני. לא ידוע מתי נחשפה השופטת לחולה מאומת. לפיכך, על מי ששהה באולם השופטת קודם לתאריך זה לפנות למשרד הבריאות לקבלת הנחיות. השופטים והעובדים שבאו במגע עם השופטת קיבלו הודעה ונשלחו לבידוד. בסך הכל מדובר ב-4 שופטים וב-5 עובדים. נמסר כי השופטת נתנה הסכמתה לפרסום שמה.

(ענת רואה)

19:10 - משרד הבריאות: 81 חולים מאומתים חדשים מאז חצות

משרד הבריאות עדכן הערב (א') את נתוני התחלואה בקורונה: סך כל החולים המאומתים מפרוץ המגפה עומד על 20,734, כאשר 81 אובחנו מחצות. 4,743 חולים פעילים כיום, מתוכם 60 אובחנו מאז חצות. 28 חולים מונשמים, 306 מתו עד כה - ללא שינוי מאז חצות, 15,685 החלימו עד כה (21 מאז חצות) ו-6,017 בדיקות נערכו אתמול (4,111 מאז חצות). לפי משרד הבריאות, מספר הנדבקים היום הוא כפול ממספר הנדבקים לפני 73 ימים.

18:40 - מנכ"ל משרד הבריאות: "אם לא נקפיד על מסכות ומרחק, הסגרים יחזרו"

מנכ"ל משרד הבריאות החדש חזי לוי, קיים הערב (יום א') תדרוך ראשון בנושא מגפת הקורונה מאז כניסתו לתפקיד בשבוע שעבר. לוי אמר כי למרות העלייה בתחלואה הוא לא מאמין שהצעד הנדרש הוא סגר מחדש. "גם הממשלה לא מדברת על סגר", אמר לוי. "אבל הדבר הזה בידינו. אנחנו חיים עם המחלה, ויכולים לפעול במשנה זהירות. אף אחד מאיתנו לא רוצה לחזור לסגר". ynet מעביר את התדרוך בשידור חי.

בפתח דברים אמר לוי כי "בימים האחרונים אנחנו רואים כ-300 מאומתים חדשים ביום, וזה מדאיג אותנו מאוד. אנחנו מבצעים בממוצע כ-15 אלף בדיקות ביום, בסופי השבוע מספר הבדיקות יורד - ואחוז החיוביים בבדיקות הולך ועולה, היינו בממוצע 1.3%, אנחנו כבר עוברים את 2% כחולים חיוביים בבדיקות".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, בתדרוך הערב | צילום מסך: לע"מ מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ

לוי אמר כי "רק במהלך השבוע האחרון התגלו יותר מ-1,700 מקרים חדשים, ובין 40-30 חולים קשים. ללא ספק, זה שינוי ברמת התחלואה. קצב ההכפלה הולך וגדל, ושיעור ההדבקה גדל". המנכ"ל החדש הדגיש כי בתקופה האחרונה גיל החולים ירד - והנגיף התפשט ליותר מ-50 יישובים ברחבי הארץ.

"אם בתחלואה של החודשים הקודמים הסיבות היו באחוז שווה לחוץ לארץ, כרגע זה לא קיים והתחלואה היא קהילתית, דבר שמביא אתגר גדול על קטיעת שרשרת ההדבקה והתחקירים האפידימיולוגים", אמר לוי שקרא שוב ושוב לציבור להקפיד על הנחיות המשרד.

"אנחנו משתדלים לעשות ככל שניתן הסברה בכל השפות", הוסיף המנכ"ל ואמר כי יש להגביר את האכיפה כדי להוריד את מספר החולים החדשים מדי יום. "אני קורא מכאן כרופא לכל מי שחש בתסמינים הקלים ביותר, לכו להיבדק באמצעות קופות החולים והמוקדים. אל תקלו ראש".

(חיים גולדיטש ואדיר ינקו, ynet)

16:45 - מנכ"ל משרד הבריאות: לא יינקטו צעדים נגד גרוטו בעקבות הפטור מבידוד לטדי שגיא

המנכ"ל החדש של משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, קיבל היום (ראשון) את התנצלותו של המשנה פרופ' איתמר גרוטו על התנהלותו בפרשת הענקת הפטור מבידוד לחוזרים מחו"ל, והודיע כי לא יינקטו נגדו צעדים משמעתיים. 

במכתב ששלח לגרוטו בעקבות הסערה סביב הפטור מבידוד למיליארדר טדי שגיא כתב לוי כי "קודמי בתפקיד פנה אליך עוד באותו היום בבקשה לקבל את התייחסותך, ולמחרת שלחת התייחסות מפורטת שבה הסברת את הדברים מנקודת המבט שלך, והתנצלת על האופן שבו התנהלת במקרה המדובר". לוי ציין כי "אחרי שבחנתי את הדברים, אני מוצא לנכון להעיר לך על דרך הטיפול במקרה זה. טיפולך היה מוטעה", כתב המנכ"ל החדש. עם זאת, לוי הוסיף כי החליט לקבל את התנצלותו של גרוטו ולא לנקוט צעדים נגדו, וקרא לו להקפיד הקפדה יתרה להבא. 

כזכור, פרופ' גרוטו אישר לשגיא לחזור לישראל מקפריסין ללא חובת בידוד. שגיא היה אחד המשתתפים במסיבת בר המצווה ההמונית במגדלי צמרת בתל אביב, שגם בה הופרו בבירור הנחיות משרד הבריאות. המיליארדר בילה במקום לצד חבר הכנסת ניר ברקת, הזמר עומר אדם, שלישיית "מה קשור", עדן בן זקן וליאור נרקיס. לאחר המסיבה, שב שגיא לקפריסין.

טדי שגיא ופרופ טדי שגיא ופרופ' איתמר גרוטו | צילומים: אוראל כהן טדי שגיא ופרופ

15:10 - ההגבלות על מספר העובדים הרשאים לשהות במקום עבודה יוארכו בחודש וחצי

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה פה אחד לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לפיה יוארכו ב-45 יום המגבלות על מספר העובדים הרשאים לשהות במקום עבודה, לשם צמצום התפשטות נגיף הקורונה.

(נינה פוקס)

12:50 - סגן הרמטכ"ל זמיר לחיילי צה"ל: "הקורונה לא מאחורינו - הקפידו על ההנחיות"

 

סגן הרמטכ"ל, האלוף אייל זמיר, שלח איגרת למפקדי וחיילי צה"ל ובה קרא להם להקפיד על ההנחיות בבסיסים ומחוצה להם. "הקורונה לא מאחורינו, יהיו עוד גלי תחלואה. נדרשת הקפדה על כללי הריחוק ועטיית המסכות", כתב האלוף זמיר.

11:40 - נתניהו: "אם לא נקפיד על מסכות ומרחק, הסגרים יחזרו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה השבועית לעלייה בתחלואת הקורונה ושוב הזהיר כי "אם לא נקפיד על מסכות ומרחק, הסגרים יחזרו. בסוף השבוע קיימתי התייעצויות בעניין העלייה התלולה בתחלואה של הקורונה", אמר ראש הממשלה נתניהו בפתח הישיבה. "ביקשתי לכנס ישיבה של כל המנכ"לים של המשרדים הרלוונטיים והשלטון המקומי עם ראש המל"ל וגם עם מומחים שונים שנתנו הערכות. הם הראו לי תחזיות שונות וכולן קשות".

נתניהו הודיע שמחר יתכנס קבינט הקורונה ואמר כי "אם לא נשנה באופן מיידי את התנהגותנו בחבישת המסכות ושמירת המרחק, נביא על עצמנו את השבת הסגרים. אף אחד מאתנו אינו רוצה בזה".

בנימין נתניהו ובני גנץ , צילום: איי פי בנימין נתניהו ובני גנץ | צילום: איי פי בנימין נתניהו ובני גנץ , צילום: איי פי

ראש הממשלה הוסיף: "אנחנו במקביל עושים כל מאמץ להגיע לחיסון. זה כחלק ממאמצים בינלאומיים כולל המכון הביולוגי, וכולל השקעה במכון מודרנה. מתקיים מרוץ מבורך ואנחנו מקווים שנצליח אבל עד אז אין ברירה אין אלא לשמור על מדיניות מושכלת כדי לפתוח את הכלכלה וכדי לנהל את החיים באופן סביר בשגרת הקורונה".

גם ראש הממשלה החלופי בני גנץ התייחס להתמודדות עם הקורונה: "האתגר הגדול ביותר בעיניי הוא איך מתקיימים לאורך זמן בשגרת נוכחות קורונה. הנושא הזה ימשיך ללוות אותנו בשנה וחצי הקרובות. לכן עלינו כממשלה מוטלת החובה לתת את התשובה המאוזנת לקיום של הציבור מחד וקיומו של המשק מאידך, ואך ורק אם נצליח לקיים את השגרה הזאת נוכל להתמודד עם זה".

גנץ הדגיש: "זה מחייב הנחיות מדויקות מהממשלה ושר הבריאות כלפי מטה, וזה מחייב אחריות אישית מהציבור כלפי מעלה. אי אפשר שזה יעבור רק חד כיווני אנשים לא יכולים להיות היסטריים מלמטה וגם לא יכולים לא לקבל הנחיות מלמעלה". (נינה פוקס)

11:10 - 33 אובחנו כחולי קורונה בישראל מחצות, עלייה חדה בשיעור החיוביים לנגיף

על פי נתוני משרד הבריאות המעודכנים, 33 בני אדם אובחנו כחולי קורונה מחצות. עוד עולה מהנתונים כי מאז אתמול בערב נוספו שלושה חולים במצב קשה, ומספר המונשמים עלה ל-28. בתוך כך יש לציין כי אתמול נרשמה עלייה חדה בשיעור המאובחנים - 2.6% מ-6,021 הבדיקות שבוצעו אתמול נמצאו חיוביות. הנתון חריג במיוחד משום שמספר הבדיקות שבוצעו אתמול היה נמוך במיוחד לעומת הימים הקודמים, אך שיעור הבדיקות שנמצאו חיוביות היה הגבוה ביותר. על פי הנתונים, בישראל כעת 4,716 חולים פעילים. (אדיר ינקו)

 

10:40 - עובד בבניין עיריית הרצליה אובחן כחולה קורונה - ראש העיר וסגנו נכנסו לבידוד

ראש העיר הרצליה, משה פדלון, סגנו ומנכ"ל העירייה נכנסו לבידוד בשל אבחונו של עובד בבניין העירייה כחולה קורונה. נמסר כי היום לא יתקיימו קבלות קהל בעירייה, והעובדים הונחו שלא לקיים ישיבות עבודה עם גורמי חוץ. "העירייה תמשיך במתן שירות טלפוני באמצעות מוקד 106 ובאגפים השונים וכן יינתנו שירותים באמצעים דיגיטליים אחרים", נכתב. (רענן בן צור)

משה פדלון, ראש עיריית הרצליה משה פדלון, ראש עיריית הרצליה משה פדלון, ראש עיריית הרצליה

10:30 - יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור: "דו"ח אגף המודיעין המבהיל לא רציניי"

דו"ח מטעם אגף המודיעין בצה"ל פורסם אתמול והוא המצביע על כניסתה של ישראל לגל שני של תחלואת קורונה ומזהיר מפני השלכותיו הקשות. בדו"ח, שהוא למעשה סקירה של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה, מזהיר הגוף המדיני מפני הדבקה המונית, שבעוד כחודש תתורגם ל-1,000 נדבקים חדשים ומאות נפטרים ביום.

פרופ' חגי לוין, אפידמיולוג ויו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, התראיין הבוקר באולפן ynet ואמר כי לקהילה הרפואית בישראל קשה לקבל את נתוני הדו"ח ולהתייחס אליו ברצינות. "הנתונים בדו"ח לא נכונים. לפי הדו"ח, ב-23 במאי היו 180 נפטרים מקורונה בישראל ולפני נתוני משרד הבריאות היו 279. אנחנו לא יודעים מי חיבר את הדו"ח הזה ולכן קשה לסמוך על הדברים הכתובים בו".

פרופ' לוין הסביר בראיון כי בתחום האפדימיולוגיה יש צורך במקצועיות רבה, שלא באה לידי ביטוי בדו"ח. "יש בדו"ח שגיאות עובדתיות גסות. מדובר בדו"ח לא רציני. אני מתייחס אליו כפי שהייתי מתייחס לכל דו"ח אחר שלא ידוע מי עומד מאחוריו".  (אלכסנדרה לוקש)

 

09:00 - משרד הבריאות לבתי החולים: להיערך לפתיחה מיידית של מחלקות הקורונה

משרד הבריאות הנחה את בתי החולים להיערך לפתיחה מחודשת ומיידית של מחלקות הקורונה, זאת עקב העלייה בתחלואה והחשש מהתפרצות גל שני.

רכז השלטון המקומי יסמיך את הפקחים העירוניים לאכוף את הנחיות "התו הסגול" בבתי עסק. 2,778 פקחים יעברו קורס מקוון מזורז ויצטרפו לכוחות האכיפה. הפקחים יהיו רשאים להטיל קנסות מנהליים במקרה של הפרת ההנחיות.

שיבא בגל הראשון של הקורונה, צילום: בית החולים שיבא שיבא בגל הראשון של הקורונה | צילום: בית החולים שיבא שיבא בגל הראשון של הקורונה, צילום: בית החולים שיבא

07:00 - עלייה של יותר מ-30% במספר המאושפזים בישראל ביומיים

מספר חולי הקורונה המאושפזים בישראל עלה ביותר מ-30% בפחות מיומיים - מ-146 מאושפזים ביום חמישי בערב, ל-192 מאושפזים אמש (מוצאי שבת) - כך עולה מנתוני משרד הבריאות. אחרי שבמהלך השבת לא פרסם המשרד עדכונים בנוגע למספר הנדבקים החדשים, פורסם אמש כי 294 חולי קורונה אובחנו מאז שלשום בערב. אדם נוסף נפטר. מספר המונשמים ירד בשניים והוא עומד על 27 מאושפזים.

מספר החולים הפעילים בישראל עומד על 4,668 בני אדם. עד כה נפטרו בישראל 305 בני אדם. שלשום אובחנו 307 חולים - שיא ליום אחד מאז אפריל.

שלשום בוצעו 12,765 בדיקות, מספר נמוך לעומת הימים הקודמים, אבל בכל זאת נשבר כאמור שיא הנדבקים מאז אפריל. שלשום ב-2.4% מהבדיקות התקבלו תוצאות חיוביות.

בדיקות קורונה, צילום: גטי אימג בדיקות קורונה | צילום: גטי אימג'ס בדיקות קורונה, צילום: גטי אימג

אתמול נערכו רק 5,032 בדיקות ו-2.8% מהן היו חיוביות. מדובר באחוז גבוה בהרבה מהנתונים בחודש שעבר.

מאז שלשום בערב אובחנו בירושלים 41 חולי קורונה חדשים, בתל אביב 28, בבני ברק 26, בבאר שבע 18, בבת ים 14, בפתח תקווה 13, בחיפה 9, באשדוד 7 ובאלעד 7.

בשבוע האחרון אובחנו בישראל 1,646 חולי קורונה חדשים, יותר מכל המאובחנים בחודש מאי.

16 דיירים חולים אובחנו בבית אבות בירושלים

 

היום יכונס דיון רב משתתפים שבו ימסור ראש המל"ל תמונת מצב עדכנית. מנכ"לי משרדי הממשלה ישקלו צעדים למניעת התפשטות הקורונה ובהם העלאת הקנס על אי-עטיית מסכות. הקנס עומד כיום על 200 שקלים. כמו כן יש כוונה להגביר את האכיפה בצורה משמעותית ולשפר את מערכות האיתור וקטיעת שרשראות ההדבקה. שלשום הוחלט לתגבר את המערך האפידמיולוגי ב-300 מתחקרים נוספים.

 

במהלך כל סוף השבוע התקיימו התייעצויות באשר לדרכי הטיפול. היום תתקיים ישיבת ממשלה ומיד אחריה הדיון המיוחד והערכת מצב בראשות ראש המל"ל ומנכ"לי המשרדים. בין היתר ישתתפו בדיון מנכ"ל משרד הבריאות הנכנס חזי לוי, וכן מנכ"לי משרד האוצר, הפנים וביטחון הפנים, וכן ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן. מחר בבוקר יתכנס קבינט הקורונה בראשות ראש הממשלה.

בין החולים שאובחנו מאז שישי בערב 16 דיירים בבית האבות עידן הזהב בשכונת קטמונים בירושלים, מהם 12 דיירים סיעודיים ושני תשושים שהועברו לטיפול בבתי החולים שערי צדק והדסה עין כרם בעיר. שני דיירים תשושים נוספים הועברו לבידוד בבית האבות בתיאום עם הרופאה המחוזית. הודעה נמסרה למשפחותיהם. בנוסף, שני עובדים זרים, מטפלים במחלקה הסיעודית, נמצאו חיוביים והושארו בבידוד בבית. מחר עתידים הדיירים והמטפלים לעבור סבב בדיקות קורונה נוסף.

 

הבדיקות לדיירים התבצעו לאחר שדייר שפונה לבית החולים לפני כשבוע לא חש בטוב. כשמצבו התייצב והוא ביקש לחזור לבית האבות, הוא התבקש לעבור בדיקת קורונה על פי פרוטוקול בית האבות ונמצא חיובי. לכן הוחלט לבצע בדיקות לכל 104 הדיירים ולאנשי הצוות. מבית האבות נמסר כי ייתכן שמקור ההידבקות הוא משני העובדים הזרים במחלקה שנמצאו חיוביים אך הם היו ללא תסמינים ובבדיקה שעברו לפני כחודשיים היו שליליים.

 

"מיד אחרי שעודכנו על החולה הראשון תיאמנו עם מד"א בדיקת קורונה לכל הדיירים והצוות, והתחלנו בפעולות חיטוי של הבית והמשטחים שנמשכו גם במהלך השבת", סיפר אמש עמירם בן עמרם-סגרה, מנכ"ל בית האבות עידן הזהב. לדבריו, "המחלקה הסיעודית נכנסה כולה לבידוד. המצב מתסכל כי הקפדנו מאוד על הנהלים וההנחיות. רק אחרי יום העצמאות אפשרנו ביקורי משפחות של נציג אחד לכל מטופל, ובשבוע שעבר אפשרנו שני מבקרים, ועכשיו נאלצנו להפסיק מיידית את ביקורי המשפחות. אנחנו מקפידים לעדכן אותן מידי יום".

בתוך כך, לאחר שמספר החולים בקריית יערים (טלזסטון) עלה לשישה, המועצה המקומית פרסמה אמש הודעה בה נמסר: "כחלק מצעדי מנע, ממחר כל מי שיש אצלו בבית בן משפחה בבידוד, לא מורשה להיכנס למוסדות החינוך ולבתי הכנסת".

עשרות דו"חות חולקו לאוהדים מחוץ לבלומפילד

על רקע הנחיות הממשלה להגברת האכיפה, מרכז השלטון המקומי יסמיך את הפקחים העירוניים לאכוף את "התו הסגול" בבתי העסק, ו-2,778 פקחים עירוניים יעברו קורס מזורז ויצטרפו לכוחות האכיפה.

במסגרת תקנות שעת חירום ובהתאם לחוק רישוי עסקים, פקחי הרשויות המקומיות רשאים לבצע פיקוח על עמידה בתנאי תו סגול ולהטיל קנסות מנהליים במקרה של הפרת התנאים. עם חידוש התקנות השבוע נקבע כי על הרשויות המקומיות לבצע הכשרה של כלל הפקחים העובדים ברשויות המקומיות.

מרכז השלטון המקומי בשיתוף עם איגוד רישוי עסקים בשלטון המקומי גיבשו תוכנית הכשרה מזורזת של 14 שעות המועברות בזום, עם מבחן מקוון, במסגרתן ילמדו הפקחים איך לאכוף את עבירות הקורונה בעסקים. התקנות עוסקות בין היתר בכמות היושבים בחדר, אכיפת המרחק, מדידת חום ורישום הנכנסים. המטרה היא שהפקחים יוכשרו עד לסוף השבוע.

 

בתוך כך, המשטרה ממשיכה בפעולות אכיפה נגד מפירי התקנות ובמוצאי שבת חילקה עשרות דו"חות לאוהדים מחוץ לאצטדיון בלומפילד ביפו בגין אי-עטיית מסכות במרחב הציבורי.

במקביל, אתמול התגלו ברשות הפלסטינית 108 חולים פלסטינים - מספר הנדבקים היומי הגבוה ביותר ברשות מאז פרוץ הנגיף. בארבעת הימים האחרונים התגלו 269 חולים בגדה המערבית. מספר הנדבקים הפלסטינים המאומתים בגדה ובעזה ובמזרח ירושלים מתחילת ההתפרצות בחודש מרץ עומד על 979 איש.

דו"ח של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה של צה"ל שפורסם מוקדם יותר התריע כי "מדינת ישראל נכנסת בימים אלו לגל שני של תחלואת קורונה השונה במאפייניו מהגל הראשון אך לא פחות בחומרתו".

בדו"ח צוין כי במהלך השבועות האחרונים עולה מספר הנדבקים החדשים בישראל בקורונה באופן עקבי. בשבוע של ה-21-15 במאי מספר הנדבקים הממוצע שנתגלו מדי יום עמד על 16 נדבקים חדשים, וכיום, כעבור ארבעה שבועות, אנו עומדים על ממוצע יומי של כ-200 נדבקים חדשים. מחברי הדו"ח מציינים כי אם לא ינקטו פעולות כלשהן וקצב הגידול הנוכחי לא יקטן משמעותית - כלומר יישאר בטווח של 4% עד 8% ליום, אזי בעוד כחודש מספר הנדבקים החדשים היומי יעמוד על מעל 1,000 ומספר הנפטרים הכולל יגיע למאות רבות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות