אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים: מסירת הדירה התעכבה בגלל הקורונה? זה הפיצוי שתקבלו מהקבלן צילום: נועה קסלר

משרד המשפטים: מסירת הדירה התעכבה בגלל הקורונה? זה הפיצוי שתקבלו מהקבלן

לפי המלצת המשרד, חברות בנייה יוכלו באופן זמני למסור דירה בעיכוב של עד חודשיים ללא פיצוי, במידה שמועד מסירת הדירה המקורי היה בין 15 במרץ ל-1 באפריל, ימים בהם הוטל סגר; אם המסירה התעכבה בחודשיים נוספים, הקבלן ישלם לרוכשים שכר דירה מופחת של 50%

24.06.2020, 14:39 | אמיתי גזית

משרד המשפטים ממליץ לקדם הוראת שעה שתאפשר לחברות בנייה למסור דירה בעיכוב של חודשיים ללא פיצוי, אם מועד מסירת הדירה המקורי הנקוב בחוזה היה בימים שבין 15/3/20 ל-1/4/20, ימים שבהם הוטל סגר על המשק.

קראו עוד בכלכליסט

אם חברת הבנייה עיכבה את המסירה בחודשיים נוספים - כלומר בסך הכל עיכוב של 4 חודשים - היא תחויב לשלם לרוכשי הדירות למשך אותם חודשיים שכר דירה מופחת בשיעור של 50% מגובה שכר הדירה המקובל באזור שבו נמסרת הדירה.

המסמך גובש על ידי צוות שבראשו ארז קמיניץ המשנה ליועמ"ש וחברים בו גם נציגי משרד הבינוי והשיכון נציגי משרד האוצר; נציגת פרקליטות המדינה; ונציגת בנק ישראל. הצוות כונס במטרה לבחון את השלכות משבר הקורונה על התקשרויות שבין רוכשי דירות למוכרי דירות.

בנייה, צילום: נועה קסלר בנייה | צילום: נועה קסלר בנייה, צילום: נועה קסלר

על פי המלצת המשרד במקרים אלה פיצוי מוגבר בשיעור של 150% משכר דירה כפי שקובע חוק מכר דירות, יחול רק אם העיכוב ארוך מ-4 חודשי איחור (120 יום) לעומת המועד שנקוב בחוזה. כאשר מניין הימים לחישוב גובה הפיצוי יחל 60 יום (כלומר כחודשיים) לאחר המועד המקורי למסירת הדירה כפי שכתוב בחוזה.

מצד שני, ההסדר שמציע משרד המשפטים כולל גם הקלות על הרוכשים. ההצעה היא כי כל התשלומים שחלים עליהם על פי החוזה ידחו - בהתאם לדחייה במועד המסירה, וכמובן שהתשלום אחרון יגבה רק עם מסירת הדירה בפועל.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ, צילום: אלכס קולומויסקי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ | צילום: אלכס קולומויסקי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ, צילום: אלכס קולומויסקי

ההמלצה של המשרד היא כי אם 2 הצדדים לחוזה -חברת הבנייה ולקוחותיה- יקבלו את ההסדר, הם לא יוכלו לתבוע זה את זה בבית המשפט.

כאמור, בחוק המכר דירות נקבע פיצוי בגובה 150% משכר דירה על עיכוב במסירת דירה. על פי החוק חברת הבנייה מחויבת לשלם את הפיצוי על עיכוב של יותר מ-60 יום לעומת מועד המסירה בחוזה. עיכוב של עד 60 יום אינו מחייב בפיצוי, עיכוב של 61 יום ומעלה מחייב פיצוי על כל ימי האיחור מהיום הראשון.

הצוות מסביר כי אין שום הגיון להטיל פיצוי שהוא מעין עונש ונועד להרתיע חברות בנייה כאשר ממילא הנסיבות שהובילו לעיכובים אינם בשליטת חברות הבנייה. "אין כל משמעות ואף אין כל הצדקה להיגיון ההרתעה שעליו מושתת המנגנון בחוק, שכן אם נסיבות שאינן בשליטת הקבלן הן שגרמו לעיכוב, אין כל הצדקה בקביעת תמריץ עונשי מוגבר למניעת עיכוב".

במסמך שהפיץ משרד המשפטים יש הכרה בנסיבות שהובילו לעיכובים. על פי המסמך על אף שתקנות החירום אפשרו לענף הבנייה לפעול כרגיל, מחסור בפועלים, עיכובים במתן אישורים על ידי רשויות מקומיות, ועוד הפריעו למהלך העבודה הרגיל. "קשיים אלה עכבו ומעכבים מאוד השלמת פרויקטים רבים, ולמעשה הופכים את ההכרח לעמוד במועד המסירה החוזי לבלתי אפשרי", נכתב במסמך. משפט רב חשיבות שעוד ישמש את חברות הבנייה במאבקים משפטיים שעשויים לצוץ בעתיד הקרוב.

מהמסמך עולה כי כפי שנחשף בכלכליסט ובניגוד להמלצה הסופית, משרד הבינוי ומשרד האוצר המליצו על תקופה של 100 ימים (במקום 60 הקובעים בחוק) שבה הקבלן לא יחויב בפיצוי, אף לא בפיצוי חלקי כפי שהמליצה הוועדה בסופו של דבר. במסמך מוסבר כי בהליך החקיקה אפשר לבחון את הצעת האוצר ומשרד הבינוי, היתרון הגלום בה היא כי היא מציעה נוסחה פשוטה לחישוב, שמשמעותה הכלכלית דומה להצעת משרד המשפטים.

תגובת  התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "המלצת משרד המשפטים כי קבלנים ישלמו קנס בשל איחור במסירת דירות כתוצאה מהקורונה מנותקת לחלוטין מהמציאות הקשה והמצב המשפטי. אם חלילה ההמלצה תתקבל זה יהיה גזר דין מוות לחברות קבלניות ואלפי קבלנים שיתמוטטו ויגררו אחריהם זעזוע קשה במערכת הפיננסית. אנו מצפים ששרי האוצר והשיכון יצילו את הענף הכי חשוב כיום לכלכלת ישראל וידחו את המלצות משרד המשפטים. נזכיר שהקורונה עוד לא עזבה אותנו ולצערנו אנו עדים להתחדשות המגיפה כך שברור שגם מבחינת העיתוי משרד המשפטים שגה כשמיהרו להוציא המלצתם. אנו ניאבק בכל הכוח על מנת להבטיח שאירוע הקורונה שמתגלגל וממשיך לא יוטל על הקבלנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות