אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החברה להגנת הטבע עתרה נגד משרד האנרגיה: לבטל מכרז לקידוח בים צילום: איל מיטרני

החברה להגנת הטבע עתרה נגד משרד האנרגיה: לבטל מכרז לקידוח בים

העתירה שהוגשה לבג"ץ מתייחסת לאזור "הפרעת פלמחים" - שטח ימי של 600 קמ"ר מול חוף פלמחים: "כולל מינים ימיים רבים בסכנת הכחדה"

24.06.2020, 14:10 | ליאור גוטמן
החברה להגנת הטבע הגישה הבוקר (ד') עתירה לבג"ץ נגד משרד האנרגיה וחברת אנרג'יאן, עם דרישה לבטל את האישור לחיפושי גז ונפט באזור הימי במכונה "הפרעת פלמחים". האזור, בשטח ימי של כ-600 קמ"ר ניתן לחברה במסגרת מכרז לפתיחת הים לתחרות של חיפושי גז ונפט. לטענת החברה להגנת הטבע המקום כולל מינים ימיים רבים בסכנת הכחדה.

קראו עוד בכלכליסט

העתירה שהוגשה על ידי עו"ד נועה יאיון, מנהלת המחלקה המשפטית בחברה להגנת הטבע, עוד טוענת שהרישיון ניתן מבלי ליידע לכאורה את המועצה המייעצת (מועצת הנפט) אודות חשיבותו ורגישותו הסביבתית, ומבלי שהיו באותה העת נציגים של המשרד להגנת סביבה במועצה. "מיותר לציין, שחיפוש והפקת נפט באזור זה, הן בשגרה, וחלילה בעת תקלה ודליפה, עלולים להוביל לפגיעה בלתי הפיכה באתר יוצא דופן בחשיבותו, ואף למחוק כליל ערכי טבע ייחודיים, בחלקם ברמה העולמית", היא אומרת.

חוף פלמחים, צילום: איל מיטרני חוף פלמחים | צילום: איל מיטרני חוף פלמחים, צילום: איל מיטרני

עוד נטען בעתירה ש"האתר כולל שטחים רגישים שהוכרו כאזורים בעלי רגישות סביבתית הגבוהה ביותר ע"י משרד האנרגיה בסקר אסטרטגי שהושלם ב-2016 וסומנו בתכנית המרחב הימי של מנהל התכנון (ושאומצה בועדה לשמירת הסביבה החופית ב-2019 ) כאזור המיועד לשימור: חלקו כ"מרחב שימור לבחינה", וחלקו כ"אזור חיפוש לשמורת טבע במים הכלכליים", אולם אישורי החיפושים ניתנו לכאורה מבלי ליידע את מועצת הנפט על חשיבותו ורגישותו של השטח ומבלי שהיו במועצה נציגים של המשרד להגנת הסביבה.

מניית אנרג'יאן עברה לירידות מיד אחרי הפרסום היום.

 

מאנרג'יאן נמסר כי "כתב התביעה טרם התקבל במשרדי החברה, וכי החברה מקפידה לפעול תמיד תוך התחשבות מירבית בערכי הסביבה והטבע. יש לחדד, כי מדובר באזור שבו זכתה החברה בסבב המכרזים של משרד האנרגיה, וכי נכון להיום לא מבוצע בו קידוח".

טרם נמסרה תגובת משרד האנרגיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות