אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח רשות החשמל מגלה: שיא בתעריף הגז של חברת החשמל צילום: אלבטרוס

בלעדי לכלכליסט

דו"ח רשות החשמל מגלה: שיא בתעריף הגז של חברת החשמל

החברה רוכשת יחידת חום ב־6.35 דולר לעומת 4.8 דולר שמשלמים יצרני החשמל הפרטיים - כך עולה מדו"ח של רשות החשמל. משקל הגז בתעריף החשמל פוחת כך שירידת מחיר עתידית תשתקף פחות בתעריף

23.06.2020, 07:02 | ליאור גוטמן

מחיר הגז של חברת החשמל רשם שיא של 6.35 דולר ליחידת חום בינואר השנה - כך עולה מדו"ח משק החשמל העדכני שגיבשה רשות החשמל, ושהגיע לידי "כלכליסט". המחיר החדש ממשיך את מגמת העלייה במחיר הגז שחברת החשמל רוכשת ממאגר תמר, פועל יוצא של החוזה היקר של החברה שנחתם ואושר ע"י רשות החשמל הישנה ב־2012.

קראו עוד בכלכליסט

עוד עולה כי יצרני החשמל הפרטיים שמתחרים בחברת החשמל, ממשיכים לשלם כ־4.8 דולר ליחידת חום, זול יותר אך יקר ביחס לתקופה הנוכחית. נפילת מחירי האנרגיה בשל הקורונה, הובילו את חברת החשמל לרכוש מטעני גז נוזלי נקודתיים בכ־2.84 דולר, כש־25% מהסחורה כבר עברה לשיווק למפעלי תעשיה.

מאגר תמר. חברת החשמל כבולה, אבל גם רוכשת גז במחיר זול יותר מספקים אחרים, צילום: אלבטרוס מאגר תמר. חברת החשמל כבולה, אבל גם רוכשת גז במחיר זול יותר מספקים אחרים | צילום: אלבטרוס מאגר תמר. חברת החשמל כבולה, אבל גם רוכשת גז במחיר זול יותר מספקים אחרים, צילום: אלבטרוס

חברת החשמל דוחה בינתיים את מיצוי החוזה מול מאגר תמר והיא מגוונת את מקורות האספקה שלה, ובשנה הבאה מקווה לקבל הנחה של כ־25% על מחיר הגז. אולם אחת השאלות שעולות מהדו"ח היא עד כמה טיפול ופיקוח על מחירי הדלקים יובילו לירידת תעריף מיידית. נראה שפחות ממה שניתן לשער: חישוב תעריף החשמל הביתי השתנה בתחילת 2020 ומשקל הדלקים כולם (גז, פחם, סולר) ירד מ־65% ל־60% בלבד, פועל יוצא של כניסת ניהול מערכת חשמל עצמאית ותחרות באספקה למשקי הבית.

משמעות הדבר היא שמשקלו של הגז בתעריף החשמל הולך ופוחת, וככל שהייצור יהפוך ל"ירוק" יותר, כזה המבוסס על אנרגיות מתחדשות, משקל חוזי הגז של חברת החשמל בחישובי התעריף ילך ויקטן. הדו"ח חושף שתעריף החשמל אמנם ירד בתחילת השנה ב־4.13% בעקבות מכירת תחנות כוח וקניית דלקים זולים, אך עם זאת התעריף הזול ביותר בעשור החולף היה ב־2011 עם כ־44.51 אגורות לקוט"ש (לא כולל מע"מ), נמוך ב־5.6% לתעריף הנוכחי.

"אחת הבשורות בדו"ח היא הגידול בשימוש באנרגיות מתחדשות", אומר יו"ר רשות החשמל היוצא אסף אילת. לפי הדו"ח, ב־2019 נוספו כ־1,000 מגה וואט של חשמל "ירוק" לרשת וסך ההספק ה"ירוק" זינק בכ־6% בתחילת 2019 לכ־10% עד סוף השנה. לפי הרשות, עד 2025 סך הייצור מאנרגיה מתחדשת יגיע ליותר מ־14%, והכוונה היא להגיע לרף של כ־30% בתוך עשור.

יו"ר רשות החשמל אסף אילת. "גידול באנרגיות מתחדשות", צילום: עומר מסינגר יו"ר רשות החשמל אסף אילת. "גידול באנרגיות מתחדשות" | צילום: עומר מסינגר יו"ר רשות החשמל אסף אילת. "גידול באנרגיות מתחדשות", צילום: עומר מסינגר

ישראל היא אחת המדינות הבולטות ב־OECD שצריכת החשמל בה גדלה עם עלייה של 4.1% בין 2018 ל־2019, וברשות מעריכים שהקצב יעמוד על כ־3% עד 2025. מאידך, עיקר המעמסה על אספקת חשמל למשק עוברת לסקטור הפרטי, ונתח השוק של חברת החשמל יירד השנה ל־62% אחרי שעמד על 87% ב־2014, וב־2025 היא תחדל מלהיות מונופול בתחום הייצור אחרי יותר מ־90 שנות פעילות, כשהנתח שלה ירד ל־40%. הדו"ח מגלה שסך השקעות חברת החשמל בתשתיות הולכה הסתכמו ב־4.6 מיליארד שקל ב־2019, לעומת 3.6 מיליארד ב־2014. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות