אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד לישראל: בעולם מתנים סיוע לחברות באי חלוקת דיבידנד צילום: אי פי איי

בניגוד לישראל: בעולם מתנים סיוע לחברות באי חלוקת דיבידנד

הודעת רשת פוקס מהיום לפיה תחלק דיבידנדים בגובה של 49 מיליון שקל למרות שקיבלה סיוע מהמדינה, עוררה זעם; אבל בבריטניה, צרפת, איטליה וארה"ב דווקא כן מקפידים להתנות מתן סיוע לחברות שנקלעו לקשיים

25.06.2020, 20:40 | נועם אוסטפלד
רשת פוקס, שקיבלה מענקים והטבות מהמדינה בחסות הקורונה, הודיעה היום (ה') כי תחלק לבעלי המניות דיבידנד בגובה 49 מיליון שקל. יש לציין כי מדינת ישראל לא הגבילה מתן מענקים לחברות הגדולות באיסור על מתן דיבידנדים. אולם, בעולם ישנם לא מעט מדינות שדווקא כן החליטו להתנות את העזרה שלהם לחברות בהגבלה מסוג זה.

קראו עוד בכלכליסט

כך לדוגמה, בצרפת, המדינה אפשרה לחברות לדחות תשלומי ביטוח לאומי ומס אך התנתה את ההטבה לחברות הגדולות. אלו המונות מעל 5,000 עובדים או שהמחזור שלהן מעל 1.5 מיליארד יורו נדרשו להתחייב לא לשלם דיבידנדים ב-2020. התניה נוספת לחברות הגדולות היא התחייבות שהן לא יקנו מחדש מניות שלהן מה-27 במרץ ועד ה-31 בדצמבר 2020.

עמנואל מקרון. נזהר, צילום: רויטרס עמנואל מקרון. נזהר | צילום: רויטרס עמנואל מקרון. נזהר, צילום: רויטרס

באיטליה, הממשלה הכריזה ב-17 במרץ וב-8 באפריל על שרשרת חוקים שנועדו ליצור חבילת סיוע לעסקים שנפגעו מהקורונה. במסגרת אלו סוכנות האשראי האיטלקית SACE S.P.A תספק ערבויות בגובה של עד 90% להלוואות של חברות שמעסיקות עובדים איטלקים ופועלות בתחומי המדינה. ההטבה מותנת בכך שהחברה לא תחלק דיבידנדים במהלך 2020. כמו כן, ההטבה הותנתה בכך שכספי הסיוע ישמשו לצורך הוצאות על תעסוקה, השקעות ופעילויות עסקיות בתחומי איטליה.

בבריטניה הממשלה ערכה בחודש מאי שינויים בתוכנית הסיוע שלה לעסקים גדולים. כך, חברות שילוו יותר מ-50 מיליון ליש"ט דרך התוכנית יאלצו לוותר על תשלומי דיבידנדים למשקיעים כמו גם בונוסים למנהלים בכירים, אלא אם נקבעו מראש לפני כן. התנאים הללו יחולו גם על תוכנית נפרדת של הבנק המרכזי של בריטניה לחברות שרוצות ללוות למשך זמן ארוך משנה.

בארה"ב, תוכנית לחברות בינוניות שמעסיקות בין 500 ל-10,000 עובדים תספק הלוואות של עד 600 מיליארד דולר, בתנאי שהללו לא יחלקו דיבידנדים. כך, גם תוכנית אחרת של הממשל, המיועדת לחברות התעופה ובגובה 46 מיליארד דולר, אוסרת על דיבידנדים ומגבילה תשלומי בכירים.

עם זאת, בהינתן מספר תוכניות סיוע בכל מדינה, לא כולן בעלות אותן דרישות. כך, בארה"ב הוחלט באפריל על סיוע לחברות גדולות בדמות הלוואות בגובה 500 מיליארד דולר. התוכנית הזאת לדוגמה, לא כוללת הגבלות דיבידנדים וגם לא דרישות לשימור מקומות עבודה או הגבלת שכר לבכירים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות