אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במקום התמחות - זוהי דרך החשיבה הנחוצה היום להצלחה בקריירה צילום: שאטרסטוק

במקום התמחות - זוהי דרך החשיבה הנחוצה היום להצלחה בקריירה

פרופ' מהרווארד טוען שהעתיד בעולם העבודה שייך לאנשים שיכולים לעשות הרבה דברים ולקפוץ מתחום לתחום ולא למומחים בתחום אחד ספציפי

23.06.2020, 14:16 | שירות כלכליסט

הצלחה בקריירה, כך נאמר לרבים מאיתנו, היא פונקציה של מומחיות עמוקה שתוביל ליצירת אמינות, לקידום מהיר בשוק העבודה ולהגדלת ההכנסה. האלטרנטיבה של להיות רחב אופקים ככלי להצלחה בקריירה מבוטלת לרוב מכיוון שאינה נתפסת כמוערכת.

קראו עוד בכלכליסט

אך העתיד עשוי להיות שונה מאוד: רוחב הפרספקטיבה והיכולת לעשות הקשרים ('לחבר את הנקודות') עשויה להיות חשובה לא פחות מעומק המומחיות והיכולת לייצר את הנקודות (תחום המומחים), כך טוען ב-CNBC פרופ' ויקראם מנשאראמני מאוניברסיטת הרווארד.

ההתפתחויות הטכנולוגיות המהירות, בשילוב עם חוסר הוודאות הגובר הפכו את פילוסופיית ניהול הקריירה המסורתית ללא רלוונטית. העולם השתנה במהירות וקיצוניות אך הפילוסופיה סביב פיתוח מיומנויות והצורך במומחיות לשם הצלחה - לא השתנתה. המורכבות של העת החדשה דורשת יכולת לשגשג בחוסר ודאות ובמצבים קיצוניים ולא מוגדרים.

אם חושבים על כמה ממילות המפתח שאיפיינו את הייעוץ העסקי במהלך 40-50 השנים האחרונות כמו 'יכולות ליבה', 'מיומנויות ייחודיות' או 'מומחיות עמוקה' מבינים שבעת האחרונה המפתח להצלחה היה פיתוח התמחות שאפשרה טיפוס בסולם המקצועי.

זה לא הספיק להיות רופא, צריך להתמחות בהמשך, אולי בקרדיולוגיה. אבל אז לא הספיק להיות קרדיולוג, היה צריך להתמחות בהמשך, אולי כמנתח לב. וזה לא היה רק ​​רפואה, זה היה כך כמעט בכל המקצועות.

המסר היה ברור: התמקדו בפיתוח מומחיות ותוכלו להתקדם ולהרוויח יותר כסף. הגישה עבדה. רבים מהמנהיגים העסקיים של היום הצליחו באמצעות התמחות.

העתיד שייך לרב-תחומיים

כפי שמצהירה באופן מפורש כל קרן נאמנות, ביצועי העבר אינם ערובה לתוצאות עתידיות. הגיע הזמן לחשוב מחדש על רומן האהבה שלנו עם העומק. המטוטלת בין עומק לרוחב אופקים נעה רחוק מדי לטובת העומק.

ישנה אמירה שמצוטטת לעתים קרובות כי "לאדם עם פטיש, הכל נראה כמו מסמרים". אבל מה אם לאיש ההוא היו פטיש, מברג ומפתח ברגים? יתכן שהוא או היא יסתכלו לראות אם החלק העליון השטוח יש חריץ צר, מה שמציע להשתמש במברג? או אולי קחו בחשבון את צורת החלק העליון השטוח. מעגל? משושה? האם מפתח ברגים יכול להיות כלי יעיל יותר? ולבסוף, עצם הוספת כלים אלה יכולה לעודד הבנה טובה יותר של הבעיה.

פעם מומחיות הייתה ערובה להצלחה בקריירה, לא עוד, צילום: שאטרסטוק פעם מומחיות הייתה ערובה להצלחה בקריירה, לא עוד | צילום: שאטרסטוק פעם מומחיות הייתה ערובה להצלחה בקריירה, לא עוד, צילום: שאטרסטוק

זה לא מרמז שמומחיות עמוקה היא חסרת תועלת. להיפך, נשיאת פטיש אינה בעיה. זה פשוט שהעולם שלנו משתנה כל כך מהר, עד שאנשים עם יותר כלים ברשותם ינווטו טוב יותר את חוסר הוודאות. כדי לעשות זאת בעולם של ימינו, חשוב להיות זריז וגמיש.

מה המשמעות של להיות רב-תחומי

איך עושים זאת? כדי להתחיל, חשוב להתקרב ולהקדיש תשומת לב רבה יותר להקשר בו אתם מקבלים החלטות.

קראו את העיתון כולו, לא רק את החלק העוסק בתעשייה שלכם. האם אתם מתמקדים בעיקר בתעשיית הנפט והגז? חקרו את הדינמיקה המשפיעת על המגזר הקמעונאי. האם אתם מקצוענים בתחום הכספים? למה לא לקרוא ספר בנושא שיווק? תחשבו גדול ורחב יותר ממה שעשיתם באופן מסורתי.

אסטרטגיה נוספת היא לחשוב על כמה התפתחויות שאינן קשורות לכאורה עשויות להשפיע זו על זו, דבר שחושבים מערכתית עושים באופן טבעי. בחנו את קשרי הגומלין בין ענפים ותארו לעצמכם כיצד שינויים בתחום אחד יכולים לשבש את הפעילות בתחום אחר.

מכיוון שלאנשים רב-תחומיים יש מערך כלים לשאוב מהם, הם מסוגלים להתאים באופן דינמי את מהלך הפעולה שלהם ככל שהמצב מתפתח. רק תחשבו על כמה מהר העולם השתנה עם התפתחות האינטרנט וטכנולוגיות הנתונים האלחוטיות. ג'ף בזוס לא היה מומחה קמעונאות כשקרא תיגר על המתחרים - וניצח. הוא היה חדש יחסית בקמעונאות אך הצליח להסתגל במהירות כדי לנצל הזדמנות ענקית.

הצלחה בקריירה לרחבי האופקים

חברות רבות צופות פני עתיד מחפשות ניסיון רב-תחומי בעת ההעסקה. זה חיוני עבור ארגונים גדולים כמו גוגל למשל, שם עובדים קופצים מצוות לצוות ומתפקיד לתפקיד.

למען האמת, ליסה שטרן הייס, אחת המגייסות הבכירות של גוגל, אמרה בפודקאסט כי החברה מעריכה פותרי בעיות שיש להם "יכולת קוגניטיבית כללית" על פני ידע מקצועי שקשור לתפקיד.

"חשבו כמה מהר גוגל מתפתחת", אמרה. "אם אתה פשוט שוכר מישהו שיעשה עבודה אחת ספציפית, אבל אז החברה שלנו צריכה לשנות, אנחנו צריכים להיות סמוכים ובטוחים שהאדם ימצא משהו אחר לעשות בגוגל. זה חוזר להעסקת אנשים רב-תחומיים".

לכן, אם אתם יחסית חדשים בעולם העבודה, העצה של מנשאראמני היא לנהל את הקריירה שלכם סביב השגת מגוון חוויות במקומות שונים ובפונקציות מקצועיות שונות. היכולות האנליטיות שתפתחו (כמו למשל מיומנויות סטטיסטיות בסיסיות או חשיבה ביקורתית) בתהליך יהיו בעלות ערך רב יותר כשתתמודדו מול אנשים אחרים שמתמקדים יותר במיומנויות ספציפיות לתחום בו אתם פועלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות