אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: זיהום אוויר וחום קיצוני מסכנים עוברים ונשים בהריון צילום: שאטרסטוק

התחממות גלובלית

מחקר: זיהום אוויר וחום קיצוני מסכנים עוברים ונשים בהריון

לפי מחקר חדש ונרחב שבחן 32 מיליון לידות בארה"ב, נשים הרות שנחשפות לטמפרטורות גבוהות או לזיהום אוויר נמצאות בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת, לידה של תינוק בתת-משקל ומוות של העובר לפני הלידה. המחקר מצטרף לשורה ארוכה של מחקרים החושפים את השפעות העומק של משבר האקלים על בני האדם והסביבה

22.06.2020, 09:59 | עומר כביר

נשים הרות שנחשפות לטמפרטורות גבוהות או לזיהום אוויר נמצאות בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת, לידה של תינוק בתת-משקל ומוות של העובר לפני הלידה - כך לפי מחקר חדש ונרחב שבחן 32 מיליון לידות בארה"ב. המחקר, שהתפרסם בשבוע שעבר בכתב העת המדעי JAMA Network Open של איגוד הרפואה האמריקני, מצטרף לשורה ארוכה של מחקרים שחשפו את השפעות העומק הרחבות והמטרידות שיכולות להיות למשבר האקלים על בני האדם והסביבה.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

במסגרת המחקר ביצעו המדענים סיכום של 57 מחקרים קודמים בנודא שפורסמו מאז 2007, ושמצאו שזיהום אוויר עלול להשפיע על לידות. הממצאים המצטברים מעלים דאגה אמיתית לבריאות תינוקות ככל שמשבר האקלים מחריף, שכן טמפרטורות גבוהות יותר נקשרו ליותר מקרים של לידה מוקדמת, ומעלים את הסיכון לה בשיעור של בין 8.6% ל-21%. גם לידת תינוקות במשקל נמוך נקשרה לעלייה בטמפרטורות. כן בחנו החוקרים את הקשר בין טמפרטורות גבוהות יותר למות עובר תוך רחמי. מחקר אחד העלה שעלייה של מעלה אחת בשבוע שלפני הלידה מעלה ב-6% את הסיכוי למוות של העובר.

מהממצאים גם עולה שתינוקות של נשים אפרו-אמריקאיות נמצאים בסיכון מוגבר ביחס לכלל האוכלוסייה. זאת, בין השאר, מכיוון שקהילות של מיעוטים בארה"ב ממוקמות באזורים חמים יותר מהאזורים הסובבים אותם, תופעה שמכונה איי חום, וכן נמצאות בסבירות גדולה יותר ליד תעשיות מזהמות. "אנחנו כבר יודעים שהריונות של נשים שחורות נמצאים בסיכון גדול יותר, והחשיפה לגורמים האלו רק מחריפה את המצב", אמרה לניו יורק טיימס אחת ממחברות המחקר, האפידמיולוגית ד"ר רופה באסו מהמשרד להערכת סיכוני בריאות סביבתיים של מדינת קליפורניה.

המחקר בחן גם את ההשפעה על הריונות של זיהום אוויר משני סוגים – אוזון וחלקיקים זעירים שמכונים PM 2.5 – שנעשים נפוצים יותר עם המשך משבר האקלים. שני המזהמים נקשרו גם הם ללידה מוקדמת, משקל נמוך של התינוק ומוות ברחם. לפי מחקר אחד שנסקר, חשיפה לזיהום אוויר גבוע בשליש האחרון של ההריון הגדילה את הסיכוי למוות ברחם ב-42%. מחקר שבחן כחצי מיליון לידות בפלורידה מצא שעל כל 5 קילומטר שהתקרבה האם למפעל שמפיק אנרגיה באמצעות שריפת אשפה, הסיכוי ללידה במשקה נמוך גדל ב-3%.

אמהות עם אסטמה נמצאות בסיכון גבוה במיוחד: הסיכוי ללידה לפני השבוע ה-28 גדל ב-52% בקרב אמהות אסמטיות שנחשפו לרמות גבוהות של זיהום אוויר. גם בכל הנוגע לזיהום אוויר, אמהות שחורות נמצאות בסיכון מוגבר לעומת שאר האוכלוסייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות