אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בז"ן קיבלה הקלות מהבנקים ולא תוכל לחלק דיבידנדים בלי אישורם צילום: המשרד להגנת הסביבה

בז"ן קיבלה הקלות מהבנקים ולא תוכל לחלק דיבידנדים בלי אישורם

הקבוצה מדווחת היום כי קיבלה הקלות ביחס לאמת מידת החוב ל-EBIDTA שבה נדרשת הקבוצה לעמוד עד לסוף שנת 2020; החברה התחייבה בין היתר להגדיל את יתרת המזומנים מ-75 מיליון דולר ל-110 מיליון דולר, והיא לא תתלק דיבידנדים עד סוף השנה

22.06.2020, 23:27 | ליאור גוטמן
חברת בז"ן (בתי הזיקוק), שבשליטת החברה לישראל (33%) של עידן עופר, דיווחה היום (ב') על כך שהגיעה להבנות עם הבנקים במסגרתן קיבלה הקלות הנוגעות לאמות המידה הפיננסיות (קובננטים) שבהם היא נדרשת לעמוד עד סוף 2020. בתמורה, החברה לא תוכל לחלק דיבידנדים ללא אישור של הבנקים

קראו עוד בכלכליסט

אמת המידה הפיננסית שלגביה בזן קיבלה הקלה היא יחס החוב ל-EBITDA (רווח לפני מסים, פחת והפחתות). כיום היחס חוב ל-EBITDA המקסימלי שלבזן מותר להגיע אליו בלי שתפר את אמות המידה הוא 5. כנגד כל דולר בשורת ה-EBITDA ניתן ליטול 5 דולרים של חוב. לפי הסיכום החדש, יחס החוב ל-EBITDA המקסימלי יעלה לאורך שלושת הרבעונים הקרובים, כך שהוא לא יעלה על 6.5 בסוף יוני, יגיע לרמה של 7.7 לכל היותר, ויחזור לרמה של 5 עד סוף השנה.

בז"ן מצידה התחייבה להגדיל את יתרת המזומנים מ-75 מיליון דולר ל-110 מיליון דולר, וכן לקבל את אישור הבנקים לכל חלוקה של דיבידנדים. במילים אחרות, במהלך החודשים שנותרו עד לסוף השנה הזו, החברה לא תחלק דיבידנדים.

ההבנות שאליהן הגיעה בז"ן מול הבנקים גובשו במהלך החודשים האחרונים על רקע אי-הוודאות שנוצרה כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה והמשבר הכלכלי שנוצרה כתוצאה מכך. בז"ן ספגה פגיעה קשה כתוצאה מהמשבר. את הרבעון הראשון של השנה סיימה בהפסד של 146 מיליון דולר, זאת לעומת רווח של 63 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. לדברי בז"ן, באפריל האחרון "הורגשה ירידה משמעותית בהיקף מכירות מוצרי החברה, בעיקר בישראל, בפרט במכירות דלק סילוני, בנזין וסולר". מכיוון שאי-הוודאות לא חלפה שכן המשבר טרם הסתיים, בז"ן הייתה צריכה להגיע להבנות מול הבנקים, כדי לא למצוא את עצמה במצב שבו הבנקים דורשים את העמדת החוב כלפיהם לפירעון מיידי משום שהיא הפרה אמות מידה.

אנה ברנשטיין, סמנכ"לית הכספים של החברה, אמרה ל"כלכליסט" כי "החתימה על כתב הוויתור עם הבנקים היא השלב האחרון בסדרה של צעדים שנועדו לחזק את היציבות הפיננסית של בז"ן בעת הנוכחית, ולאפשר לה להתאים את פעילותה למציאות הכלכלית הנוכחית ולפתיחה מדורגת של המשק בארץ ובעולם". כמו כן, ברנשטיין ציינה כי בז"ן פועלת בשבועות האחרונים למחזור החוב ארוך הטווח שלה ל-2020 מול המערכת הבנקאית והגופים המוסדיים.

 
מפעל בזן, צילום: אורן פרוינד מפעל בזן | צילום: אורן פרוינד מפעל בזן, צילום: אורן פרוינד

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות