אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד רה"מ מבקש עבור נתניהו החזר מס רטרואקטיבי של חצי מיליון שקל צילום: לע"מ

משרד רה"מ מבקש עבור נתניהו החזר מס רטרואקטיבי של חצי מיליון שקל

לאחר החוק של מיקי זוהר מ-2018, שהעניק לנתניהו פטור ממס על השימוש במעון הרשמי ופטור חלקי על השימוש ברכב השרד הממוגן שלו, מבקש כעת רה"מ החזר מס רטרואקטיבי על הוצאות המס שהוציא עוד לפני החוק שיזם - גם עבור מעון רה"מ וגם עבור רכב השרד

21.06.2020, 19:24 | צבי זרחיה

משרד ראש הממשלה מבקש להשיב לרה"מ בנימין נתניהו החזר מס של למעלה מחצי מיליון שקלים מקופת המדינה. כך עולה מבקשה ששיגר הערב המשרד ליו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה). ועדת הכספים המופקדת על תנאיהם של הנשיא, ראש הממשלה, השרים, סגניהם והשופטים תדון בפנייה ביום שלישי.

קראו עוד בכלכליסט

בבקשה, שהוגשה על ידי ממלא מקום מנכ"ל המשרד רונן פרץ, מבקש משרד רה"מ כי מס ההכנסה שהוטל על נתניהו מינואר 2009 ועד דצמבר 2017, בשל הכנסה על "תשלומים, שירותים וטובות הנאה, למעט משכורת וקצבה, יהיו על חשבון המדינה".

בית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, צילום: גיא אסיאג בית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים | צילום: גיא אסיאג בית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, צילום: גיא אסיאג

נתניהו שילם מס על שימוש ברכב השרד הממוגן שלו משנת 2009 ועד 2018. כמו כן, בשנים האחרונות הוא התבקש לשלם מס בגין השימוש במעון השרד הרישמי ברחוב בלפור בירושלים. לפי הערכות, הוא שילם מס של כ-10,000 שקלים בחודש בגין הטבות אלו. כעת, כאמור, מוצע שהמדינה תבצע גילום מס עבורו והוא יקבל החזר של למעלה מחצי מיליון שקלים עבור תשלומים אלו.

ב-2018 בהתאם לחוק שהגיש ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) אישרה הכנסת פטור ממס על השימוש במעון הרישמי, וכן נקבע כי המיסוי שיוטל על נתניהו על השימוש ברכבו הממוגן ייעשה לפי החיוב המוטל על שרים על שימוש ברכב השרד שמועמד לרשותם.

המדינה מבקשת לשאת גם בכל הוצאות האחזקה של המעון הפרטי

משרד ראש הממשלה מבקש לפטור מהוצאות גם את ראש הממשלה החילופי בני גנץ. על פי הבקשה, המדינה תישא בכלל ההוצאות הנדרשות לתפעול ולאחזקת המעון הרישמי של ראש הממשלה ושל ראש הממשלה החילופי ובכלל זה בהוצאות על צוות עובדים, הוצאות כלכלה, של רה"מ והמתגוררים עימו, הוצאות האירוח שלו, וכן כל הוצאה הנוגעת לאחזקת המעון". 

המדינה מבקשת עוד לשאת בכל הוצאות האחזקה של המעון הפרטי של ראש הממשלה ושל ראש הממשלה החלופי: "כל פעולה שתידרש לאחזקת המעון ותחזוקתו, הן תחזוקה שוטפת והן תחזוקה מונעת, תיקון ליקויים, מלא ומקיף, תיקוני שבר ובלאי, מכל סוג וביחס למעון וסביבתו, התאמת המעון, ריהוט, וציוד הדרושים בו". עוד נקבע בבקשה כי "המדינה תישא בהוצאות האירוח במעון למעט פגישות ואירוח אירועים שנושאים אופי פוליטי".

סעיף אחר קובע כי רה"מ החילופי יוכל להודיע למנכ"ל משרד רה"מ כי מעונו הפרטי בירושלים או מחוצה לה ישמש מעון חילופי למעון שמעמידה המדינה לרשותו". המשמעות: המדינה תממן את הוצאות ביתו של גנץ בראש העין, ואם נתניהו כראש ממשלה חילופי ירצה להתגורר בדירתו ברחוב עזה בירושלים או בוילה בקיסריה, הרי שהוצאותיה ימומנו על ידי המדינה. באחרונה פורסם שמשפחת נתניהו דורשת לשפץ את הוילה בקיסריה כתנאי למעבר להתגורר בה בתקופת עריכת שיפוצים במעון הרישמי בירושלים.

עוד קובעת ההצעה ש"אוצר המדינה ישא בהוצאות מעון נוסף, מתוקף תפקידם של רה"מ וכראש הממשלה החילופי. המדינה תעמיד לרשות רה"מ וראש הממשלה החילופי, במעון הנוסף תנאים זהים, לתנאים הניתנים במעון הרישמי בירושלים, ובכלל זה צוות עובדים, הוצאות כלכלה של רה"מ, ושל רה"מ החילופי והמתגוררים עימם, הוצאות אירוח וכן כל הוצאות הכרוכות, באחזקת המעון ובתחזוקתו למעט הוצאות שיש בהן כדי להעלות את ערכו של הכנס, באופן ניכר, דוגמת שיפור הדורש היתר בנייה, ושאינן נדרשות, לצורך אחזקת המעון ותחזוקתו".

עוד נקבע כי "בכל מקרה של ספק בפרשנות יובא הדבר לועדת משנה של ועדת הכספים". המשמעות היא שחברי הכנסת בקואליציה שיהיו חברים בוועדה שתוקם יוכלו להעניק הקלות והטבות לנתניהו ולגנץ. בשנים האחרונות התנגדו צוותים מקצועיים במשרד רה"מ והחשב הכללי לאשר הוצאות תחזוקה במעון הפרטי של נתניהו בקיסריה.

במסגרת הבקשה נקבע עוד כי מדי שנה יגיש המנהל התפעולי במעון למנהל משרד רה"מ, דוח המפרט את הצרכים, הפעולות והליקויים, הדורשים אחזקה, או תחזוקה במעון הנוסף. מנכ"ל משרד רה"מ יאשר את ההוצאות והוא רשאי לפנות אל ועדת הכספים בשאלה ביחס להוצאה מסוימת בעניין אחזקת המעון הנוסף.

בבקשה צוין כי רה"מ ורה"מ החילופי רשאים לאחסן, את תכולת מעונם הפרטי, על חשבון אוצר המדינה, ובלבד שמעונם הפרטי אינו מנוהל על ידי חשבון המדינה. הובלת התכולה של רה"מ ורה"מ החילופי אל מירושלים וממנה תהיה על חשבון אוצר המדינה.

עודד פורר: "הניסיון של נתניהו לסדר לעצמו החזר מס אחורה - שוד לאור יום"

באשר לניסיון של נתניהו לקבל החזרי מס שנים ארוכות לאחור באמצעות שינוי חקיקה שהוא יוזם מסר ח"כ עודד פורר, יו"ר סיעת ישראל ביתנו: "הניסיון של נתניהו לסדר לעצמו בחקיקה החזר מס עשור אחורה הוא פשוט שוד לאור יום, בחסות בית המחוקקים. כל חבר כנסת שירים את ידו בעד ההצעה ההזויה, הפושעת והמנותקת הזו, הופך לשותף לפשע".

מהליכוד נמסר בתגובה: "ראש הממשלה נתניהו לא דורש שום תנאים מיוחדים. ועדת הכספים תחייב את נתניהו במס בדיוק כמו ראשי ממשלה קודמים. היה כאן ניסיון שערורייתי ופרסונלי לחייב את נתניהו במס שלא חייבו בו אף ראש ממשלה אחר. לא יהיה חוק אחד לנתניהו וחוק אחר לראשי ממשלה קודמים".

יו"ר ועדת הכספים משה גפני מסר כי "אישרנו בעבר הצעת חוק שמשווה את תנאי ראש הממשלה לנשיא המדינה, ושדיני המיסוי חלים עליו כמו על הנשיא, כאשר רשות המיסים לא גבתה מיסוי על ראשי הממשלה לדורותיהם.

"לפתע התברר שרשות המיסים דורשים מראש הממשלה הנוכחי תשלום מס רטרואקטיבי, ולכן הבקשה כעת היא לא לעשות חוק רטרואקטיבי, אלא גילום מס, שבלאו הכי לדברי רשות המיסים לא נגבה בעבר מראשי הממשלה לדורותיהם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות