אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלפי עצמאים נדרשים להחזיר את המענק שקיבלו מרשות המסים צילום: נחום סגל

אלפי עצמאים נדרשים להחזיר את המענק שקיבלו מרשות המסים

רשות המסים הודיעה אתמול לאלפי עצמאים כי בעקבות בדיקה חוזרת של הנתונים הם יידרשו להחזיר את המענק ששולם להם במסגרת הפעימות הראשונות. עם זאת במסגרת המהלך התגלו גם זכאים נוספים - ובשורה התחתונה הועברו לתשלום כ-17 מיליון שקל נוספים

30.06.2020, 10:03 | עמרי מילמן

רשות המסים הודיעה אתמול לאלפי עצמאים כי בעקבות בדיקה חוזרת של הנתונים הם יידרשו להחזיר את המענק ששולם להם במסגרת הפעימות הראשונות, בדיוק באותו יום בו הכריז שר האוצר על פעימה רביעית של מענקים לעצמאים (מאותו התקציב שכבר הוקצה להם).

קראו עוד בכלכליסט

ערן יעקב מנהל רשות המסים ערן יעקב מנהל רשות המסים ערן יעקב מנהל רשות המסים

המענקים שניתנו החל מחודש אפריל, הראשון עד לסכום של 6,000 שקל והשני עד לסכום של 10.5 אלף שקל, ניתנו על ידי רשות המסים באופן כמעט אוטומטי. התנאי לזכאות היה ירידה במחזור ההכנסות של 25% אולם מאחר וזה נתון שלא קיים עדיין בידי רשות המסים, במטרה להקל על הזכאות ולחלק את המענקים מהר נקבע כי מי שעומד בתנאי הרף (תקרת הכנסות של עד 340 אלף שקל למשק בית במענק הראשון ועד מיליון שקל במענק השני והגשת דוחות מס הכנסה ב-2018) יהיה זכאי אוטומטית על סמך החישוב שלו של ירידה בהכנסות של 25% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה.

גורמים ברשות המסים ציינו כבר אז כי מאחר והמענקים הראשונים מתבססים על הצהרה (ולא על דיווחי מע"מ למשל כפי שנעשה בהמשך) במידה ויתגלה כי הכנסותיו של עצמאי לא יירדו ב-25% הוא יידרש להחזיר את המענק אך ללא ריבית או קנסות אלא הצמדה בלבד, שבימים אלו היא זניחה. כך שבפועל אותו מענק יהיה מעין הלוואה בתנאים מאד נוחים. אולם זאת כל עוד לא נעשתה הונאה ברורה (למשל אדם שהרוויח באותם חודשים אך בכל זאת דיווח על הפסדים) אז תוכל הרשות לדרוש ריבית וקנסות על המענק שנתנה.

כעת אומרים ברשות כי בשלב זה לא תעשה גבייה של המענקים ששולמו ביתר, כך שיסתפקו בהודעה לאותם עצמאים בציפייה שאלו יחזירו מרצונם סכומים שקיבלו בניגוד למתווה המענקים, אולם סביר להניח שבהמשך גם תעשה אכיפה, כפי נעשה גם סביב סיוע שניתן במסגרת קרן הפיצויים של מס רכוש, כמו למשל עבור מי שקיבל פיצוי שלא בצדק בתקופת צוק איתן.

מרשות המסים נמסר כי "בעקבות עדכון של מערכת המענקים בדוחות שהוגשו ותיקונים שערכו עצמאים בשומות עצמיות, עודכנה זכאותם של אלפי עצמאים כך שמעתה הוכרו כזכאים או שגדל הסכום לו הם זכאים. במקביל היו מקרים בהם התוצאה היתה הקטנה או שלילת זכאות. בתוצאה הסופית הועברו לתשלום כ- 17 מליון שקל נוספים כתוצאה מהמהלך. כמקובל בכל שינוי בסטטוס המענקים, נשלחה הודעה בעניין. יובהר כי בכל מקרה הרשות לא תפעל בשלב זה לגביית המענק ששולם ביתר. כמו כן, ככל שתהיה טענה לפיה עדכון הזכאות אינו משקף את הדוח שהוגש, היא תטופל בהקדם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות