אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים: הגבלות בבת ים ובאשדוד, הסגר בערערה נמשך                 צילום: רויטרס

דיווח שוטף

ועדת השרים: הגבלות בבת ים ובאשדוד, הסגר בערערה נמשך

בדיון הוחלט להמשיך את הסגר בשכונות בערערה שבנגב ולהחיל הגבלות בבת ים ובאשדוד, כגון סגירת מוסדות חינוך ואיסור התקהלות של למעלה מ-10 בני אדם. בשכונת עג'מי שביפו וביישוב רהט הוסרו ההגבלות, אך תתקיים אכיפה מוגברת. בשל דרישת גנץ: קבינט הקורונה יכונס בראשוןן

25.06.2020, 22:27 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם 

22:30 - ועדת השרים: הגבלות בבת ים ובאשדוד, הסגר בערערה נמשך

ברקע העלייה בנתוני התחלואה בקורונה, שלפיהם אובחנו ביממה האחרונה 668 נדבקים חדשים, כינס הערב (חמישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו את השרים לדיון שעניינו הכרזה על "אזורים מוגבלים". ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ דרש בפגישה לקיים דיון של "קבינט הקורונה" - והוא יכונס ביום ראשון הקרוב. השרים החליטו להאריך את ההכרזה על שכונה 2 בערערה - שתיכנס לתוקפה מחר ב-08:00 - כ"אזור מוגבל" עד 1 ביולי באותה שעה.

בנוסף, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי יחתום על צווי ההגבלה הבאים: באשדוד יוטלו הגבלות על רובעים ג', ז' ו-ח', מוסדות חינוך ייסגרו ותיאסר התקהלות של מעל 10 בני אדם. בבת ים ייסגרו מוסדות חינוך מכיתות ה' ומעלה, תיאסר התקהלות של מעל 10 בני אדם ותתקיים אכיפה מוגברת בחתונות ובמקומות נוספים. בשכונת עג'מי שביפו וברהט הוסרו ההגבלות, אך האכיפה תוגבר.

מוקדם יותר הערב גיבש ראש העיר בת ים צביקה ברוט מתווה הגבלות שנועד לעצור את התפשטות נגיף הקורונה בעיר, ובמקביל לאפשר את המשך השגרה. לפי המתווה, שאומץ ברובו על-ידי משרד הבריאות, לא יוטל סגר על העיר, אך יוטלו כאמור הגבלות נקודתיות במטרה לצמצם את ההדבקה.

כמו כן, המליצו במשרד הבריאות לאמץ את הצעתו של ברוט שלפיה יצמצמו שעות השהייה בחופי הים למשך שבוע, בהתאם למודל האמריקני - וייאסר להימצא בהם בין 10:00 ל-17:00. הרחצה תתאפשר בשעות הבוקר המוקדמות או, כאמור, אחרי 17:00. במקביל, לפי המתווה של ראש העיר, ייאסרו למשך שבוע התקהלויות של יותר מעשרה בני אדם אנשים - כולל בתי כנסת. עם זאת, במתווה של ראש העיר יתאפשר לקיים מנייני תפילה בשטחים פתוחים בהשתתפות של עד 20 איש.

21:30 - ברקע העלייה בתחלואה: נתניהו מכנס דיון להכרזה על "אזורים מוגבלים"

 

ברקע העלייה בנתוני התחלואה בקורונה, שלפיהם אובחנו ביממה האחרונה 668 נדבקים חדשים, מכנס הערב (חמישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו את השרים לדיון הנוגע להכרזה על "אזורים מוגבלים".

בתוך כך, הודיע צה"ל ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר הימן, ומפקדים נוספים מהאגף שנכחו בשבוע שעבר בקרבת קצין צה"ל שאומת היום כחולה קורונה - ייכנסו לבידוד. מוקדם יותר נדרש גם דובר צה"ל, תת-אלוף הדי זילברמן, להיכנס לבידוד לאחר שהשתתף בדיון בשבוע שעבר, שבו אחד מהמשתתפים אובחן כחיובי לנגיף. בדיון המדובר השתתפו עוד כמאה קצינים וחיילים מהיחידה, והם ייכנסו גם כן לבידוד. מצה"ל נמסר כי תת-אלוף זילברמן הוא "חש בטוב וללא תסמינים וייבדק בזמן הקרוב. דובר צה"ל ימשיך לקיים לוח זמנים רגיל ככל שיתאפשר".

19:15 - 668 נדבקים ביממה. אמ"ן: "לשקול ההקלות"

 

התפרצות הקורונה: משרד הבריאות עדכן הערב (חמישי) כי ביממה האחרונה אובחנו 668 נדבקים חדשים, 93 מהם בירושלים. 47 חולים במצב קשה. מאז אתמול בערב נערכו 20,099 בדיקות, ואחוז החיוביים מאז עומד על 3.3%, גבוה מאוד יחסית לימים הקודמים.

מוקדם יותר פרסם אגף המודיעין בצה"ל (אמ"ן) דו"ח שממליץ לשקול מחדש את ההקלות שניתנו לציבור ולהרחיב את ההסברה על הנגיף ודרכי המניעה ממנו. הדו"ח ממליץ גם להרחיב דרמטית את אכיפת הבידוד והמסכות, ולהאיץ את מנגנון קטיעת שרשראות ההדבקה.

 , צילום: שלו שלום צילום: שלו שלום  , צילום: שלו שלום

לפי הדו"ח, "בחודש יוני נצפית מגמת עלייה ניכרת וברורה בהיקף החולים החדשים במצב קשה, לראשונה מאז דעיכת גל התחלואה בחודשים מרץ-אפריל". באמ"ן מסבירים כי "מספר החולים החדשים במצב קשה מהווה מדד מהימן לאומדן היקף התחלואה באוכלוסייה, מכיוון שאיננו מושפע ממדיניות הבדיקות המבוצעות ומהיקפן. הוא משקף הלכה למעשה את קיומה של תחלואה רחבה יותר, ובפרט בקרב אוכלוסיות מבוגרות".

מחברי הדו"ח הוסיפו: "בראייתנו, מבין מדדי התחלואה הקשה (מונשמים חדשים, מספר חולים במצב קשה בזמן נתון), מדד החולים החדשים במצב קשה הינו המתאים ביותר לניטור מגמת התחלואה הארצית הכוללת, ובפרט בקרב אוכלוסיות בסיכון".

באמ"ן מוסיפים כי "מחלת הקורונה מאופיינת בעיכוב של ימים עד שבועות במופע התחלואה הקשה שלה, ועל כן היקף החולים החדשים במצב קשה מעיד על תמונת ההדבקה הארצית בשבועות שקדמו לה". לכן, מסבירים באמ"ן, סביר להניח שתמונת ההדבקה הארצית הנוכחית, ובפרט בקרב אוכלוסיות בסיכון, היא חמורה אף יותר מכפי שנראה כרגע.

הדו"ח נכתב לאחר שיא של 532 מאובחנים חדשים תוך יממה - מספר המאובחנים מאתמול. מספר הבדיקות שבוצעו אמנם היה גבוה ועמד על 16,990, אך שיעור הבדיקות החיוביות היה גבוה גם הוא ועמד על 2.6% - הכי הרבה בשבוע האחרון. נציין כי בדו"ח קודם של אמ"ן, שפורסם בשבת, הזהיר צה"ל כי "מדינת ישראל נכנסת לגל שני של תחלואת קורונה, שיהיה לא פחות חמור מהראשון".

במשרד החינוך מעדכנים היום כי עד כה אובחנו 837 חולי קורונה במערכת החינוך, מתוך כ-2.3 מיליון תלמידים ו-200 אלף עובדי הוראה. 230 מוסדות חינוך נסגרו, מתוך כ-5,200 בתי ספר וכ-20,000 גני ילדים. 22,850 מורים ועובדי הוראה נמצאים בבידוד מניעתי. בנוסף, ובעקבות התפשטות המגפה באשדוד, מסתמן כי החל ממחר ייסגרו למשך כשבוע בתי כנסת ומוסדות חינוך ברובעים ז', ח' וט'.

כמו כן, חל שיפור במצבם של 13 מדיירי בית האבות "עידן הזהב" בירושלים, ושמונה מתוכם הועברו למוסדות בידוד לקורונה בתל אביב ובפרדס חנה. שני דיירים נוספים צפויים להצטרף אליהם, ושבעה מאושפזים במצב יציב. שלושה מהדיירים במצב קשה או ירוד בשל מחלות רקע, ודיירת בת 88 נפטרה.

בינתיים, בעקבות העלייה בתחלואה ובמספר החולים במצב קשה, נפתח מחדש החניון התת-קרקעי לחולי קורונה במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. בחניון, שבו 90 מיטות אשפוז, מאושפזים בשלב זה חמישה חולים. בבית החולים שיבא התכוננו לפתיחת החניון, שפעילותו הופסקה עם הירידה במספר החולים המאובחנים בחודש מאי. על פי נתוני משרד הבריאות מהבוקר, 49 חולי קורונה מוגדרים במצב קשה - עלייה חדה לעומת יום רביעי שעבר, אז מספרם עמד על 36.

17:20 - חיים פרננדס מונה למנכ"ל קופת החולים לאומית

דירקטוריון לאומית שירותי בריאות מינה את חיים פרננדס למנכ"ל. מהקופה נמסר כי "מינויו של פרננדס אושר בדירקטוריון בתום תהליך ממושך ולאחר קיום ועדת איתור". פרננדס כיהן בלאומית בעשור האחרון כראש חטיבת כספים ורכש והיה אחראי על ניהול תקציב הקופה ובנוסף על כל רכש שירותים רפואיים מספקים רפואיים, ניתוב מטופלים לספקים הרפואיים שבהסכם ובקרה עליהם. כמו כן על רכש התרופות וציוד רפואי ומשקי של הקופה. לפני כן כיהן כסגן ממונה על התקציבים באוצר.

 

16:20 - דובר צה"ל ומאה קצינים וחיילים נחשפו לחולה קורונה וייכנסו לבידוד

דובר צה"ל, תת אלוף הדי זילברמן, נדרש להיכנס לבידוד לאחר שהשתתף בדיון במהלך השבוע שעבר, בו אחד מהמשתתפים אובחן כחולה קורונה. נמסר כי הוא "חש בטוב וללא תסמינים וייבדק בזמן הקרוב. דובר צה"ל ימשיך לקיים לוח זמנים רגיל ככל שיתאפשר". בדיון השתתפו עוד כמאה קצינים וחיילים מהיחידה, והם ייכנסו גם כן לבידוד. 

14:11 - חולה קורונה שהה בבלומפילד בזמן המשחק בין מכבי ת"א לבאר שבע

חולה קורונה מאומת שהה באצטדיון בלומפילד במהלך המשחק בין מכבי תל אביב להפועל באר שבע, שנערך ביום ראשון, 15 ביוני. כך עולה מחקירה אפידמיולוגית שפרסם משרד הבריאות. לפי תוצאות החקירה, החולה שהה באצטדיון בשעות 20:00 עד 23:00 בזמן שהמשחק התנהל, אך לא ידוע עדיין מיהו החולה ועם מי הוא בא במגע.

14:10 - סוהר בבית הסוהר איילון אובחן כחולה קורונה

 

סוהר המשרת בבית הסוהר "איילון" אובחן היום כחולה בנגיף הקורונה. כעת נערכת בדיקה אפידמיולוגית לאיתור כל אנשי הסגל והכלואים שהיו איתו במגע והם ייבדקו ויוכנסו לבידוד לפי הצורך. 

12:00 הכי הרבה חולים בקורונה בירושלים, בשלושת הימים האחרונים

בשלושת הימים האחרונים נמצאו 948 חולים חדשים ב125 ישובים ברחבי הארץ. העיר שבה נמצאו הכי הרבה חולים בשלושת הימים האחרונים היא ירושלים עם 130 חולים, אחריה בני ברק עם 84 חולים ואשדוד עם 62 חולים. באשדוד נרשמה עלייה של 15% בשיעור החולים בשלושת הימים האחרונים. בנוסף אליהן יש לציין כי בערים נוספות בישראל שיעור גידול החולים מעל ל15% ובהן לוד עם שיעור גידול של 17.9% (21 חולים חדשים), רהט עם גידול של 16.2% (33 חולים חדשים) וערערה-בנגב עם שיעור גידול של 16.5% - 30 חולים חדשים. (דורון ברויטמן)

 

דוח יומי של לשכת התעסוקה

 

 חולים פעילים מול חולים מחלימים

11:05 - 473 חולי קורונה אובחנו ב-24 שעות

פחות מיממה לאחר אישור איכוני שב"כ אחר חולי קורונה בממשלה, משרד הבריאות עדכן הבוקר כי מאז חצות אובחנו 61 חולים חדשים. בסך הכול אובחנו ביממה האחרונה 473 חולים. מספר המונשמים עלה באדם אחד ועומד על 29. בישראל יש כעת 5,870 חולים פעילים מהם 189 מאושפזים. (אדיר ינקו וירון דרוקמן)

העיר אלעד, צילום: AFP העיר אלעד | צילום: AFP העיר אלעד, צילום: AFP

טבלת יישובים

 

ממצוע שבועי בלשכת התעסוקה

 

10:00 - פרופ' סיגל סדצקי: "ממליצה למבוגרים להימנע מאירועים ומאוטובוסים"

בצל העלייה בתחלואה במגפת הקורונה אומרת ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, כי ייתכן שהיציאה מהסגר וניסיונות החזרה לשגרה בוצעו מוקדם מדי. בריאיון לאולפן ynet היא ציינה: "יכול להיות שפתחנו מהר מדי. הציבור לא ממושמע ולא עוטה מסכות". היא המליצה לאנשים מבוגרים לא ללכת לאירועים ולהימנע ככל שניתן מנסיעה באוטובוס. (אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש)

 

פרופ פרופ' סיגל סדצקי | צילום: משרד רה"מ פרופ

08:45 - משפחות דיירי משען תובעות מיליונים מהרשת

קרוביהם של 14 דיירי בית האבות משען בבאר שבע שנפטרו מנגיף הקורונה הגישו תביעה בסך תשעה מיליון שקל נגד המוסד ונגד משרד הבריאות. המשפחות טוענות לרשלנות בטיפול שהובילה למקרי המוות. (ריקי כרמי)

משען באר שבע (ארכיון), צילום: חיים הורנשטיין משען באר שבע (ארכיון) | צילום: חיים הורנשטיין משען באר שבע (ארכיון), צילום: חיים הורנשטיין

 

 פער בין מובטלים חדשים למקרים שחזרו לשוק העבודה

פער בין מקרים חדשים למקרים שחזרו לשוק העבודה

07:00 - הכי הרבה זה יותר מחודשיים: 532 אובחנו ביממה

ביממה האחרונה אובחנו לא פחות מ-532 נדבקים בנגיף. מדובר בפעם השנייה בלבד מאז 9 באפריל שמספר הנדבקים גדול מ-460.

לפי נתוני משרד הבריאות, שפורסמו אמש (ד'), מספר המאובחנים מחצות עד 23:40 היה 448, וגם כאן מדובר בשיא של יותר מחודשיים, מאז 22 באפריל. מספר בדיקות הקורונה נותר גבוה מאוד - 16,990 - אבל גם כך שיעור הבדיקות החיוביות: 2.6%. זהו שיעור החיוביים הגבוה ביותר בשבוע האחרון, שבוע שבו גם כך נרשמה עלייה גבוהה בתחלואה.

מספר החולים הפעילים הגיע ל-5,796, הגבוה ביותר מאז 4 במאי. החדשות הטובות הן שמספר המאושפזים בבתי החולים נמצא בירידה קטנה בימים האחרונים ועומד כעת עד 189 חולים. כמו כן, ביממה האחרונה לא נפטר אדם נוסף מסיבוכי הנגיף (308 נפטרים בסך הכול) ומספר המונשמים עלה באחד בלבד, ל-28.

בדיקות קורונה, (צילום: דוד חורש, דוברות כללית בדיקות קורונה | (צילום: דוד חורש, דוברות כללית בדיקות קורונה, (צילום: דוד חורש, דוברות כללית

מבט על מוקדי הקורונה מראה שנמשכת העלייה החדה במספר הנדבקים באשדוד, שם נרשמו 34 מאובחנים חדשים ביממה האחרונה. בירושלים אובחנו 39 נוספים, בתל אביב 28, במודיעין עילית 8 ובאלעד - שם הוטל סגר - ארבעה. מתחילת השבוע נמנו 1,392 נדבקים חדשים - יותר ממספר הנדבקים בכל חודש מאי. בסך הכול, מתחילת החודש אובחנו כבר 4,972 כחיוביים לקורונה.

אתמול אישרה הממשלה את החזרת איכוני השב"כ, הצעת חוק שתכליתה לאפשר מעקב של שירות הביטחון הכללי אחר חולי קורונה והעברת מידע לגביהם למשרד הבריאות. הפעלת החוק תהיה כפופה לאישורם של ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החלופי ושר הביטחון בני גנץ.

אתמול בבוקר החל הסגר בעיר אלעד ובכמה שכונות בטבריה, לאחר ששלשום הכריזה ועדת השרים על אותם אזורים כאזורים מוגבלים. עם זאת, אמש הממשלה החליטה לצמצם את האזור המוגבל בטבריה לשלושה רחובות בלבד - שפע חיים, דוד אלעזר וזלמן שז"ר. עיריית טבריה הודיעה שהחלטת הממשלה נכנסה מיד עם קבלתה לתוקף. (ירון דרוקמן ואדיר ינקו)

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות