אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מינסוטה תובעת את אקסון מוביל וקוק תעשיות על הונאה בנושא משבר האקלים צילום: בלומברג

מינסוטה תובעת את אקסון מוביל וקוק תעשיות על הונאה בנושא משבר האקלים

בתביעה, שהיא גם נגד מכון הנפט האמריקאי, נטען כי הנתבעים "הבינו היטב את ההשפעות ההרסניות שהמוצרים שלהם יגרמו לאקלים, כולל מינסוטה, והפעילו קמפיין יחסי ציבור שקרי". התביעה מבקשת לחייב את הנתבעים לשלם את כל הרווחים שצברו בעקבות פעילותם הלא-חוקית

25.06.2020, 09:43 | עומר כביר

התובע הכללי של מינסוטה, קית' אליסון, תובע את אקסון מוביל, קוק תעשיות ואת מכון הנפט האמריקאי  (American Petroleum Institute  -  API) באשמה שהונו לקוחות בכל הנוגע למשבר האקלים. "אנחנו תובעים אותן על הסתרת האמת, בלבול העובדות וטשטוש התוצאות ההרסניות של משבר האקלים", אמר אליסון במסיבת עיתונאים.

קראו עוד בכלכליסט

זו תביעת האקלים הראשונה שמוגשת נגד החברה של משפחת קוק, ששני העומדים בראשה, האחים צ'רלס ודייוויד קוק (דייוויד מת אשתקד), מילאו תפקיד מרכזי בעשורים האחרונים בפוליטיזציה של משבר האקלים וסוגיות סביבתיות. מדובר גם בתביעה ראשונה שמתבססת על השקרים שהפיצו חברות אלו.

לפי כתב התביעה, שלושת הנתבעים ניהלו קמפיין מתוזמן ומוצלח של הונאה, שאחראי במידה רבה לפגיעה הכלכלית והבריאותית שנגרמת ותיגרם לתושבי מינסוטה כתוצאה ממשבר האקלים.

"מסמכים שנחשפו לאחרונה מאשרים שהמשיבים הבינו היטב את ההשפעות ההרסניות שהמוצרים שלהם יגרמו לאקלים, כולל מינסוטה, כבר בשנות ה-70 וה-80 של המאה ה-20. אבל המשיבים מעולם לא חשפו לציבור את הידע שיאשר את המדע שהם ביקשו לערער. תחת זאת, הם הפעילו קמפיין יחסי ציבור שהיה לא רק שקרי אלא גם יעיל מאוד", נאמר בכתב התביעה.

אקסון מוביל, צילום: בלומברג אקסון מוביל | צילום: בלומברג אקסון מוביל, צילום: בלומברג

התביעה מבקשת לוודא ש"הצדדים שהרוויחו מהתחמקות מהעליות של התמודדות עם התחממות גלובלית וההשלכות הפיסיות, הסביבתיות, החברתיות וכלכליות שלה יישאו בעלויות של השפעות אלו".

התביעה מבקשת "להטיל על המשיבים את האחריות לערעור מכוון של מדע שינוי האקלים, הפחתת התפקיד שרכישת וצריכת מוצרים שיחקה בגרימה לשינוי אקלים ובהשלכות הקטסטרופליות של שינוי אקלים, וכן על כך שמיאנו להודיע ללקוחותיהם ולציבור על הצורך בפעולה מהירה", נכתב.

התביעה מבקשת לחייב את הנתבעים לשלם את כל הרווחים שצברו בעקבות פעילותם הלא-חוקית, אך לא מפרטת את הסכום המבוקש.

מאמצי הלובינג של הנתבעים

התביעה שמה דגש על מאמצי הלובינג של הנתבעים. קוק תעשיות והאחים קוק הפעילו במשך שנים מערך לוביניג ותרומות נרחב, שהטה מחוקקים רפובליקנים נגד נושאים סביבתיים ונגד משבר האקלים. API הוא ארגון הלובינג המרכזי של תעשיית דלקי המאובנים בארה"ב.

חברת קוק תעשיות, צילום: בלומברג חברת קוק תעשיות | צילום: בלומברג חברת קוק תעשיות, צילום: בלומברג

בניגוד לתביעות דומות, שהתמקדו בהונאת משקיעים בחברות, התביעה הזו מתמקדת בהונאה שביצעו הנתבעות כלפי הציבור. "בבסיסה, זו תביעה על שקר", אמר מנהל ארגון Center for Climate Integrity, ריצ'ארד ווילס, לאתר earther.com. "הלב של התביעה הוא שהמשיבים ביצעו הונאה כלפי אזרחי מינסוטה. כל שהתובע הכללי צריך לעשות זה להוכיח שהיה קמפיין הטעיה מכוון. הוא לא צריך להוכיח שמישהו פעל על סמך המידע המוטעה, הוא לא צריך להוכיח שהמידע המוטה הוביל לנזקים כלשהם, הוא רק צריך להראות שזה קרה".

התביעה היא חלק ממגמה עולמית לתקוף את הגורמים האחראיים למשבר האקלים, ואלו שממאנים לפעול נגדו במרץ מספקת, באמצעות הגשת תביעות משפטיות שיחייבו אותם לנקוט בפעולה או יענישו אותם על חלקם במשבר. התנועה רשמה הצלחות כמו החלטה של בית המשפט העליון בהולנד שחייבה את המדינה לחתוך את פליטות הפחמן ב-25% עד סוף השנה .

מנגד, תביעות נגד אקסון מוביל בניו יורק ונגד הממשל הפדרלי, נדחו. נגד חברות הנפט מתנהלות בימים אלו 14 תביעות נוספות בארה"ב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות