אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מינהל התכנון דורש לשמר שטחים פתוחים המהווים “מסדרונות אקולוגיים” צילום: אוראל כהן

מינהל התכנון דורש לשמר שטחים פתוחים המהווים “מסדרונות אקולוגיים”

המינהל צפוי לפרסם מסמך מדיניות לוועדות התכנון, לפיו שטחים פתוחים חקלאיים יסומנו בדרגת שימור גבוהה, וזאת כדי להבטיח את קיומם של מינים ביולוגיים - צמחים ובעלי חיים. כך עולה מתשובת שר הפנים אריה דרעי לשאילתא שהגיש ח"כ מיקי לוי מיש עתיד בנושא

23.06.2020, 08:23 | שלומית צור

 מינהל התכנון צפוי לפרסם מסמך מדיניות לוועדות התכנון, בדגש על רשויות מקומיות, שלפיו שטחים פתוחים חקלאיים יסומנו בדרגת שימור גבוהה — כך עולה מתשובת שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) לשאילתה שהגיש ח"כ מיקי לוי (יש עתיד־תל”ם), בעניין שמירה על “מסדרונות אקולוגיים”.

בשאילתא צוין שחשיבותם של שטחים אלה גבוהה, מאחר שהם מקשרים בין יחידות נפרדות של שטחים פתוחים ומוגנים שבהם מינים של בעלי חיים וצמחים שזקוקים לקישוריות הזו: "קישוריות זו היא המבטיחה את המערכות האקולוגיות בישראל”.

קראו עוד בכלכליסט

על כך השיב דרעי כי התוכנית האסטרטגית של מינהל התכנון ל־2040 כוללת פרק של שטחים פתוחים, שמטרתו לקבוע רמת הגנה גבוהה יותר עליהם: "מסדרונות אקולוגיים הם כלי מוסכם בעולם לשמירה על משאבי הטבע למיתון ההידרדרות של המגוון הביולוגי ולמיתון השלכות שינוי האקלים. בנוסף הם מהווים כלי למיתון מחלות ומגיפות באזורים מיושבים, דבר המקבל משנה תוקף בעידן הקורונה".

אריה דרעי, צילום: עמית שעל אריה דרעי | צילום: עמית שעל אריה דרעי, צילום: עמית שעל

עוד נכתב בתשובת דרעי: "התכנון ברמה הארצית והמחוזית מבטיח שבמקביל לפיתוח יישמרו רצפים של שטחים פתוחים למזעור הפגיעה במגוון הביולוגי ובמשאבים טבעיים נוספים. התכנון ברמה המקומית מתייחס למרכיבים כגון גידור, תאורה ונושאים ייחודיים למקום. לאור חשיבותם הרבה של אזורים אלו, הוצע להעלות את דרגת השימור שלהם למחמירה"".

המבחן האמיתי לשמירה על השטחים הפתוחים יהיה בהכרעת ועדות התכנון בנוגע להרחבת יישובים קיימים כמו אלעד, המוקפים שטחים פתוחים שחלקם מוגדרים כשמורות טבע ויערות וחלקם כשטחי אש. בחברה להגנת הטבע בירכו על דברי דרעי: "המסדרונות האקולוגיים חשובים ביותר לשימור כי הם שומרים על הקשר בין השטחים הפתוחים וקריטיים להמשך קיומן של חיות הבר בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות