אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריית תל אביב ניצלה מתביעות להשבת היטלים בהיקף של 63 מיליון שקל צילום: יאיר שגיא

עיריית תל אביב ניצלה מתביעות להשבת היטלים בהיקף של 63 מיליון שקל

בית המשפט המחוזי בת"א דחה תביעה של חברת תדהר על סכום של 4.6 מיליון שקל להשבת היטלי סלילה ותיעול, המצטרפת לתביעות דומות בעשרות מיליוני שקלים; השופט קיבל את עמדת היועמ"ש לממשלה לפיה חברות שדורשות השבת היטלים ידרשו לתקוף את חוקי העזר העירוניים בבג"ץ ולא כתביעה אזרחית כפי שעשו

25.06.2020, 20:26 | דותן לוי

בית המשפט המחוזי בת"א דחה תביעה של חברת תדהר כנגד עיריית תל אביב שהינה בעלת השלכות רוחביות, ובכך עצר תביעות בהיקף כולל של כ-63 מיליון שקל שהגישו מספר חברות כנגדה. במקרה של תדהר, מדובר בתביעה להשבת היטלי סלילה ותיעול מעיריית תל אביב בסכום של 4.6 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

בתביעה שהגישה תדהר נטען על ידה, כי החיובים שהושתו עליה אינם חוקיים, זאת למרות שהם נגבו בהתאם לחוקי העזר העירוניים אשר אושרו בעבר על ידי מועצת העיר. לפי תדהר, הבעיה בחיוב שנדרשה לו נובע משיטת חישוב לקויה ומופרזת שבה פועלת העירייה, וכי שיטה זו לא עומדת בנוהל המחייב של משרד הפנים. לפי תדהר, למרות שמדובר בתחשיב שנקבע בהתאם לחוק העזר, אין הוא חסין בפני ביקורת שיפוטית.

תל אביב, צילום: צביקה טישלר תל אביב | צילום: צביקה טישלר תל אביב, צילום: צביקה טישלר

מנגד, העירייה אשר יוצגה על ידי עוה"ד עפר שפיר ויוגב מינס ממשרד עפר שפיר ושות' , הגישה בקשה לסילוק התביעה על הסף בטענה שלא ניתן לתקוף את הנושא אלא בבית משפט מינהלי מוסמך, כלומר, תקיפה ישירה של חוקי העזר ולא תקיפה עקיפה המבקשת להשיב את ההיטלים. כאמור, מלבד התביעה של תדהר הוגשו כנגד העירייה 18 תביעות אזרחיות בהן הועלו טענות דומות. התביעות הללו נדונות בימים אלה בבתי המשפט המחוזי והשלום בעיר, ולאחרונה עוכבו עד לקבלת החלטה חלוטה בשאלה האם ניתן לתבוע תביעה אזרחית בנושא זה. מסיבה זו, ההכרעה הנוכחית צפויה להיות תקפה גם בנוגע ליתר התביעות.

במסגרת התביעה התבקש היועמ"ש לממשלה, אביחי מנדלבליט, לחוות את דעתו. בתגובתו, קבע היועמ"ש כי יש לתקוף את הנושא רק באמצעות עתירה לבג"ץ, לרבות במסגרת תקיפה עקיפה בתביעת השבה אזרחית.

השופט יהושע גייפמן קיבל את עמדת היועמ"ש וקבע, כי יש לדחות אותה על הסף: "התובענה מכוונת כנגד סבירות תחשיבי התעריפים של היטלי הסלילה והתיעול שבחוקי העזר של עיריית תל אביב, ותקיפה כזו אין מקומה בהליך של תקיפה עקיפה אלא בהליך של תקיפה ישירה בפני בית המשפט המינהלי המוסמך", לשון ההחלטה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות