אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות מבחני לחץ: הפד יטיל מגבלות על חלוקת דיבידנדים של הבנקים צילום: איי אף פי

בעקבות מבחני לחץ: הפד יטיל מגבלות על חלוקת דיבידנדים של הבנקים

הבנק המרכזי בארה"ב ערך את מבחני הלחץ השנתיים שלו, שגילו כי כמה מהבנקים עלולים להתקרב לרמת הון מינימלית בעקבות תרחישים שונים הקשורים להתפרצות הקורונה; פרט להגבלת הדיבידנדים ברבעון השלישי, הבנקים הגדולים יידרשו לעכב רכישה עצמית של מניות

26.06.2020, 00:04 | שירות כלכליסט

הפדרל ריזרב הטיל מגבלות על ענף הבנקאות בארה"ב בעקבות מבחני הלחץ השנתיים שלו, שגילו כי כמה מהבנקים עלולים להתקרב לרמת הון מינימלית בעקבות תרחישים שונים הקשורים להתפרצות הקורונה. הוא לא ציין באילו בנקים מדובר. לפי CNBC, הפד הודיע כי הבנקים הגדולים יידרשו לעכב רכישה עצמית של מניות והגביל את הדיבידנדים שהם מחלקים וזאת במהלך הרבעון השלישי השנה. עוד נמסר כי התשלום של הדיבידנדים יתבסס על נוסחה שקשורה לנתוני ההכנסות העדכניים של הבנקים. מניות הבנקים, שננעלו בעליות חדות בוול סטריט בעקבות דיווחים במהלך הערב (ה') על הקלה ברגולציה, הגיבו בחלקן במסחר המאוחר בירידות שערים: וולס פארגו איבד 1.5%, ג'יי.פי מורגן - 0.7%, וגולדמן זאקס - 2.5%.

קראו עוד בכלכליסט

עוד נמסר מטעם הבנק המרכזי של ארה"ב שבפעם הראשונה מזה עשור בו מתקיימים המבחנים, על הבנקים יהיה להגיש מחדש את תוכניות התשלומים שלהם במועד מאוחר יותר השנה.

יו"ר הפד ג יו"ר הפד ג'רום פאוול | צילום: בלומברג, Federal Reserve יו"ר הפד ג

סגן יו"ר הפד, רנדל קווארלס, אמר כי "אני מצפה שהבנקים ימשיכו לנהל את פעולותיהם בתחום ההון וסיכוני הנזילות באופן זהיר, וכן לתמוך בכלכלה, אך יש גם אי בהירות בסיסית באשר למסלול ההתאוששות הכלכלית. כתוצאה מכך, הנהלת הפד בודקת את תנאי הבנקים בצורה מקיפה יותר ודורשת מהבנקים הגדולים לנקוט בצעדי זהירות כדי לשמר הון בחודשים הקרובים".

הצעד מסמל את חומרת המצב הנוכחי בעקבות הקורונה ואת הקושי לחזות את עתיד הבנקים. הרגולטורים וענף הבנקאות מעוניינים להימנע מהטעויות שחלו במשבר הקודם ב-2008, אז חברות אפשרו המשך תשלומים במיליארדים, ואז בהמשך נאלצו לגייס הון. הבנקים הגדולים בארה"ב הודיעו בחודש מרץ שיפסיקו את הרכישה העצמית של מניותיהם - שמהווה כ-70% מכלל התשלומים בענף. הבנקים צפויים לחשוף את תוכניות התשלומים שלהם ביום שני הבא, ה-29 ביוני.

בין התרחישים שבדק הפד: מיתון והתאוששות בצורת V, התאוששות הדרגתית יותר בצורת U ותרחיש בצורת W, שיכלול שתי צניחות למצב מיתון.

הפד נזהר מלומר האם התרחישים הם בגדר הערכות למה שיקרה. אולם תרחישים אלה קרובים למצב שלפי מנהלי הבנקים, הכלכלה מתקרבת אליו: שיעור אבטלה שיגיע ל-19.5% בארה"ב. דבר זה עלול להביא למחיקת הלוואות בשווי 700 מיליארד דולר עבור 34 הבנקים שנבדקו. 

כאמור, מוקדם יותר היום פורסם בארה"ב כי דווקא נשקלת הקלה ברגולציה על הבנקים. בין היתר נבחן צמצום המגבלות בחוק וולקר, האוסר על הבנקים לבצע השקעות ספקולטיביות שאינן מיטיבות עם הלקוח, ולמשל לבטל את האיסור לבצע השקעות מהסוג האמור בהון העצמי שלהם (פעילות נוסטרו).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות