אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרגולטור בגרמניה: "שערוריית וויירקארד היא אסון מוחלט ובושה למדינה" צילום: רויטרס

הרגולטור בגרמניה: "שערוריית וויירקארד היא אסון מוחלט ובושה למדינה"

חברת הפינטק הגרמנית וויירקארד הודתה לראשונה בהיקף הפוטנציאלי של ההונאה החשבונאית שלה בסכום של 1.9 מיליארד יורו ומשכה את דו"חות 2019 הראשוניים. "ייתכן ונפלו טעויות בדו"חות לאורך שנים" משטרת מינכן פתחה בחקירה

22.06.2020, 20:34 | אולאף סטורבק, דן מק'קראם, סטפניה פאלמה, פייננשל טיימס

חברת הפינטק הגרמנית וויירקארד הודתה היום (ב') לראשונה בהיקף הפוטנציאלי של הונאת חשבונאות ארוכת שנים, זאת לאחר שהזהירה כי 1.9 מיליארד יורו במזומן שמופיעים בדף המאזנים שלה, "ככל הנראה אינם קיימים".

קראו עוד בכלכליסט

החברה מסרה כי בעבר לא הגדירה נכונה את מקור הרווחים הגדול ביותר שלה וכי כעת היא מנסה להבין "האם, באיזה אופן ובאיזו דרגה התבצעו בפועל עסקים כאלה לטובת החברה". במקביל, וויירקארד משכה את התוצאות הפיננסיות האחרונות שלה ואמרה כי ייתכן ונפלו טעויות בדו"חות לאורך שנים.

שר האוצר הגרמני אולאף שולץ. מתנגד להידוק הרגולציה, צילום: בלומברג שר האוצר הגרמני אולאף שולץ. מתנגד להידוק הרגולציה | צילום: בלומברג שר האוצר הגרמני אולאף שולץ. מתנגד להידוק הרגולציה, צילום: בלומברג

היום המשיכה מניית וויירקארד במגמת הצניחה וירדה ב־33% כשהיא מוחקת למעלה מ־80% משווייה מאז החלה הקריסה ביום חמישי האחרון. במקביל, הממסד הגרמני החל לעשות חשבון נפש.

פליקס הופלד, נשיא הגוף הרגולטורי הפיננסי BaFin, אמר כי שערוריית וויירקארד היא "אסון מוחלט" ו"בושה" לגרמניה - שוק שהממשל הפיננסי שלו אמור להתאפיין באיכות ובאמינות. בה בעת, הוא הגן על איסור מכירת המניה בשורט שהשית הרגולטור בשנה שעברה למשך חודשיים, אחרי שמשטרת סינגפור פשטה על מטה וויירקארד באסיה.

בפסגה פיננסית שנערכה היום בפרנקפורט אמר מנכ"ל דויטשה בנק כריסטיאן זיווינג, כי "עבור תרבות המניות ותרבות הממשל התאגידי הכוללות בגרמניה, אין ספק כי מדובר בסוגייה חמורה שתשפיע על כולנו".

עם זאת, שר האוצר אולאף שולץ הדף קריאות להידוק הרגולציה. "המוסדות המפקחים עבדו קשה מאוד ועשו את עבודתם, שאת תוצאותיה אנחנו רואים היום", אמר שולץ בפסגה.

משטרת מינכן מסרה כי פתחה בחקירה פלילית. התובע הכללי של מינכן סירב למסור תגובה. בינתיים, וויירקארד מנסה להציל את עסקי התשלומים המקוונים שלה, שמתבצעים ברישוי של ויזה ומאסטרקארד בהיקף של עשרות מיליארדי יורו בשנה. במהלך סוף השבוע גייסה החברה מומחים לארגון מחדש, זאת ברקע דיונים שהיא מקיימת עם נושיה.

עסקי ה"סליקה צד שלילי" על הכוונת

במרכז הפרשה ניצבים עסקי וויירקארד ל"סליקה צד שלישי", לכאורה. הקבוצה משמשת כסולקת באירופה, מה שאומר שהיא מטפלת בתשלומי אשראי עבור עסקים. במקביל טענה החברה כי היא מבצעת מיקור חוץ לצד שלישי לחלק מתהליכי עיבוד התשלומים.

במשך 18 החודשים האחרונים, הפייננשל טיימס דיווח על מידע שחשף גורם המצוי בפרטים לגבי הונאה חשבונאית הקשורה לעסקי הצד השלישי הללו. באוקטובר, הפייננשל טיימס פרסם תיעוד לפיו לקוחות שאוזכרו במסמכים שהוכנו עבור פירמת ראיית החשבון EY, אינם קיימים. בדיקה חשבונאית של KPMG לא הצליחה לאשר כי ההסדרים הללו אכן היו קיימים. בשנים 2016־2018, כמחצית ממכירות וויירקארד ו"חלק הארי של רווחיה" יוחסו לסליקות צד שלישי מסוג זה, כך לפי דו"ח של KPMG שפורסם באפריל ופרטיו הגיעו לפייננשל טיימס.

השערוריות החשבונאיות השערוריות החשבונאיות השערוריות החשבונאיות

המנכ"ל הוותיק של וויירקארד מרקוס בראון, שחזר והכחיש כי פעל שלא כשורה, התפטר ביום שישי. יום קודם לכן, החברה דחתה את פרסום דו"חות 2019 בפעם הרביעית.

בהודעתה היום, וויירקארד משכה את התוצאות הראשוניות שטרם עברו ביקורת חשבונאית עבור 2019 והרבעון הראשון של 2020, שאותם פרסמה מוקדם יותר השנה. "אי אפשר לבטל השפעות פוטנציאליות על הדו"חות הפיננסיים של שנים קודמות", מסרה.

וויירקארד אמרה עוד, כי היא עדיין מקיימת "שיחות בונות" עם קבוצת בנקים לגבי ארכה להלוואות בגובה 2 מיליארד יורו. ההלוואות עלולות להיפסק, לאחר שהחברה החמיצה את היעד של 19 ביוני להגשת הדו"חות הפיננסיים של 2019. החברה מסרה כי היא שוקלת לצמצם הוצאות, לסגור מחלקות ולבצע "מהלכים לארגון מחדש", על מנת לוודא המשכיות של פעילותה העסקית.

ג'וש לוין, אנליסט באוטונומוס ריסרץ', הוריד היום את יעד מחיר המניה של וויירקארד מ־39 יורו לאפס בהזהירו כי "בעלי מניות יישארו בסופו של דבר בלי כלום". לדבריו אין זה סביר כי נושי וויירקארד יאריכו את תוקף ההלוואות אם החברה אינה מייצרת "תזרים מזומנים אמיתי". סוכנות מודי'ס, שהורידה את דירוג וויירקארד לזבל בשבוע שעבר, משכה היום את הדירוג ואמרה כי המידע שבידיה "אינו מספיק כדי לתמוך בשימורו".

פייננשל טיימס פייננשל טיימס פייננשל טיימס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות