אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפרקליטות מאשרת: עדכון קצבאות הנכים יהיה נמוך ב-400 מיליון שקל מהציפיות צילום: יריב כץ

חשיפת כלכליסט

הפרקליטות מאשרת: עדכון קצבאות הנכים יהיה נמוך ב-400 מיליון שקל מהציפיות

השיבה לעתירות ארגוני הנכים וח"כ לשעבר אילן גילאון, בעקבות חשיפת כלכליסט; הפרקליטות גם התחייבה שמתווה עדכון הקצבאות יוגש במסגרת התקציב הקרוב. לטענתה נותרו רק 1.75 מיליארד שקל לשתי הפעימות הבאות - ולא 2.15 כפי שציפו הנכים, וזאת בשל ניסוח רשלני

01.07.2020, 13:39 | שחר אילן

פרקליטות המדינה מאשרת בתשובה לבג"ץ כי נותרו רק 1.75 מיליארד לעדכון קצבאות הנכים - ולא 2.15 מיליארד כפי שסברו במערכת הפוליטית ובארגוני הנכים. זאת, כפי שנחשף בכלכליסט בשבוע שעבר. הסיבה היא שניסוח רשלני של חוק קצבאות הנכים קבע שסך כל העדכון יהיה 4.35 מיליארד בשנת 2021. השווי של שתי הפעימות הראשונות של העדכון גדל במהלך השנים ב-400 מיליון שקל, וכתוצאה מכך שתי הפעימות הבאות הצפויות ב-2020 וב-2021 יהיו נמוכות ב-400 מיליון שקלים מהצפוי.

קראו עוד בכלכליסט

עו"ד לירון הופפלד, ממחלקת הבג"צים של פרקליטות המדינה, ענתה היום לעתירות שהגישו עמותת נכה לא חצי בן אדם וכן ח"כ לשעבר אילן גילאון ממרצ, בדרישה לבצע את שתי הפעימות הנוספות של קצבאות הנכים. בתשובה היא מייחסת את העיכוב ל-3 מערכות הבחירות האחרונות ולמשבר הקורונה. כן היא מודיעה ששר האוצר ישראל כץ ושר העבודה והרווחה איציק שמולי מתכוונים להביא לאישור הממשלה בקרוב לקראת הדיונים בחוק התקציב את המלצותיהם למתווה מדורג להעלאת קצבאות הנכים בשנים 2020 ו-2021.

הפגנת נכים בת"א, בנובמבר האחרון, צילום: יריב כץ הפגנת נכים בת"א, בנובמבר האחרון | צילום: יריב כץ הפגנת נכים בת"א, בנובמבר האחרון, צילום: יריב כץ

הפרקליטות מתחייבת בתשובתה כי כפי שקובע חוק קצבאות הנכים, בסוף תהליך העדכון קצבת הנכים בשנת 2021 תגיע ל-3,700 שקל. סך העלות של תהליך העדכון כולו, שהחל ב-2018 ויסתיים ב-2021, תהיה, כנאמר בחוק, 4.35 מיליארד שקל. עוד כותבת הופפלד כי "המתווה יכלול התייחסות" לתקופה שבין חודש ינואר 2020 לבין אישור מועד החוק על עדכון הקצבאות בכנסת. עם זאת, הנוסח העמום הזה אינו מבטיח החזר רטרואקטיבי מלא של התוספת לקצבאות מראשית השנה. כן יכלול המתווה התייחסות להעלאת הדיסריגרד, הסכום שאותו יכול נכה להשתכר בלי שיערך קיזוז בקצבה שלו. זאת, במטרה לעודד נכים להשתלב בעבודה.

בשנים 2018-2015 התנהל מאבק הנכים ששני המוקדים שלו היו הדף הפופולרי בפייסבוק "נכה לא חצי בן אדם" וחסימות הכבישים שיזם ארגון "הנכים הופכים לפנתרים". המאבק קיבל דחיפה רבה מכך שהצעת חוק של ח"כ לשעבר אילן גילאון ממרצ להעלאת קצבאות הנכים לשכר המינימום עברה בסוף 2016 בקריאה טרומית וזכתה לתמיכה רבה בקואליציה.

חוק קצבאות הנכים, שאושר בפברואר 2018, קבע שקצבאות הנכים יגדלו בסכום כולל של 4.35 מיליארד שקל בארבע פעימות. מתוכם הוקצו 2.2 מיליארד שקל כבר בשתי הפעימות הראשונות, שאוחדו לאחת ב־2018, וחלוקת סכום של 2.15 מיליארד שקל נדחתה. כתוצאה מכך הועלו הקצבאות לכ־3,300 שקל לחודש, תוספת של 800-500 שקל לאיש. עוד קבע החוק שעד סוף 2019 יביאו שרי האוצר והעבודה והרווחה לממשלה המלצות לאופן החלוקה של יתרת הכספים בשתי פעימות, ב־2020 וב־2021.

חוק קצבאות הנכים נוסח בצורה רשלנית מאוד שיוצרת אי בהירויות. אחד הפגמים הוא שהחוק כלל אינו קובע תאריכים לביצוע הפעימות השלישית והרביעית, אלא רק ששרי האוצר והעבודה והרווחה ימליצו על מועדים לביצוע הפעימות עד סוף 2019. בהיעדר ממשלה קבועה ותקציב מאושר, ההמלצות לא הובאו עד היום, ובאוצר מתכוונים לצרף אותן לתקציב.

בנוסף החוק קובע שסך העלות של הקצבאות תהיה 4.34 מיליארד שקל בשנת 2021. הבעיה היא שמאז 2018 היה גידול במספר מקבלי הקצבאות; כך, בסוף 2017 עמד מספר מקבלי קצבת הנכות על 242 אלף איש, ובסוף השנה הוא צפוי להגיע ל־270 אלף. זוהי עלייה של 12% שמורכבת מגידול טבעי ומעלייה בביקוש לקצבאות - והיא הסיבה המרכזית לצמיחת העלויות. כתוצאה מכך נותרו לחלוקה רק 1.75 מיליארד שקל.

מייסד "נכה לא חצי בן אדם" אלכס פרידמן, אמר ש"התירוצים המתוארים להפרת החוק והימנעות מעדכון הקצבאות אינם מקובלים. בתקופה המתוארת בוצעו העברות תקציביות בעשרות מיליארדי שקלים". מנכ"ל "נכה לא חצי בן אדם" חנן טל אמר ש"תשלום הפעימה השלישית עדין לוט בערפל. במציאות הפוליטית של מדינת ישראל הכל יכול לקרות, ולכן זו סוגיה בעלת דחיפות מיוחדת".

ח"כ לשעבר אילן גילאון (מרצ), אחד העותרים, אמר: "הממשלה מתעסקת בהחזר מיסים לראש הממשלה וסיפוח שיעלה מילHארדים בזמן שהנכים מופקרים כצאן לטבח. הציפיה שנחכה לאישור התקציב בזמן שהנכים מתלבטים בין פרוסה לתרופה היא ניסיון מסמוס מעורר זעם. הממשלה מנסה למסמס ושמה קצוץ. עם ממשלה לא יציבה המשועממת מאזרחיה, לא בטוח שיצליחו בכלל להעביר את התקציב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות