אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמדוקס היא רק הגל הראשון צילומים: אוראל כהן ועמית שעל

דעה

אמדוקס היא רק הגל הראשון

הסיפור של אמדוקס הוא איתות אמיתי וכואב להרבה חברות תוכנה ישראליות שפועלות בשוק האמריקאי החבול. השוק הזה עסוק כעת בעיקר בשרידות, וכל מה שאינו מהותי או קריטי לעסקים שם מושלך הצידה

02.07.2020, 10:11 | מאיר אורבך

טלטלה בענקית הישראלית קיצוצים נרחבים באמדוקס: נערכת לפטר כאלף עובדים, לרבות בכירים בישראל מעסיקה החברה כ-4,500 עובדים מרביתם ברעננה. המהלך נובע מפגיעה צפויה בהכנסות כתוצאה ממשבר הקורונה. אמדוקס נסחרת בבורסת נאסד"ק לפי שווי של 8.1 מיליארד דולר מאיר אורבך, 36 תגובותלכתבה המלאה

ענקית התוכנה אמדוקס תפטר כאלף עובדים, עקב הפגיעה הקשה שספגו עסקי החברה מהתפרצות הקורונה. בצד השני של ההייטק הישראלי, הסטארט־אפים הצליחו לגייס ברבעון השני סכום עתק של 2.3 מילארד דולר, כך על פי IVC - סכום זהה לשיא שגייסו ברבעון המקביל ב־2019. הגיוסים האלה מדגימים את חוסנה הרב של תעשיית הסטארט־אפים הישראלית ואת יכולת החברות לגייס לעצמן כספים גם בעיצומו של המשבר הכלכלי הקשה ביותר בתולדותיהן.

קראו עוד בכלכליסט

הסטארט־אפים חיים בעולם מקביל, שבו חברות תלויות בכספי קרנות. אמדוקס חיה בעולם של רוב האנושות, זה שבו עושים עסקים, שבו יש קורונה ושבו חברות אמריקאיות שמספקות חלק גדול מההכנסות של ההייטק הישראלי מתמודדות משבר רפואי וכלכלי עצום ומשתק כבר חודשים רבים.

ההכנסות של אמדוקס בכל רבעון מגיעות בערך למיליארד דולר, ונתח עצום מזה מגיע מארה"ב. כבר חודשים רבים מאותתים מנהלי החברה על חוסר הבהירות והאי־ודאות בשוק האמריקאי בפרט ובעולם בכלל. כעת, האי־ודאות מתחלפת במציאות ברורה וקשה, בצעדים קיצוניים שאולי יאפשרו לחברה להקטין את הפגיעה שספגה מהקורונה.

הסיפור של אמדוקס הוא איתות אמיתי וכואב להרבה חברות תוכנה ישראליות שפועלות בשוק האמריקאי החבול. השוק הזה עסוק כעת בעיקר בשרידות, ולא בצמיחה, וכל מה שאינו מהותי או קריטי לעסקים שם מושלך הצידה. בהצלחה לחברה ישראלית שתנסה לחדש כעת חוזה מול לקוח אמריקאי.

החגיגות של חברות הסטארט־אפ הישראליות צפויות לקטון, ככל הנראה, אבל לא בהרבה. הן מוכרות חלום על רווחי עתיד בתמורה להפסדים בהווה. משקיעים בעולם יושבים על סכומים אדירים ועדיין רוצים להשקיע אותם בטכנולוגיה של העתיד. החלום הזה עדיין רלבנטי, מה שלמרבה הצער אי אפשר להגיד על רבות מחברות ההייטק הבוגרות בתקופה הקשה הזאת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות