אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיפה תקבל עוד סגן ראש עיר בשכר - והליכוד יזכה בו צילום: אבי מועלם

בלעדי לכלכליסט

חיפה תקבל עוד סגן ראש עיר בשכר - והליכוד יזכה בו

לזה יש כסף: הליכוד מתכוון לתמוך בהצעת חוק של אחמד טיבי לתוספת סגן ראש עיר בשכר ב־6 ערים מעורבות. בחיפה צפוי לקבל את הג'וב נציג הליכוד. העלות עד לסוף הקדנציה: 12 מיליון שקל

28.06.2020, 08:02 | צבי זרחיה

הדיל של הליכוד עם הרשימה המשותפת: הליכוד צפוי לתמוך בהצעת חוק של ח"כ אחמד טיבי להוספת סגן ראש עיר בשכר בערים מעורבות. לפי העסקה המתרקמת, נציג הליכוד יצטרף לקואליציה העירונית בחיפה ויתמנה לסגן ראש עיר. כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

ועדת השרים לענייני חקיקה תתבקש לאשר היום את הצעת החוק שהגישו טיבי וחברי סיעתו אוסאמה סעדי וסונדוס סאלח, שלפיה ברשות שבה 20% עד 50% מהתושבים אינם יהודים, מועצת הרשות רשאית למנות סגן ראש רשות בשכר, שאינו יהודי, נוסף על אלה שהיא רשאית למנות. מטרת הצעת החוק היא "לעודד את ייצוגם של בני מיעוטים ביישובים מעורבים".

ח"כ אחמד טיבי. "לעודד את הייצוג של בני מיעוטים", צילום: אבי מועלם ח"כ אחמד טיבי. "לעודד את הייצוג של בני מיעוטים" | צילום: אבי מועלם ח"כ אחמד טיבי. "לעודד את הייצוג של בני מיעוטים", צילום: אבי מועלם

בכנסת ה־20 הוגשה הצעת חוק דומה על ידי חברי הכנסת דודי אמסלם מהליכוד וסונדוס סאלח מהמשותפת.

בעיריית חיפה מכהנים כיום חמישה סגני ראש עיר בשכר כאשר העלות השנתית של לשכת סגן ראש עיר היא 800 אלף שקל. משמעות הצעת החוק היא הוספת סגן ראש עיר בשכר בחיפה, לוד, רמלה, עכו, נצרת עלית (נוף הגליל) ומעלות תרשיחא. מדובר בעלות שנתית של 4.8 מיליון שקל לקופת הרשויות (12 מיליון שקל עד לסוף הקדנציה ברשויות).

שכרו החודשי ברוטו של סגן ראש עיר בחיפה הוא כ־35 אלף שקל. מועצת העיר חיפה מונה 31 חברים, והקואליציה שהקימה ראש העיר עינת קליש רותם מונה 18 חברים, מהם חמישה סגני ראש עיר בשכר. בעוד כשנה אמורה שהירה שלבי, נציגת החזית החיפאית (חד"ש) להיות סגנית ראש העיר במקומו של הרב דב חיון ממרצ, במסגרת הסכם רוטציה. ש"ס, מפלגתו של שר הפנים דרעי שנדרש להסכים למהלך, אינה חברה בקואליציה העירונית.

ההערכה היא כי החוק החדש יביא לצירופו לקואליציה שמשון עידו מהליכוד ולמינויו כסגן ראש עיר בחיפה, לאחר שהצעת החוק תעבור שינויים ולא תחייב שהמינוי של הסגן הנוסף יהיה לא יהודי. כך, שלבי תיכנס לתפקידה רק בשנה הבאה אבל מועצת העיר תקבל סגן ראש עיר נוסף עם חקיקת החוק.

הצעת החוק של טיבי צפויה לעבור הליך חקיקה מזורז עם אישורה בוועדת השרים לחקיקה, וכבר ביום רביעי תועלה להצבעה בקריאה הטרומית.

טיבי אמר ל"כלכליסט" כי הוא פועל לגייס רוב בוועדת השרים לחקיקה.

מלשכת שר הפנים אריה דרעי נמסר: "מדובר בהצעת חוק פרטית. במשרד הפנים עושים עבודה מקצועית כדי להבין את ההשלכות לקידום הנושא".

ממשרד האוצר נמסר ל"כלכליסט" כי המשרד אינו קובע עמדה לגבי הצעות חוק פרטיות. עם זאת, בעבר האוצר התנגד להצעות חוק פרטיות בעלות תקציבית לקופה הציבורית ולהרחבת המשרות בשכר של סגני ראש עיר בערים מעורבות. בדיון שנערך בנובמבר 2018 בוועדת הפנים של הכנסת התנגד האוצר להגדלת מספר הסגנים בתל אביב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות