אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הרכישה העצמית מנוגדת למה שגזית גלוב צריכה לעשות"

"הרכישה העצמית מנוגדת למה שגזית גלוב צריכה לעשות"

יאיר לפידות, שבית ההשקעות בראשותו מחזיק ב־1% ממניות גזית גלוב, ביקר את המהלך שמובילה החברה. משקיע מוסדי נוסף: "כצמן מתנהל באופן שמזכיר את יצחק תשובה". מניית גזית גלוב ירדה אתמול ב־4%

01.07.2020, 07:37 | צלי גרינברג

הצעת הרכש העצמית של גזית גלוב שלשום, לרכישת עד 11.67% ממניותיה תמורת 345.8 מיליון שקל, עברה מהרמת גבה של השוק לביקורת על התנהלות החברה שבשליטת חיים כצמן. אחד המבקרים הפומביים למהלך הוא יאיר לפידות, מנכ"ל ובעל שליטה משותף בבית ההשקעות ילין לפידות, המנהל כ־80 מיליארד שקל השקעות ומחזיק בכ־1% ממניות גזית גלוב ובאג"ח החברה.

קראו עוד בכלכליסט

לפידות אמר ל"כלכליסט" כי "אנו מושקעים בחברה בשל ההערכה למקצועיותה ולהגינות בה מתנהל בעל השליטה שלה אל מול שוק ההון. אבל אנו סבורים שההתרכזות צריכה להיות בפיתרון נזילות הנכסים והזרמת אקוויטי פנימה, כדוגמת הנפקת זכויות, ולא בהזרמת אקוויטי החוצה".

לפידות הוסיף כי "אנו נמצאים במשבר כלכלי שעדיין לא ידוע כמה זמן יימשך. אחד הנפגעים במשבר הוא תחום הנדל"ן המניב, ולמרות שאני לא מוציא מכלל אפשרות את התרחיש האופטימי, שהעולם יחזור בפרק זמן קצר לעידן שלפני הקורונה, זה אינו התרחיש המועדף על השוק כרגע".

"בנסיבות האלה", המשיך לפידות, "הרכישה העצמית שגזית גלוב מבקשת היא אנטי תזה למה שהחברה צריכה לעשות במשבר המאסיבי, שעלול עוד להתרחב. כשבודקים מינוף בנסיבות הללו, שווי השוק של החברה יירד לכ־2.5 מיליארד שקל, בעוד שהחוב יצמח לכ־10 מיליארד שקל. זה מינוף עצום במונחי שוק".

לפידות טען כי "השוק לא מתמחר כיום את מניות הנדל"ן המניב כמו לפני המשבר, וזה האחרון נלקח בחשבון, לצד ההשפעה על כוח הקנייה והצמיחה. כל אלה הם גם הסיבות לקפיצה במרווחי האג"חים. פתאום רואים מינופים גבוהים, ואז החברה מחליטה לחלק לבעלי המניות הון עצמי. אני מקווה שהדירקטוריון ישקול את הדברים שוב, כי זה מהלך שגוי".

יאיר לפידות , צילום: עמית שעל יאיר לפידות | צילום: עמית שעל יאיר לפידות , צילום: עמית שעל

לפידות אינו היחיד שמסתייג מהמהלך. מחזיקי האג"ח של גזית גלוב אמרו ל"כלכליסט" כי "החברה הייתה צריכה לשים קודם את האחריות כלפי החוב שלה ולפעול עם הנזילות שבידה להורדת המינוף שלה". עוד אמרו כי "בעבר חיים כצמן נהג באופן אחראי יותר, ובמשבר הנוכחי הוא מתנהג באופן שמזכיר את התנהלותו של יצחק תשובה".

גם השוק עצמו הגיב בקרירות להצעת הרכש העצמית ומניית גזית גלוב סיימה את יום המסחר אתמול בירידה של 4%, כמו גם מניית החברה־האם נורסטאר (־4.17%). המשמעות: המחיר של מניית גזית גלוב נכון לאתמול כבר נמוך יותר מהמחיר בהצעת הרכש העצמית, שעומד על 17.29 שקל למניה, הזהה לשער המניה בבורסה ערב פרסום ההחלטה.

במקביל, תשואות האג"ח של שתי החברות המשיכו לעלות: אג"ח גזית גלוב נסחרות בתשואה שבין 3.8% ל־7.1% ואילו אלו של נורסטאר נסחרות בתשואת זבל של 12.4%‑18.3%. אצל גזית גלוב לא מדובר בתשואות גבוהות במיוחד, אך כאלו שיקשו עליה למחזר את החוב שלה. בנוגע לנורסטאר, התשואות מבטאות סקפטיות בנוגע ליכולתה לפרוע את החוב.

"כלכליסט" פנה לכל המוסדיים המחזיקים במניות או אג"ח החברה, ובהם: חברות הביטוח מנורה ומגדל ובתי ההשקעות אלטשולר שחם ומיטב דש, שסירבו להתראיין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות