אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר מפזר הערפל: הארכת דמי האבטלה - לכל מי שקיבל במאי צילום: אורי דוידוביץ'

האוצר מפזר הערפל: הארכת דמי האבטלה - לכל מי שקיבל במאי

ההודעה מפזרת את אי הבהירות סביב הנוסח העמום שפרסמו אתמול ראש הממשלה ושר האוצר. ועדת העבודה והרווחה אישרה הבוקר את חוק הארכת מענק האבטלה לבני 67 ומעלה עד אמצע אוגוסט, אבל בניגוד להודעת נתניהו וכץ - הארכת דמי האבטלה למועד זה לא שולבה בחוק ותובא בחוק נפרד

29.06.2020, 12:36 | שחר אילן

הארכת דמי האבטלה עד אמצע אוגוסט תחול על כל המובטלים שקיבלו קצבה בחודש מאי, כלומר כל מי שקיבל דמי אבטלה במרץ או החל לקבל לאחר מכן. כך מסר היום (ב') האוצר. זאת לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ פרסמו אתמול הודעה עמומה בנושא זה שהעלתה שאלה האם ההארכה תחול גם על מובטלים שהזכאות שלהם הסתיימה במאי או ביוני. בהודעה המקורית נאמר ש"ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ החליטו להאריך את הזכאות לדמי אבטלה לזכאים עד אמצע אוגוסט... בסוף תקופה זו יבחנו מחדש את המשך הזכאות, לאור נתוני התעסוקה במשק".

קראו עוד בכלכליסט

משמעות הדבר היא בעצם שמתווה שר האוצר להארכת דמי האבטלה ב-35 יום בלבד לכל מובטל ירד מהפרק. עד סוף מאי האריכה הממשלה את דמי האבטלה לכל המובטלים שהיו בתחילת המשבר ושהצטרפו במהלכו. כץ ניסה להחליף שיטה זו במתווה של מתן תוספת ימים אישית לכל מובטל. המתווה נועד להתחיל לסיים את תשלום דמי האבטלה ליוצאים לחל"ת והיה משאיר עד סוף אוגוסט כחצי מיליון מובטלים ללא כל סיוע. המשך האבטלה ההמונית וגם גל הקורונה השני הפכו אותו ללא רלוונטי והחזירו את הממשלה להארכת דמי אבטלה כללית.

לשכת תעסוקה ברמת גן, צילום: אורי דוידוביץ לשכת תעסוקה ברמת גן | צילום: אורי דוידוביץ' לשכת תעסוקה ברמת גן, צילום: אורי דוידוביץ

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה הבוקר לקריאה שנייה ושלישית את הארכת מענק האבטלה לבני 67 ומעלה עד אמצע אוגוסט. לדרישת יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ, בוטלה השיטה שלפיה מועסק שחזר לתפקידו במהלך שליש מסוים של החודש אינו מקבל תשלום על השליש הזה. במקום זה יחושב המענק לפי ימי עבודה בפועל.

כן נקבע שלא יקוזזו קצבאות אחרות של הביטוח הלאומי ממענק האבטלה ויתאפשר כפל קצבאות. יו"ר הוועדה אמר ש"אני שמח ששר האוצר הבין שלא צריך לנצח את האוכלוסיות החלשות. אם המדינה החליטה לתת - שתיתן ולא תתחכם. שהאנשים יקבלו את מה שמגיע להם במלואו".

אתמול הודיעו ראש הממשלה ושר האוצר כי כדי לאפשר השלמה מהירה של הארכת דמי האבטלה "יוכנס סעיף זה כתיקון לחוק המענקים לבני 67 פלוס המונח בכנסת לקריאה שנייה ושלישית". היום אושרה הארכת המענק ללא הארכת דמי האבטלה. במקום זה החוק להארכת דמי אבטלה יובא היום בנפרד לאישור בקריאה ראשונה במליאה ויאושר מחר בוועדת העבודה ורווחה לקריאה שנייה ושלישית. "לא יהיה שום עיכוב בהעברת הכסף המבוטחים", אמרו בלשכת חיים כץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות