אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ערוץ נוצרי יוסר מ-HOT לאחר שפנה ליהודים: "תקרית דיפלומטית קשה" צילום מסך

ערוץ נוצרי יוסר מ-HOT לאחר שפנה ליהודים: "תקרית דיפלומטית קשה"

מועצת הכבלים והלוויין טוענת שהערוץ ניסה לשכנע יהודים בתקפות האמונה הנוצרית, בניגוד למה שאושר לו לשדר; ערוץ שלנו לכלכליסט: "שיקולים פוליטיים. ביטון מרצה את מקורבו דוד אמסלם"

28.06.2020, 13:57 | אביאור אבו

יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין, אשר ביטון, הודיע ביום ה' האחרון לחברת HOT על החלטתו להסיר את "ערוץ שלנו" משידור, מכיוון ש"הערוץ פונה ליהודים עם תוכן נוצרי, בניגוד לבקשה המקורית לאישור הערוץ בה נכתב כי הערוץ מיועד לאוכלוסייה הנוצרית".

קראו עוד בכלכליסט

"במסמך איפיון הערוץ שהוגש למועצה במסגרת הבקשה לאישור הערוץ נכתב מפורשות כי הערוץ מיועד לאוכלוסייה הנוצרית" נכתב בהחלטה של המועצה. "כמו כן נמסר במסגרת הבקשה כי הערוץ ישלב מספר תכניות עם תוכן ייעודי לישראל, והובהר, בתשובה לשאלות שהופנו ל-HOT, כי התוכן הייעודי יכלול תכניות המיועדות גם הן לאוכלוסייה הנוצרית בארץ".

אשר ביטון יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין, צילום: דוברות משרד התקשורת אשר ביטון יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין | צילום: דוברות משרד התקשורת אשר ביטון יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין, צילום: דוברות משרד התקשורת

אגף הפיקוח במועצה מצא כי הערוץ פנה ליהודים תוך ניסיון ללמד אותם את עקרונות האמונה הנוצרית / היהודית-משיחית (יהודים המקבלים את ישו כמשיח) ולשכנע אותם בתקפותה. ביטון כתב כי לא התכוון לאשר ערוץ הפונה ליהודים, ואם היה יודע על אופי הערוץ מראש היה פונה למסלול אישור אחר, שיכלול הבאה של הנושא בפני מליאת המועצה, ולא רק אישור בידי היו"ר כפי שנעשה במקרה זה.

"ערוץ המבקש לפנות עם בשורת ישו לעם היהודי היושב בישראל מעולם לא שודר ב-HOT והדבר היה ידוע לקברניטי הערוץ" כתב ביטון, שהוסיף כי תוכן נוצרי ליהודים הוא עניין מורכב ורגיש ומין הראוי היה שתוגש בקשה ברורה ומפורשת בעניין תוכן הערוץ, בניגוד למה שנעשה בפועל. "לפיכך, בין אם מדובר בהפרה של חובת ההגינות, בהסתרה מכוונת או בהחלטה לשנות את איפיון הערוץ לאחר שאושר – אין מקום להותיר את אישור הערוץ על כנו ולשדר מכוחו", כתב.

בהחלטה הודגש כי פנייה ליהודים עם תוכן נוצרי אינה פסולה בהכרח, אלא כי הערוץ הפועל באופן שכזה ומשדר תוכן נוצרי ליהודים, אינו הערוץ שיו"ר המועצה התבקש לאשר. במקרה כזה מסבירים במועצה, יש לבצע בדיקות נוספות, למשל לבחון את הרגישות הקשורה בשידורי דת לקטינים מאחר שהחוק אוסר להמיר דתו של קטין או לשדל קטין להמרת דת.

וורד סימפסון, מנכ"ל GOD TV, צילום מסך וורד סימפסון, מנכ"ל GOD TV | צילום מסך וורד סימפסון, מנכ"ל GOD TV, צילום מסך

כאמור, על HOT להסיר את הערוץ משידוריה בתוך שבוע, לאחר שחתמה עם הערוץ לחוזה של 7 שנים. "לחברה שמורה הזכות להגיש מחדש בקשה, ברורה וגלויה, לאישור ערוץ זה כולל איפיון אמיתי ומפורט ובקשה זו תובא למליאת המועצה לדיון מעמיק, בו ייבחנו בין היתר חופש הביטוי מול פגיעה ברגשות דת וכיו"ב, טענות אליהן המועצה לא נדרשה עד כה. עוד נדגיש כי ערוצי דת, כולל ערוצים נוצריים, המיועדים למאמיני אותה דת משודרים בכבלים ובלוויין מזה שנים בכפוף למדיניות הדת של המועצה" נכתב בהחלטה.

ערוץ שלנו: "החלטה לא מקצועית של יו"ר המועצה"

ערוץ "שלנו" משודר בחסות GOD TV, חברת מדיה נוצרית אוונגליסטית, "פרו ישראלית" לטענתה, שהחלה לשדר בבריטניה והתרחבה לשאר העולם. השידורים בארץ החלו בתחילת מאי, כאשר מנכ"ל ונשיא הרשת, וורד סימפסון, אמר לקראת השקת השידורים: "מעולם לא הייתה הזדמנות לשדר את הבשורה בטלוויזיה בכבלים בשפה העברית. כעת אנו יכולים לקחת את המסר של ישוע המשיח שלנו לכל ישראל, 24/7, 365 יום בשנה". בהודעת ההשקה של הערוץ צוין כי מטרתו היא "הבאת הבשורה של ישו לביתם ולחייהם של העם היהודי".

בעקבות ההד הציבורי שנוצר, כתב שר התקשורת דאז דוד אמסלם בחשבון הטוויטר שלו: "לא נאפשר לשום ערוץ מיסיונרי לפעול במדינת ישראל, בשום זמן ובשום מצב". זוהי ככל הנראה החלטתו האחרונה של ביטון, שנבחר לשמש על-ידי אמסלם כמנכ"ל משרד הדיגיטל הלאומי.

סערה דומה התחוללה ב-2007, אז החליטה HOT להוריד באופן עצמאי את הערוץ הנוצרי "דיי-סטאר", לאחר לחץ ציבורי שטען לתכנים מיסיונריים. שנתיים לאחר מכן החזירה החברה את הערוץ, וכיום הוא משודר גם ב-yes ופרטנר TV.

מ-HOT נמסר: "כפי שציינו בעבר, HOT משתפת פעולה עם המועצה ותפעל בהתאם להחלטתה בנושא".

מערוץ שלנו נמסר לכלכליסט: "צר לנו על ההחלטה הלא מקצועית של יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין. מההחלטה נודף ריח של שיקולים פוליטיים. יו"ר המועצה החליט להתלות את הערוץ, כנראה מתוך רצון לרצות את מקורבו, שר התקשורת לשעבר, דודו אמסלם וכמשימה אחרונה לפני שהוא עוזב את תפקידו. אנו מקווים כי המועצה תאשר את הבקשה החדשה לשידורי הערוץ ובכך למנוע תקרית דיפלומטית קשה עם מאות מיליוני נוצרים אוונגליסטים אוהבי ותומכי ישראל ברחבי העולם".

מארגון "יד לאחים" שנאבק כנגד הקמת הערוץ, נמסר: "אנו שמחים כי שר התקשורת, יועז הנדל, וצוות משרדו הבינו את כוונתם של מפעילי הערוץ, ופעלו לסגירתו. במכתב ששלחנו לשר התקשורת הקודם, דוד אמסלם, וליו"ר ועדת הכבלים, אשר ביטון, כבר לפני כמה חודשים, התרענו כי המיסיונרים הקימו את הערוץ הזה במטרה להטיף למאות-אלפי ישראלים להמיר את דתם לנצרות, וכי קיבלו את האישור להפעלתו במרמה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות