אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחאת מי טו בדרך לעולם הגיימינג צילום: שאטרסטוק

מחאת מי טו בדרך לעולם הגיימינג

בשבוע האחרון פורסמו ברשתות החברתיות מעל 200 סיפורים אישיים של נשים שהותקפו והוטרדו בתוך תעשיית הגיימינג, וזו לא הפעם הראשונה שהתעשייה מתמודדת עם האשמות מסוג זה

25.06.2020, 10:46 | שירות כלכליסט
האשמות על הטרדות ותקיפות מיניות נרחבות מטלטלות את תעשיית הגיימינג. בשבוע האחרון פורסמו ברשתות החברתיות מעל 200 סיפורים אישיים של נשים שהותקפו והוטרדו בתוך תעשיית הגיימינג. זו לא הפעם הראשונה שהתעשייה מתמודדת עם האשמות מסוג זה, אך בהשראת מחאת השחורים ששוטפת את ארה"ב והובילה להבטחות מצד חברות רבות להשתפר ולפעול למען שוויון, התקווה היא כי הפעם תעשיית הגיימינג תתמודד בצורה טובה יותר עם התופעה הבזויה.  

קראו עוד בכלכליסט

כבר ב-2014 עלו תלונות על האופי הסקסיסטי של התעשייה, ובעיקר על האופן בו מוצגות הדמויות הנשיות במשחקים, אך אז המתלונות ספגו ביקורת קשה באינטרנט. הבעיה עלתה שוב לסדר היום ב-2018 אז נחשפה התרבות הסקסיסטית בחברת ריוט גיימס, שבה 20% מתוך 1,700 העובדים הן נשים. החברה התנצלה לאחר הפרסום, חידדה נהלים ואימצה ערכים חדשים.

עיצוב דמותה של טומב ריידר שהואשם בסקסיטיות. אז והיום עיצוב דמותה של טומב ריידר שהואשם בסקסיטיות. אז והיום עיצוב דמותה של טומב ריידר שהואשם בסקסיטיות. אז והיום

בספטמבר 2019 תנועת #MeToo הגיעה גם לתחום משחקי המחשב, אך מדובר היה בעדויות נקודתיות על תקריות ספציפיות. אחד הנאשמים היה אלק הולואקה, מיוצרי המשחק Night in the Woods שהתאבד זמן קצר לאחר פרסום ההאשמות. בעקבות זאת, תקפו גולשים את כל מי שחשפה הטרדות.

גיימרית, צילום: שאטרסטוק גיימרית | צילום: שאטרסטוק גיימרית, צילום: שאטרסטוק

עם זאת, הפעם ההאשמות מכוונות לכל חלקי התעשייה: מפתחי משחקים, משווקים, יחצ"נים, משפיענים, עיתונאים ומנהלים ועובדים בחברות. הפעם זכו הנשים שחשפו את הסיפור שלהם לתמיכה נרחבת. אחת הנשים הראשונות שהחלו את הגל הנוכחי היא מנהלת קהילות לשעבר בשם קאריסה שפרסמה בטוויטר ב-17 ביוני את מקרה ההטרדה שלה. "אני לא מוכנה להמשיך ולשתוק", כתבה.

רבות מהתלונות שפורסמו נגעו לכריס אבלון, כותב בולט במשחקים כמו Dying Light 2. בעקבות זאת, חברות רבות ניתקו את הקשרים איתו. בדומה, מנכ"ל Online Performers Group אומיד דריאני התפטר לאחר שמפתחת חשפה כיצד הטריד אותה. בכירים נוספים בכל התחומים מיהרו להתנצל על התנהגותם, ואחרים אף התפטרו או פוטרו בעקבות זאת. כך למשל, יוביסופט המפתחת משחקי מחשב הודיעה כי היא חוקרת מספר האשמות על התעללות, אונס והטרדות שהוגשו בימים האחרונים נגד עובדים. "אנחנו מוטרדים מאד מההאשמות הללו. אנחנו מתייחסים ברצינות לכל האשמה על הטרדה או תקיפה ואנחנו בוחנים מקרוב את ההאשמות כדי להחליט כיצד לפעול", מסר דובר של החברה.

התופעה כל כך מקיפה בתעשייה שנגד חלק מהחברות הגדולות הוגשו תלונות מרובות, מה שמעורר את הטענה כי הן לא פעלו מספיק כדי לאכוף את המדיניות והחוקים. לפיכך, בחברות כמו Twitch ו- Insomniac Games המפתחת של משחק ספיידרמן, כבר הודיעו כי הן בוחנות את התקריות שדווחו וינקטו בצעדים הנחוצים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות