אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה את החזרת איכוני השב"כ צילום: אוהד צויגנברג, אלעד גרשגורן

הממשלה אישרה את החזרת איכוני השב"כ

לפי הצעת החוק, שאושרה פה אחד, הממשלה תהיה רשאית להפעיל את שב"כ רק לצורך סיוע לחקירות האפידמיולוגיות של משרד הבריאות, שמטרתן זיהוי נתוני מיקומם של חולים בתקופה של 14 ימים לפני תאריך אבחונם

24.06.2020, 15:34 | מורן אזולאי, ynet
הממשלה אישרה היום (רביעי) את החזרת איכוני השב"כ, הצעת חוק שתכליתה לאפשר מעקב של שירות הביטחון הכללי אחר חולי קורונה והעברת מידע לגביהם למשרד הבריאות. הפעלת החוק תהיה כפופה לאישורם של נתניהו וראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ.

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה נמסר כי "הממשלה החליטה פה אחד להניח על שולחן הכנסת את טיוטת החוק לאמצעים דיגיטליים לאיתור שרשראות הדבקה, כדי שיהיו זמינים להפעלה במידה והמצב יחייב שימוש".

לפי הצעת החוק, הממשלה רשאית להפעיל את שב"כ רק לצורך סיוע לחקירות האפידמיולוגיות של משרד הבריאות, שמטרתן זיהוי נתוני מיקומם של חולים בתקופה של 14 ימים לפני תאריך אבחונם. כך ניתן יהיה לזהות אנשים שבאו במגע עם החולים בתקופה זו.

בהצעה נכתב גם כי שב"כ יופעל רק במקרה שבו יש חשש ממשי להתפשטות רחבת-היקף של הנגיף, וקיים צורך מיידי וממשי בהסתייעות בשירות. כמו כן, שב"כ יופעל במקרים פרטניים וייחודיים שבהם לא ניתן יהיה להשלים את זיהוי האנשים שבאו במגע קרוב עם החולה באמצעות חקירה אפידמיולוגית בשיטות אחרות.

נדב ארגמן ונתניהו, צילום: אוהד צויגנברג, אלעד גרשגורן נדב ארגמן ונתניהו | צילום: אוהד צויגנברג, אלעד גרשגורן נדב ארגמן ונתניהו, צילום: אוהד צויגנברג, אלעד גרשגורן

לפי ניסוח ההצעה, ניתן יהיה לבצע תיקונים בחוק רק באמצעות הוראת שעה, וכל פעם למשך 14 יום. ההצעה תקודם לקריאה ראשונה במידה ותימשך העלייה בתחלואה. כל הפעלה בפועל תחייב הסכמה גם של ראש הממשלה נתניהו וגם של ראש הממשלה החלופי גנץ.

הדיון, שהיה אמור להתקיים ביום ראשון, הקודם בעקבות העלייה המשמעותית בתחלואה בימים האחרונים. לפי נתוני משרד הבריאות, נכון לעשה 11:00 אובחנו 420 חולי קורונה נוספים בישראל. אתמול נרשם שיא של 19,188 בדיקות שבוצעו, ומתוכן 2.3% נמצאו חיוביות, מעט פחות מיום שני, אז שיעור האבחון עמד על 2.4%. מתחילת השבוע אובחנו 1,013 חולים חדשים - כמעט כמו מספר המאובחנים החדשים בכל חודש מאי.

חמישה חולים במצב קשה נוספו מאתמול בערב ומהם חולה אחד מונשם, כך שמספר החולים המונשמים עומד כעת על 28. לא נרשם שינוי במספר המתים כתוצאה מסיבוכים של הנגיף והוא עומד על 308.

 

ראש השב"כ, נדב ארגמן, קרא בעבר לפתח יישומון אזרחי לטובת האיכונים. לדבריו, יש "אי נוחות" בשב"כ מהשימוש בכלי המאפשר איכון טלפונים סלולריים לצורך מעקב אחר חולים. עם זאת, הוא הדגיש כי אם תהיה התפרצות מחודשת, שב"כ יהיה ערוך לכך ויוכל לסייע במעקב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות