אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשבר באל על מעמיק: רשמה הפסד של 140 מיליון דולר ברבעון הראשון צילום: רויטרס

המשבר באל על מעמיק: רשמה הפסד של 140 מיליון דולר ברבעון הראשון

זאת לעומת 55 מיליון דולר ברבעון הראשון אשתקד; ההכנסות של חברת התעופה ירדו ברבעון הראשון בכ-25% לכ-321 מיליון דולר; הירידה החדה במכירות עקב משבר הקורונה נותנת את אותותיה, ובקופתה נותרו 132 מיליון דולר בלבד, תוך שהיא חייבת ללקוחותיה מיליארד שקל בעקבות ביטול טיסות

30.06.2020, 21:56 | נווית זומר

ההפסדים באל על מעמיקים: החברה רשמה הפסד נקי בסך 140 מיליון דולר ברבעון ראשון של 2020 לעומת הפסד של 55 מיליון דולר ברבעון מקביל אשתקד - כך עולה מדו"חותיה המתפרסמים היום (ג'). ההכנסות ברבעון ראשון, שאל על טסה בחלקו, ירדו ב-25% והסתכמו ב-321 מיליון דולר לעומת 429 מיליון דולר ברבעון ראשון אשתקד .

קראו עוד בכלכליסט

מהדו"חות עולה כי בחודש מרץ, עם תחילת הסגר והפסקת התעופה, נרשמה ירידה של 60% במספר המושבים שנמכרו, בעוד שבחודשיים שקדמו לו נרשמה עלייה במספר המושבים שנמכרו בשיעור של 5% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. במספר הנוסעים נרשם גידול של 3% בינואר ובפברואר ואילו במרץ נרשמה ירידה של 65% . ירידת מחיר הדלק ב-23% בגלל הפסקת התעופה העולמית וירידה בביקושים, חסכה לאל על 14 מיליון דולר. מאידך בגלל עסקאות גידור על הדלק נרשם הפסד בסך 56 מיליון דולר.

החברה מציינת כי למרות שסיימה את שנת 2019 עם יתרת מזומנים בקופתה בסך 264 מיליון דולר, סכום שיא בתולדות אל על  הפסקת הטיסות ואובדן ההכנסות ממכירת כרטיסים, הביאו את החברה למצוקת נזילות קשה - בסוף מרץ נותרו בקופתה 132 מיליון דולר בלבד והתחיבות של מיליארד שקל ללקוחות שרכשו טיסות וביטלו .

כיום מועסקים 500 עובדים בלבד בחברה, מהם 110 טייסים, כשעוד 5,500 עובדים בסך הכל נמצאים בחל"ת. מוקדם יותר היום התברר כי טייסי אל על אינם ממתכוונים לאייש את טיסות המטען המתוכננות למחר. אם הטיסות יבוטלו בגלל חוסר איוש, אותם טייסים יוצאו לחל"ת.

הפגנת עובדים באל על, צילום: עמית שאבי הפגנת עובדים באל על | צילום: עמית שאבי הפגנת עובדים באל על, צילום: עמית שאבי

הנהלת אל על הודיעה לאחרונה כי לא תפעיל טיסות עד לסוף יולי, ועד אז העובדים שהוצאו לחל"ת יישארו בה. כמו כן הצליחה החברה לדחות תשלומים עבור חלק ממטוסיה החכורים ומימשהבמהלך הרבעון מספר נכסים: מכירת חלקה בחברת ממן תמורת 15.4 מיליון דולר, ומכירת 9 מנועים ברווח של 11.5 מיליון דולר.

דירקטוריון אל על נמצא בדקה ה-90 לפני הכרעה לגבי תוכנית הסיוע המועדפת מתוך שני מתווים: הלוואה בערבות מדינה בסך 400 מיליון דולר והזרמת הון בעלים בסך 150 מיליון שקל או הנפקה בסך 150 מיליון דולר שהמדינה התחייבה לרכוש ובכך תעבור השליטה לידיה, בנוסף להלוואה בערבות מדינה בסך 250 מיליון דולר. תנאי מקדים לשני המתווים הוא הסכמי עבודה חדשים שאמורה אל על לחתום מול ארבעת ועדי העובדים שלה, הליך שכעת תקוע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות