אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם מכונית שרד לגנץ שווה לכחול לבן חבילת הטבות כלכליות נדיבה לנתניהו צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

האם מכונית שרד לגנץ שווה לכחול לבן חבילת הטבות כלכליות נדיבה לנתניהו

עמדת כחול לבן שעשויה להכריע בדיון שיתקיים היום בוועדת הכספים של הכנסת, האם רה"מ נתניהו יקבל את ההטבות בינהם גילום מס בהיקף של עד מיליון שקל על שימוש ברכב שרד והוצאות הווילה בקיסריה, לא התבררה סופית עד כה

23.06.2020, 08:13 | צבי זרחיה
סיעת כחול לבן מתחבטת ביממה האחרונה בשאלה אם מכונית שרד נוספת בשיירה של רה"מ החלופי בני גנץ שווה תמיכה של המפלגה בהצעה שתקנה לרה"מ בנימין נתניהו הטבות מס בכמיליון שקל, תנאים משופרים במימון הוצאות מעון רה"מ והעברת ההחלטות על הוצאות שנויות במחלוקת במעון לדרג הפוליטי. עמדת כחול לבן שעשויה להכריע בדיון שיתקיים היום בוועדת הכספים של הכנסת, לא התבררה סופית עד כה.

קראו עוד בכלכליסט

משרד ראש הממשלה החליט להכניס לא מעט עזים לבקשה הרשמית שנועדה במקור להשוות את תנאיו של ראש הממשלה החלופי לאלה של ראש הממשלה הנוכחי נתניהו.

מימין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ, צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן מימין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ | צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן מימין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ, צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

במקור הקנתה ההצעה לגנץ זכאות למימון מעונו כראש ממשלה החלופי, כולל עבודות אחזקה ותחזוקה שוטפת, העסקת עובדים ומימון הוצאות בני המשפחה. אולם גנץ הודיע כי הוא מוותר על הוצאות אלה והן יוענקו רק לראש הממשלה נתניהו אם יקיים את הסכם הרוטציה. גנץ ביקש לשמור על הזכות לשימוש בשיירה מאובטחת שכוללת מלבד מכוניתו שתי מכוניות אאודי A8 משוריינות - כנהוג בשיירת ראש הממשלה.

אבל הבקשה שהגיש משרד רה"מ מגלמת בתוכה בקשות רבות נוספות שכולן אמורות להיות מאושרות כמקשה אחת, ובראשן גילום מס בהיקף של עד מיליון שקל עבור שימוש שעשה נתניהו ברכב שרד בשנים 2009–2017 ועבור הוצאות על הווילה הפרטית בקיסריה. מדובר בהחזר רטרואקטיבי בגין שווי שימוש גבוה ברכב השרד הממוגן המוערך ב־324 אלף שקל. בנוסף תשלם המדינה שומות מס שהוצאו לרה"מ לאחר שהמדינה מימנה הוצאות לווילה הפרטית בקיסריה: לפי הערכות מדובר בשומות לשנים 2013–2017 שהוצאו בעקבות פסיקת בג"ץ, ומוערכות ב-300–600 אלף שקל.

לפי דיווח של משרד רה"מ, בשנים 2013–2015 הועברו מתקציב המדינה למימון הווילה בקיסריה 765 אלף שקל החל מ־2016 הפסיק משרד רה"מ לפרסם את עלויות המעונות של נתניהו לקופת המדינה. לפי הערכות, ב־2016 ו־2017 עמדה ההוצאה על הווילה על כ־700-600 אלף שקל.

לצד גילום המס, כוללת ההצעה שהוגשה לוועדת הכספים מימון הוצאות כלכלה של ראש הממשלה והמתגוררים עמו, מימון 2 מזכירות נוספות למשפחת ראש הממשלה, והקמת ועדת משנה לוועדת הכספים שתוסמך בהוצאות שנויות במחלוקת עבור מעונות רה"מ.

עמדת כחול לבן בסוגיה משמעותית משום שהיא מהווה לשון מאזניים בוועדת הכספים. אם נציגי כחול לבן יציבו נגד ההצעה - היא לא תעבור. אם יתמכו או יימנעו - היא תאושר. וזו הדילמה: האם מכונית שרד שווה את גילום המס לנתניהו והפגיעה בעוד שומרי סף על חשבון הקופה הציבורית והציבור, בזמן שכמיליון ישראלים עדיין מובטלים. לו היה לי שקל על כל מובטל - יוכל לומר לעצמו נתניהו אם יזכה בכספי המסים על חשבון הקופה הציבורית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות