אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופית: אדובי תסגור את פלטפורמת פלאש בסוף השנה צילום: צילום מסך אתר אדובי

סופית: אדובי תסגור את פלטפורמת פלאש בסוף השנה

25 שנים מאז נכנסה לחיינו ו-13 שנים לאחר שסטיב ג'ובס החליט שלא להטמיע את הטכנולוגיה באייפון הראשון - אדובי הודיעה על תאריך התפוגה בו תסיר את תוכנת עריכת סרטוני האנימציה פלאש

21.06.2020, 15:52 | רפאל קאהאן
אחרי 25 מאז נכנסה אנימציית הפלאש לחיינו- אדובי מודיעה רשמית את תאריך סגירת הפלטפורמה ב-31 בדצמבר 2020. מה שאדובי מחסלת הלכה למעשה הוא נגן הבית שלה, אחת מפיסות התוכנה המושמצות ביותר בעידן האינטרנט. עם זאת בתחילת דרכה מאות אלפי אתרים עשו בה שימוש, זאת אומרת עד שסטיב ג'ובס הודיע ב-2007 שהפלאש לא יגיע למכשירי האייפון ובהמשך האייפד בגלל זלילת המשאבים בה הצטיינה. מהלך שהביא לאחד הסכסוכים העסקיים המתוקשרים ביותר בין שתי חברות שהיו שותפות קרובות במשך שנים.

קראו עוד בכלכליסט

קשה להדגיש עד כמה פלאש היתה חשובה להתפתחותה של הרשת המודרנית. יוטיוב למשל התבססה במקור על פלאש, וזה גם מה שהפך אותה לכוכבת הגדולה של המולטימדיה. עם זאת, הכניסה של טכנולוגיות קוד פתוח כגון HTML5 שנתמכה על ידי אפל, WebGL, OpenFL או WebAssembly והנטישה של הפורמט מצד הדפדפנים כרום ופיירפוקס בשנה שעברה הביאו לסתימת הגולל על השימוש בה.

אדובי החלה בתכנית החיסול של הפלאש דרך הודעתה שמתאריך ה-EOL (End Of Life) של נגן הפלאש היא תסיר כל אפשרות לנגן תוכן בפורמט הזה בנגן. היא לא מסתפקת רק בהפסקת עדכוני התוכנה אלא גם מבקשת מהמשתמשים שיסירו את הנגן לחלוטין. בנוסף היא הודיעה שתטמיע מעין "פצצת זמן" שתחסום לחלוטין את השימוש בנגן גם אם לא הוסר מהמחשב.

אדובי פלאש, צילום: צילום מסך אתר אדובי אדובי פלאש | צילום: צילום מסך אתר אדובי אדובי פלאש, צילום: צילום מסך אתר אדובי

הצעדים של אדובי הם מהאגרסיביים שאי פעם בוצעו בידי חברת תוכנה עם מוצר שלה. עם זאת אדובי לא זונחת לחלוטין את פלאש ותמשיך לתמוך בו דרך אפליקציות אדובי Air ו-Animate שצפויות בינתיים להציע אותה. עם זאת כיום פחות מ-2.6% מאתרי האינטרנט עוד עושים שימוש בפורמט והמספרים ממשיכים לרדת באופן קבוע, זאת לעומת כ-28% מהאתרים ב-2011. אם אתם עדיין מתחזקים אתר כזה, מומלץ להעביר אותו לפורמט מודרני יותר במהרה.
אדובי פלאש, צילום: Neurogadget אדובי פלאש | צילום: Neurogadget אדובי פלאש, צילום: Neurogadget

עם השנים פלטפורמת פלאש ספגה ביקורת נרחבת על בעיות האבטחה שהיא יצרה במחשבים. המצב הגיע לכך שאפילו ה-CERT האמריקאי, מערך הסייבר האמריקאי המליץ באופן גורף לא לעשות בה שימוש בגלל הסכנה שהיא מהווה. ב-2015 למשל נרשמו יותר מ-400 פרצות אבטחה שניתנות לניצול דרכה. מעבר לכך גם בעיות הנגישות שהיא יצרה, בעיות הפרטיות שנבעו משימוש בקוקיז בפורמט קנייני שלא ניתן היה למחוק מהדפדפן והעובדה שאדובי דרשה דמי רישיון לשימוש בה האיצו את ההזנחה שלה.

סביר להניח שאף אחד לא יזיל דמעה על לכתה של פלאש. הטכנולוגיה היתה טובה לזמנה אך אדובי לא ממש הצליחה לפתח אותה כדי שתתאים לעידן המובייל. במקור פלאש פותחה ב-1994 על ידי סטארט-אפ בשם FutureWave שנמכרה ב-1996 למקרומדיה. ב-2005 היא נרכשה בתורה על ידי אדובי ומאז נמצאת באחריותה. אך כמו מנוע הבעירה הפנימית, שפופרות ריק ועוד שלל טכנולוגיות הנמצאות בדרך להיעלם מהשימוש כיום, גם על פלאש יש כעת תאריך תפוגה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות