אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
140 מיליון שקל שיעזרו לשמור על גוש הימין צילום: אוהד צויגנברג

140 מיליון שקל שיעזרו לשמור על גוש הימין

בנימין נתניהו ומיקי זוהר הבטיחו לראשי החינוך הדתי כי הכספים הקואליציוניים שמיועדים לתגבור לימודי יהדות, שעות תפילה ורבנים - ייכנסו לבסיס התקציב הקרוב

01.07.2020, 07:01 | שחר אילן

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הקואליציה מיקי זוהר התחייבו להכניס תקציבים קואליציוניים לחינוך הממלכתי דתי בהיקף של 140 מיליון שקל לבסיס התקציב.

הדברים נאמרו שלשום בפגישה עם נציגי רשתות חינוך דתיות. הכספים מיועדים לתגבור לימודי יהדות וכן לשעות תפילה ומימון שכר רבנים. משמעות הדברים היא הנצחת התקציבים, המגדילים את האפליה לטובה הגדולה ממילא של החינוך הדתי לאומי.

קראו עוד בכלכליסט

בתקופתו של שר החינוך נפתלי בנט מימינה גדל מאוד הפער התקציבי בין התיכונים הממלכתיים דתיים לתיכונים אחרים. זאת בין היתר בעזרת הכספים הקואליציוניים למגזר זה. תלמיד תיכון ממלכתי דתי מקבל 29% יותר מתלמיד ממלכתי חילוני ו־64% יותר מתלמיד ערבי.

התקציב הממוצע לתלמיד תיכון דתי לאומי עומד על 40,300 שקל, לעומת 31,300 שקל לתלמיד ממלכתי ו־24,500 לתלמיד ערבי. כך עולה מנתוני השקיפות התקציבית של משרד החינוך ל־2018, השנה האחרונה שלגביה התפרסמו נתונים.

ח"כ מיקי זוהר ובנימין נתניהו , צילום: אוהד צויגנברג   ח"כ מיקי זוהר ובנימין נתניהו | צילום: אוהד צויגנברג ח"כ מיקי זוהר ובנימין נתניהו , צילום: אוהד צויגנברג

לאחר הקמת הממשלה פרסם "כלכליסט" כי ההסכם הקואליציוני של הבית היהודי שאותה מייצג בממשלה השר לענייני ירושלים ומורשת הרב רפי פרץ כולל סעיף המבטיח הנצחה של תקציבים קואליציוניים. נאמר שם ש"תקנות החמ"ד (חנוך ממלכתי דתי) והאגף לתרבות תורנית ישראלית יתוקצבו בבסיס התקציב".

אלא שנראה שהעיכוב באישור התקציב וחוסר הבהירות סביב מה ייכלל בו הכניס ללחץ את רשתות החינוך הפועלות במסגרת החינוך הממלכתי דתי. שם טוענים שרוב הכסף מיועד ללימודי יהדות מוגברים המתחייבים על פי חוק וכי יותר מאלף מורים לתושב"ע ויהדות קיבלו מכתבי פיטורים לקראת השנה הבאה. בהודעה שפרסמה רשת מוסדות בני עקיבא נאמר ש"בגלל המצב הפוליטי שנכפה על מדינת ישראל בשנה האחרונה, לא הועברו הכספים הקואליציוניים והחמ"ד נקלע למצוקה כבדה".

שלשום נפגשו נציגי רשתות החינוך עם נתניהו ויו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר מהליכוד ודרשו להכניס את הכספים בסך כ־140 מיליון שקל לבסיס התקציב. לדברי נציגי רשת מוסדות בני עקיבא, נתניהו התחייב שהסכומים ייכנסו לבסיס התקציב כבר בתקציב הקרוב. מנכ"ל הרשת אלחנן גלט בירך על המהלך ואמר ש"הכרזת ראש הממשלה היא רגע היסטורי שיכול לחולל שינוי גדול ומבורך ביציבות החינוך הדתי כולו".

דוברת רשת מוסדות בני עקיבא גלית מנסבך אמרה ש"תקצוב מוסדות החינוך הממלכתי דתי צריך להיות כמו של כל מוסד בארץ בבסיס התקציב".

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר אמר ש"הבטחנו לפעול שזה יכנס לבסיס התקציב. לא צריך להיות קיפוח בין האוכלוסיות בדרך התקצוב".

מנכ"ל איגוד ארגוני היהדות הישראלית פנים יותם ברום אמר ש"אי־השוויון בתקצוב בין תלמידי החינוך הממלכתי דתי לבין תלמידי החינוך הממלכתי והערבי הוא שערורייה". ברום קרא לשר החינוך החדש לבחון את ההחלטה להכניס את הכספים לבסיס התקציב. "אם היא תאושר, נשקול נקיטת הליכים משפטיים כנגד ההחלטה להפלות חלק מתלמידי ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות