אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסכם עם הנושים לא מספיק להסרת הערת עסק חי בדלק צילום: אייל טואג

בלעדי לכלכליסט

ההסכם עם הנושים לא מספיק להסרת הערת עסק חי בדלק

דלק דורשת מרואי החשבון להסיר את ההערה בדו"חות הרבעוניים שיפורסמו השבוע בעקבות ההסכם עם הנושים. משרד EY מסרב משום שלדעתו תזרים המזומנים החזוי של החברה מבוסס על אירועים שלא ניתן לדעת אם יתרחשו

28.06.2020, 07:28 | גולן חזני

קבוצת דלק שוב מנהלת ויכוחים עם רואי החשבון שלה, משרד EY ישראל (ארנסט אנד יאנג) בנוגע להערת עסק חי בדו"חות הרבעון הראשון של 2020, שאותם החברה שבשליטת יצחק תשובה (57%) צריכה לפרסם עד יום שלישי.  

קראו עוד בכלכליסט

קבוצת דלק ספגה הערת עסק חי בדו"חות השנתיים של 2019, שפורסמו באפריל משום שבאותה העת טרם הושגו הבנות בין החברה לנושיה - מחזיקי האג"ח, שלהם קבוצת דלק חייבת 6 מיליארד שקל, והבנקים שלהם החברה חייבת כ־2 מיליארד שקל - מה שיצר מצב שבו הנושים עלולים להעמיד את החוב לפירעון מיידי. אולם מוקדם יותר החודש נחתם מתווה לחיזוק ביטחונות בין החברה למחזיקים, וכן נחתם מסמך Stand Still מול הבנקים, וכעת קבוצת דלק דורשת להסיר את ההערה מהדו"חות הרבעוניים שלה.  

בעל השליטה בדלק יצחק תשובה. בדרך למחיקת ענק, צילום: אייל טואג בעל השליטה בדלק יצחק תשובה. בדרך למחיקת ענק | צילום: אייל טואג בעל השליטה בדלק יצחק תשובה. בדרך למחיקת ענק, צילום: אייל טואג

אולם רואי החשבון חוששים שתזרים המזומנים החזוי של קבוצת דלק מבוסס על אירועים שלאו דווקא יתרחשו, כמו דיבידנדים מהחברה־הבת דלק קידוחים, גיוסי הון ומחזור חובות בהיקפים גדולים. משום כך, לגישתם, יש להשאיר את ההערה גם בדו"חות הרבעוניים.

בנוסף, רואי החשבון מציינים כי חרף החתימה על המתווה, סדרות האג"ח השונות של קבוצת דלק עדיין נסחרות בתשואות זבל שמצביעות על כך שהמשקיעים סקפטיים בנוגע ליכולת של החברה לעמוד בפירעון חובותיה. כך, למשל, סדרה ל"א נסחרת בתשואה של 73% וסדרה ל"ג נסחרת בתשואה של 138%.

לכך יש להוסיף את העובדה כי בדו"חות הקרובים קבוצת דלק צפויה לבצע הפחתה של כ־600 מיליון דולר בשל ירידת ערך של החברה־הבת איתקה (100%) שפועלת בתחום קידוחי הנפט בים הצפוני, זאת לאחר שמחקה כבר 200 מיליון דולר משווייה בדו"חות הקודמים. בנוסף, דלק עשויה להידרש לבצע הפחתה גם בשווי של החברה־הבת דלק קידוחים, שמחזיקה בין היתר בנתח משמעותי ממאגר תמר.

בעקבות אלו, ההון העצמי של קבוצת דלק, שנכון לסוף הרבעון הרביעי של 2019 עמד על כ־4 מיליארד שקל, צפוי לרדת לרמה של מאות מיליוני שקלים בודדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות