אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תפקיד יו"ר בנק הפועלים ייפתח למועמדים חיצוניים צילום: עומר הכהן

תפקיד יו"ר בנק הפועלים ייפתח למועמדים חיצוניים

יו"ר הבנק עודד ערן נפטר אתמול בגיל 64 לאחר מחלה קשה. הוועדה למינוי דירקטורים של בנק ישראל צפויה לפתוח מחדש את רשימת המועמדים

24.06.2020, 08:12 | עירית אבישר

עודד ערן נפטר אתמול לאחר מאבק במחלה קשה. ערן, בן 64 במותו, כיהן כמעט עד יומו האחרון כיו"ר בנק הפועלים, תפקיד שאותו מילא במשך 3.5 שנים. לפני כן כיהן כדירקטור בבנק במשך שנה.

קראו עוד בכלכליסט

ערן, עורך דין במקצועו, עבד שלוש שנים במשרד עורכי דין בניו יורק, ועם חזרתו ארצה ב־1986 הצטרף למשרד גולדפרב זליגמן, שם שימש שותף בכיר עד 2010. ערן הוא אחד מעורכי הדין הראשונים בישראל שהובילו הנפקות של חברות ישראליות בארה"ב. במסגרת תפקידו הוא היה מעורב בכמה עסקאות גדולות, בהן עסקאות של שרי אריסון ונוחי דנקנר בתקופתו באי.די.בי.

לתפקידו כיו"ר בנק הפועלים הוא מונה על ידי שרי אריסון, בעת שהיתה בעלת השליטה, אולם מאז הפך הבנק לבנק ללא גרעין שליטה. משום כך, ערן והמנכ"ל דב קוטלר הפכו לדמויות הדומיננטיות בהובלת הבנק, כשערן עצמו הוא שהוביל למינויו של קוטלר.

בבנק הפועלים הודיעו בתחילת החודש כי ערן ייצא לחופשת מחלה בלתי מוגבלת, וכמחליף מונה ראובן קרופיק, כאשר עקרונית ניתן לשמש כיו"ר זמני למשך שלושה חודשים. תהליך מינוי המחליף צפוי להיות מורכב, היות ומדובר כאמור בבנק ללא גרעין שליטה. לפי הערכות, תהליך המינוי ייפתח להגשת מועמדות של מועמדים חיצוניים דרך הוועדה למינוי דירקטורים של בנק ישראל. הוועדה פרסמה כבר לפני כמה חודשים הצעה להגשת מועמדות לתפקיד דירקטור בבנק, וההרשמה נסגרה בחודש אפריל. אלא שבשל האירועים, סיכוי גבוה שהוועדה שוב תפתח את הרשימה.

אחת האפשרויות העומדות בפני הבנק היא שהדירקטוריון הנוכחי יבחר באחד הדירקטורים המכהנים ליו"ר. לפי הערכות, עם המועמדים לתפקיד נמנים קרופיק, דליה לב, דוד צביליחובסקי ומנכ"ל פרטנר לשעבר דוד אבנר.

אפשרות נוספת, שלפי הערכות הסבירות שלה גבוהה יותר, היא להמתין לכניסה של דירקטור חדש, ורק אז לקיים את הבחירות. מדי שנה מתכנסת הוועדה למינוי דירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה ומציעה מועמדים לדירקטוריון של כל בנק. לאחר מכן אסיפת בעלי המניות בוחרת מבין המועמדים את הדירקטורים.

כאשר התקרב מועד החלפת יושבי הראש בבבנק דיסקונט ובבנק לאומי בשנתיים האחרונות, הוציאה הוועדה הודעה מיוחדת, בה הציעה למועמדים הרואים עצמם מתאימים לתפקיד היו"ר להתמודד עליו. סביר כי גם הפעם תקרא הוועדה למועמדים הרואים עצמם מתאימים לכהן כיושבי ראש להציע עצמם, מה שעשוי להוות פתח לכניסת מועמדים חדשים לתפקיד.

יו"ר בנק הפועלים כפוף למגבלת חוק שכר הבכירים, שעומד כיום על קרוב ל־3 מיליון שקל, אולם עדיין מדובר באחד התפקידים היוקרתיים במשק.

עודד ערן ז"ל. כיהן 3.5 שנים כיו"ר בנק הפועלים, צילום: עמית שעל עודד ערן ז"ל. כיהן 3.5 שנים כיו"ר בנק הפועלים | צילום: עמית שעל עודד ערן ז"ל. כיהן 3.5 שנים כיו"ר בנק הפועלים, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות