אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנחיות חדשות: אלו 3 התסמינים החדשים לקורונה צילום: איי פי

דיווח שוטף

הנחיות חדשות: אלו 3 התסמינים החדשים לקורונה

המרכז האמריקאי לבקרת מחלות הוסיף לרשימת תסמיני הקורונה ההולכת ומתארכת גם נזלת, בחילות, הקאות ושלשולים;התוספת החדשה היא בניגוד לדיווחים עד כה, לפיהם נזלת אינה אחד התסמינים של מחלת הקורונה; ארגון הבריאות העולמי מזהיר מפני מחסור במכונות הנשמה

25.06.2020, 18:10 | כלכליסט ו-ynet

 נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

18:10 - הנחיות חדשות: אלו 3 התסמינים החדשים לקורונה

 

רשימת התסמינים האפשריים המעידים על הידבקות נגיף הקורונה הולכת ומתארכת: המרכז האמריקני לבקרת מחלות, ה-CDC, מוסיף גם את הסימפטומים נזלת, בחילות, הקאות ושלשולים לרשימת תסמיני מחלת הקורונה. התוספת הזו היא בניגוד לדיווחים עד כה בספרות הרפואית, לפיהם נזלת אינה תסמין אופייני לקורונה.

 

 

בדיקת קורונה, צילום: איי אף פי בדיקת קורונה | צילום: איי אף פי בדיקת קורונה, צילום: איי אף פי

 

את תוספת התסמינים פרסם ארגון הבריאות העולמי כבר לפני חודש, אולם לא יצא בהודעה מסודרת על כך. לפי אתר המרכז האמריקני לבקרת מחלות, בנוסף לתסמינים המוכרים ובהם חום, שיעול, קוצר נשימה, כאבי גרון, חולשה, כאבי שרירים, ואיבוד טעם וריח, נוספו גם גודש באף או נזלת, בחילות או הקאות, ושלשולים.

 

עד כה דווחו בספרות הרפואית תסמינים "בטניים" אפשריים הכוללים שינויים ביציאות, בחילות והקאות, אולם כאמור כל הדיווחים הבהירו כי נזלת לא נכללת בתסמיני החולים, והיא למעשה המבחינה בין מחלה ויראלית אחרת או אלרגיה, לבין מחלת הקורונה.

 

במרכז לבקרת מחלות לא הסבירו את תוספת הסימפטומים במהלך החודש האחרון, אולם על פי ההערכות בארה"ב, במרכז לבקרת מחלות לא רצו לעורר פאניקה ודרישה של התושבים לבדיקות רבות "על כל נזלת". ב-CDC עוד הוסיפו כי הרשימה אינה כוללת את כל התסמינים האפשריים, כלומר – שקיימים תסמינים נוספים אפשריים של קורונה.

 

במשרד הבריאות הישראלי טרם הגיבו לאותה תוספת, ונכון להיום (ה') נזלת אינה נכללת ברשימת התסמינים האפשריים הדורשים דיגום. כך או כך, על פי החלטת שר הבריאות הנכנס יולי אדלשטיין, כל אזרח רשאי לעבור בדיקת קורונה, על פי הקריטריונים הכוללים חשיפה אפשרית לאדם מאומת בקרבה של פחות מ-2 מטר ולמשך 15 דקות, תסמינים אפשריים, חזרה מחו"ל, שהייה בבית עם אדם שנשלח לבידוד, ודיגומים אקראיים בקרב אוכלוסיות בסיכון כמו בתי אבות וצוותים רפואיים.

 

בינתיים נמשכת העלייה בהתפשטות הקורונה בישראל - ביממה האחרונה בלבד אובחנו 525 נדבקים חדשים. עם זאת, חשוב לזכור כי גם מספר הבדיקות עלה משמעותית, והגיע אתמול ל-17,682. מרבית הנדבקים הם בקרב האוכלוסיות הצעירות. שיעור החולים קשה נמוך יחסית ומספר המונשמים הגיע ל-29.

במכון גרטנר לבריאות הציבור שבתל השומר, המליצו היום למשרד הבריאות לשקול ביצוע הגבלות ארציות, אולם במשרד הבריאות דבקים בהנחיה של סגרים אנכיים באזורי התפרצות, תוך שקילת הטלת הגבלות על התכנסויות כמו באולמות אירועים וביטול קייטנות הקיץ.

15:30 - ארה"ב: 1.48 מיליון מובטלים חדשים בארה"ב - גבוה מהתחזיות

מספר הבקשות החדשות לדמי אבטלה בארצות הברית שוב עולות על מיליון, זה השבוע ה-14 ברציפות. בשבוע שעבר נוספו עוד 1.48 מיליון מובטלים במדינה, שבה נתוני התחלואה והתמותה מקורונה הם הגבוהים ביותר. נתוני האבטלה ממשיכים להיות גבוהים בהרבה מהתחזיות.

15:30 - מגדל אייפל בפריז נפתח היום למבקרים

מגדל אייפל בפריז נפתח היום מחדש למבקרים, לראשונה מזה שלושה חודשים – הזמן הארוך ביותר שבו נותר סגור מאז מלחמת העולם השנייה. עם זאת, בשל הנחיות הריחוק החברתי המעליות נותרו סגורות לפחות עד ה-1 ביולי, כך שלמבקרים צפויה עלייה של 674 מדרגות עד הקומה השנייה, שכן המגדל פתוח רק עד הקומה הזו.

לפי אתר האינטרנט של האטרקציה, זמן העלייה לקומה השנייה אורך בסביבות 30-45 דקות, אף שזה תלוי "כמה אתם בכושר". לפיכך, ההמלצה היא שאנשים עם תינוקות או ילדים קטנים ואנשים שאינם בקו הבריאות יוותרו על התענוג עד לפתיחת המעליות. בשלב זה, כמות המבקרים בכל יום תוגבל וכל האנשים מעל גיל 11 חייבים לעטות מסיכה.

14:25 - ארגון הבריאות העולמי מזהיר ממחסור במכונות הנשמה

ארגון הבריאות העולמי הזהיר היום כי בתי החולים ברחבי העולם מתמודדים כעת עם מחסור במכונות הנשמה, המסייעות לטיפול בחולי קורונה עם קשיי נשימה. "מדינות רבות חוות מחסור ומתקשות לספק מכונות הנשמה", אמר מנכ"ל הארגון טדרוס אדהנום, "הביקוש כרגע עולה על ההיצע".

"מהארגון רכשו 14,000 מכונות ומתכוונים לשלוח אותן ל-120 מדינות", מסר עוד. לדבריו, 170,000 מכונות הנשמה נוספות בשווי 100 מיליון דולר יגיעו לידי הארגון בחצי השנה הקרובה והן יועברו למדינות גם כן.

פס הייצור של מפעל באיה למכונות הנשמה, צילום: חן גלילי פס הייצור של מפעל באיה למכונות הנשמה | צילום: חן גלילי פס הייצור של מפעל באיה למכונות הנשמה, צילום: חן גלילי

בעולם ידועים עד היום כ-9.4 מיליון מקרי הדבקה מקורונה, ובארגון צופים כי מספר החולים יחצה את ה-10 מיליון עד לסוף השבוע הקרוב. לפחות כ-480,000 מתו בעולם מקורונה עד כה.

10:30 - חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס תפטר 6,000 עובדים

חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס הודיעה כי תפטר 6,000 עובדים, זאת כחלק מהמאמצים לשרוד את משבר הקורונה. הקיצוץ מייצג בסביבות 20% מכלל כוח העבודה של החברה. במרץ היא כבר הוציאה לחל"ת יותר מ-80% מהעובדים. לפי ההודעה שפרסמה חברת התעופה הלאומית של אוסטרליה, העצירה של מרבית הטיסות הבינלאומיות הובילה לצניחה בהכנסות. בשבוע שעבר הודיעה הממשלה כי גבולות המדינה יישארו סגורים לפחות עד ספטמבר. בעקבות זאת, קוואנטס ביטלה את כל הטיסות הבינלאומיות שלה עד לסוף אוקטובר. הטיסות היחידות שנותרו הן לניו זילנד וטיסות פנימיות.

מטוס של חברת תעופה קוואנטס האוסטרלית, צילום: Qantas  מטוס של חברת תעופה קוואנטס האוסטרלית | צילום: Qantas מטוס של חברת תעופה קוואנטס האוסטרלית, צילום: Qantas

 "לפעולות שאנחנו נוקטים תהיה השפעה אדירה על אלפים מהאנשים שלנו", הודה המנכ"ל אלן ג'ויס. "אך ההפסד של מיליארדי דולרים בהכנסות לא מותיר לנו ברירה ואנחנו מנסים לשמור על כמה שיותר משרות בטווח הארוך". בנוסף לפיטורים, בסביבות 15 אלף עובדים יישארו בחל"ת "בזמן שאנחנו מחכים להתאוששות שאנחנו יודעים שתגיע", הוסיף. במסגרת המאמצים לשרוד את המשבר, בחברה מתכוונים גם לגייס 1.3 מיליארד דולר ממכירת מניות – לראשונה מזה עשר שנים, ולקרקע 100 מטוסים. (ליטל סמט)

07:00 - ארה"ב: חברת וולט דיסני דוחה את פתיחתם מחדש של הפארקים והמלונות

חברת וולט דיסני הודיעה כי היא דוחה את פתיחתם מחדש של הפארקים והמלונות שלה בקליפורניה עד שדיסנילנד תקבל אישור ממשלתי. החברה תכננה לפתוח מחדש את פארק דיסנילנד ואת פארק ההרפתקאות דיסני קליפורניה ב-17 ביולי.

 

 

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

 

06:50 - ראש ממשלת אוסטרליה: יהיו עוד התפרצויות קורונה, נוכל להתמודד עם זה

ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון אמר כי הוא בטוח שהמדינה יכולה להתקדם עם ההקלות בהגבלות מכיוון שהיא יכולה להגיב ולהתמודד עם התפרצויות חדשות של הקורונה. מוריסון אמר כי "יהיו התפרצויות. אנחנו לא יכולים להתקדם ולעצור ושוב להתקדם ולעצור. אנחנו מתקדמים, בנינו את ההגנות להתמודדות עם התפרצויות". אוסטרליה דיווחה אתמול על מקרה מוות ראשון מקורונה אחרי יותר מחודש. אלפים המתינו במשך שעות בתורים כדי להיבדק בעקבות חשש מגל שני.

06:20 - מקסיקו: כמעט אלף חולי קורונה מתו ביממה

משרד הבריאות במקסיקו עדכן כי 947 חולי קורונה מתו ביממה האחרונה, לעומת 793 ביממה הקודמת. ביממה החולפת אובחנו 5,437 נדבקים חדשים, אחרי שביממה הקודמת הגיע הנתון לשיא של 6,288. עד כה נדבקו בקורונה במקסיקו 196,847 בני אדם ו-24,324 איש מתו מהנגיף.

06:15 - ברזיל: כ-43,000 נדבקים בקורונה אובחנו ביממה

משרד הבריאות בברזיל עדכן כי ביממה האחרונה אובחנו במדינה 42,725 נדבקים חדשים בקורונה, לעומת כ-40 אלף ביממה הקודמת. עוד נמסר כי ביממה האחרונה מתו 1,185 חולי קורונה, לעומת 1,374 ביממה שלפני כן. עד כה נדבקו בקורונה בברזיל קרוב ל-1.2 מיליון בני אדם ו-53,830 איש מתו מהנגיף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות