אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כריסטין לגארד: "הרע מכל מאחורינו, אבל לא נחזור למה שהיה לפני הקורונה" צילום: אי.אף.פי

כריסטין לגארד: "הרע מכל מאחורינו, אבל לא נחזור למה שהיה לפני הקורונה"

נשיאת הבנק המרכזי האירופי, סבורה כי "בעולם שעשוי להעדיף קרבה גאוגרפית על פני גלובליות סביר שהסחר יפחת משמעותית". הבנק צופה כי הצמיחה בגוש היורו תרד בכל 2020 ב-8.7%, אבל ב-2021 תהיה התאוששות ומעבר לצמיחה של 5.2%

26.06.2020, 12:46 | שירות כלכליסט

כריסטין לגארד, נשיאת הבנק המרכזי האירופי, מאמינה שהעולם עבר את הרע מכל בכל הקשור למשבר הקורונה, אך ציינה גם שחזרה למצב הקודם שלפני הקורונה אינה סבירה.  לגארד אמרה את הדברים בפסגת "אורות הצפון" (Northern Light Summit) היום.

קראו עוד בכלכליסט

הבנק המרכזי האירופי (ECB) העריך שהתמ"ג בגוש היורו איבד 16% בשני הרבעונים הראשונים של השנה. עם זאת הוא מצפה שהצמיחה תלך ותאיץ בחודשים הקרובים לאור פתיחו מחדש של גוש היורו. הבנק צופה כי הצמיחה בגוש תרד ב-8.7% בכל 2020, אבל ב-2021 תהיה התאוששות ומעבר לצמיחה של 5.2%, ושל 3.3% ב-2022. לגארד הזהירה עם זאת שההתאוששות "לא תהיה מלאה ועלולה להכיל עליות ומורדות", וחזרה על כך שהעולם לא יהיה כפי שהיה לפני המגפה.

כריסטין לגארד, נשיאת הבנק המרכזי האירופי, צילום: בלומברג כריסטין לגארד, נשיאת הבנק המרכזי האירופי | צילום: בלומברג כריסטין לגארד, נשיאת הבנק המרכזי האירופי, צילום: בלומברג

"מספר מודלים עסקיים יאבקו לשרוד ולהסתגל לעולם החדש, בעוד חברות חדשות יוקמו כך שיתאימו למציאות המשתנה", אמרה. "בעולם שעשוי להעדיף קרבה גאוגרפית על פני גלובליות סביר שהסחר יפחת משמעותית. עלינו לשים לב לפגיעים יותר מבינינו".

הבנק המרכזי האירופי הודיע מוקדם יותר החודש על הגדלת משך והיקף תוכנית החירום שלו לקניית אג"ח. הבנק התחייב לרכישת אג"ח ממשלתיות בשווי 1.35 טריליון יורו לפחות, עד יוני 2021.

פרוטוקול הישיבה שפורסם אתמול מראה שה-ECB דן ביעילות המדיניות הכלכלית שלו – בניסיון לשכך חששות שהועלו ע"י בית המשפט החוקתי של גרמניה, שפסק בחודש מאי שכמה אספקטים של מדיניות ה-ECB אינם חוקיים.

קובעי המדיניות אמרו בפסגה לעומת זאת ש"ישנן מספיק ראיות לכך שכלכלת גוש היורו היתה במצב הרבה יותר גרוע ללא התמריצים בדמות רכישת האג"ח והמניות". לגארד הוסיפה ש"בנקים מרכזיים הגיבו בצורה מסיבית לאתגר. אין ספק שעלינו להשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות